هر یک از فرمت های کارت های حافظه صاحب امتیازی دارد و این طور نیست که هرکس هرگونه که خواست می تواند مشخصات آنها را تغییر دهد.

جوادزارعی _دارندگان گوشی های تلفن همراه و صاحبان دوربین های دیجیتال و دیگرقطعات دیجیتالی دنیای کنونی به طور حتم از مصرف کنندگان پر و پا قرص کارتهای حافظه هستند.
مشکل بزرگی که در بازار کنونی وجود ندارد، تعدد نامکارت های حافظه از یک سو و ناآشنایی بسیاری از خریداران با سازگاری دستگاههای موجود با این قطعات حافظه است. به عنوان یک اصل کلی می توان برخی ازکارت های حافظه کنونی مانند xD Picture که کاربرد محدودی داشته را بی خیالشد و الباقی کارت ها را در چند دسته اصلی با نام های SD، MMC، CF و MSقرار داد.
جهت اطلاع به عرض می رساند که SD مخفف Secure Disk است، MMCمخفف Multimedia Card است، CF مخفف CompactFlash و MS نیز مخفف MemoryStick است. نکته دیگر اینکه تا مدت ها هر یک از فرمت های فوق الذکر کاربردمشخصی داشت اما توسعه تکنولوژی چیپ های فلش این فرمت ها را بسیار شبیهکرده است.
دیگر اینکه برخی از این فرمت ها از لحاظ افزایش حجم بامحدودیت هایی روبه رو هستند و سازندگان و متولیان امتیاز این فرمت ها،برای رفع اینگونه مشکلات اقدام به بازنگری و معرفی نسل های جدید کرده اند.در این مورد بیشتر سخن خواهیم گفت.

متولیان فرمت ها
هر یک ازفرمت های کارت های حافظه صاحب امتیازی دارد و این طور نیست که هرکس هرگونهکه خواست می تواند مشخصات آنها را تغییر دهد. به عنوان مثال فرمت MemoryStick و زیرخانواده های آن در اختیار Sony و SanDisk است.
فرمت CF بهتنهایی از آن SanDisk است. فرمت SD در اختیار Panasonic،Toshibaو SanDiskاست، فرمت SmartMedia که دیگر طرفداری ندارد از آن Toshiba بوده و بالاخرهفرمت MMC در اختیار SanDisk و Siemens است.
به وضوح مشخص است که شرکتSanDisk نخود هر آشی شده است و از تولید هر یک از کارت حافظه سهم می برد.بی دلیل نیست که بزرگانی چون Samsung و Seagate جدال تن به تنی را برایتصاحب سهام این شرکت آغاز کرده اند.

تفاوت ها
تمامی این فرمتها که برخی را بی خیال شده ایم در محدودیت سقف حافظه، تعداد پین، سرعتدسترسی، ولتاژ کاری و یکی، دو مورد دیگر اختلاف هایی با یکدیگر دارند.فرمت CF که در دو نوع CF Type I و CF Type II عرضه می شود تنها کارت حافظهای است که می تواند از چیپ های فلش NAND و NOR استفاده کند و مابقی کارتهای حافظه فقط براساس چیپ های NAND تولید می شوند. مدل CF Type I در حدود3/3 میلیمتر ضخامت داشته و حداکثر تا ظرفیت 64 گیگابایتی فقط براساس چیپهای فلش تولید می شود و نوع دیگر حدود پنج میلیمتر ضخامت دارد و ظرفیت آناز هشت گیگابایتی فراتر نرفته است. در این نوع کارت از هارددیسک های یکاینچی Microdrive شرکت IBM استفاده می شود که هم اکنون به دلایل مختلفکمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
باز هم در این باره سخن خواهیم گفت.