شاید شما نیز جزو افرادی باشید که برای پخش فایل های صوتی و تصویری از نرمافزار Winamp استفاده میکنند. این نرم افزار قدیمی و محبوب در حالت پیشفرض توانایی پخش فایلهای با فرمت DAT که مربوط به فرمت تصویری ویدئوهایVCD هستند را ندارد. در این ترفند قصد داریم روشی را به شما معرفی کنیم کهبا بهره گیری از آن میتوانید فایل هایی با فرمت DAT هم به لیست AllSupported Typs این برنامه اضافه کنید تا بتوانید VCDهای خود را به وسیلهWinamp تماشا کنید!

برای این کار:
ابتدا نرم افزار Winamp را باز کنید.
بر روی پوسته ی اصلی Winamp کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Options را پیدا کنید.
حالاندکی موس را روی آن نگاه دارید ، منوی دیگری باز خواهد شد که از داخل آنگزینه Preferences را اتخاب کرده و بر روی آن کلیک کنید.
صفحه ی جدیدیبا عنوان Winamp Preferences باز خواهد شد.در این صفحه شما در منوی سمت چپاز زیر گروه Plug-ins گزینه Input رو اتخاب کنید.
در صفحه ی سمت راستکه عنوان آن Input Plug-ins می باشد روی گزینه ی Nullsoft DirectShowDecoder v1.0 دوبار کلیک کنید تا صفحه دیگری با عنوان Nullsoft DirectShowDecoder configuration باز شود.
در کادر File association چند فرمت رامشاهده می کنید. شما عبارت Dat; را دقیقأ در ادامه ی سایر فرمت ها کپیکنید ، سپس OK را بزنید و در پنجره Winamp Preferences دکمه Close راانتخاب کنید.
حال شما می توانید با باز کردن پنجره Open فایل هایی با فرمت DAT را هم ببینید و آنها را اتخاب کنید.