معرفی بانک های اطلاعاتی رایگان و اوپن سورس


امروزهدر عصر فناوری اطلاعات جنبش های فراوانی برای حذف “کاغذ” از جریان زندگی وکار انسان ها شکل گرفته و همچنان به صورت کاملاً جدی و سریع در کشورهایپیشرفته و کمی کندتر در کشورهای در حال توسعه ادامه دارد. در عصر امروز،فقط نگهداری اطلاعات مهم نیست بلکه بازیابی، ایمن سازی، جستجو، پشتیبانگیری، انتقال، انجام محساسبات، ایجاد گزارش های دلخواه و … معنی جدیدیپیدا کرده اند. از آنجا که امروزه اطلاعات با استفاده از کامپیوتر موردپردازش قرار می گیرد، نرم افزارهای بانک اطلاعاتی یا Databaseها از اهمیتبسیار زیادی برخوردارند. رد پای بانک های اطلاعاتی را می توانید در نرمافزارهای مختلف و حتی وب سایت های معمولی و ساده نیز مشاهده کنید. استفادهاز این نرم افزارها بسیار گشترش یافته و به همین میزان امکانات و ابزارهایایجاد بانک های اطلاعاتی افزایش و پیشرفت چشمگیری داشته اند.

تعددنرم افزارهای مدیریت بانک های اطلاعاتی از یکسو باعث پیشرفت این رشته شدهاست و از طرفی موجبات سردرگمی مشتریان و کاربران بانک های اطلاعاتی رافراهم نموده. شرکت های نرم افزاری بزرگی همچون Microsoft و Oracle سیستمهای مدیریت بانک اطلاعاتی قدرتمند و بسیار گرانی عرضه کرده اند که هر کدامویژگی ها و خصوصیات منحصر به فردی دارند.

همان طور که می دانید درایران به علت فقدان قانون کپی رایت و امکان خرید قانونی نرم افزارهای بینالمللی، استفاده از نرم افزارهای غیرقانونی رواج زیادی یافته است. در اینمقاله قصد دارم نرم افزارهای رایگان و اوپن سورس برای ایجاد و مدیریت بانکهای اطلاعاتی را معرفی کنم. توجه داشته باشید که در اینجا تعدادی از ایننرم افزارها به نسبت معروفیت و کاربرد معرفی شده اند.
بانک های اطلاعاتی اوپن سورس

FlashFiler : موتور بانک اطلاعاتی Client/Server که با استفاده از دلفی توسعه یافته است.

H2 Database Engine : یک موتور بانک اطلاعاتی جاوا که SQL استاندارد و JDBC API را پشتیبانی می کند.

MySQL: سرویس دهنده بانک اطلاعاتی معروف و شناخته شده، چند کاربره، انعطاف پذیرو قدرتمند که نسخه های مختلفی تحت سیستم عامل های ویندوز، سولاریس،لینوکس، FreeBSD، AIX، SunOS و … عرضه کرده است. بسیاری از سروس دهنده هایوب هاستینگ این سیستم بانک اطلاعاتی را به شما پیشنهاد خواهند کرد. همچنینMySQL در ایران طرفداران و کاربران زیادی دارد.

HSQLDB : سیستم بانک اطلاعاتی رابطه ای بسیار سریع و کوچک که کاملاً با جاوا پیاده سازی شده است.

Perst : بانک اطلاعاتی شیء گرا برای استفاده در جاوا و دات نت.

DataReel: یک سیستم cross-platform برای ایجاد بانک های اطلاعاتی چند خطی و نرمافزارهای ارتباطی که برنامه های تحت این سیستم به راحتی در تمامی سیستمعامل های موجو قابل اجرا و پیاده سازی می باشند.

Apache Derby : یک سیستم بانک اطلاعاتی رابطه ای که کاملاً با جاوا ایجاد شده است.

PostgreSQL: یک سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی رابطه ای کاملاً حرفه ای با پشتیبانی ازتمامی قابلیت های زبان SQL، تراکنش ها، توابع تعریف شده توسط کاربر.قابلیت اجرا در سیستم عامل های بر مبنای یونیکس مثل انواع توزیع هایلینوکس و FreeBSD.

IBM’sCloudscape : سیستم بانک اطلاعاتی رایگان، اوپن سورس و بسیار کوچک IBM کهکاملاً با استفاده از جاوا طراحی و پیاده سازی شده است. این یانک اطلاعاتیروی تمامی سیستم عامل هایی که Java Virtual Machine روی آن ها نصب میباشد، اجرا خواهد شد.

Firebrid : یک سیستم بانک اطلاعاتی رابطه ایبرای لینوکس، ویندوز و توزیع های مختلف تحت یونیکس که بر مبنای Interbaseطراحی و توسعه یافته است.

B-Tree Filer : یک سیستم بانک اطلاعاتیبر مبنای فایل (File-based) که با استفاده از محیط Borland Delphi طراحی وپیاده سازی شده است و قادر به ایجاد دیتابیس های نسبتاً سریع می باشد.دیتابیس هایی که با این نرم افزار ساخته می شوند به هیچ ابزار جانبی ازقبیل BDE و یا DLLهای third-party وابسته نیستند و توزیع آن ها روی سیستمهای کاربران به راحتی کپی کردن فایل های معمولی امکان پذیر خواهد بود.

BerkeleyDB : این سیستم بانک اطلاعاتی شامل ابزارهای جهت ایجاد دیتابیس هایی توکاردر نرم افزارهای دسکتاپ و سرور با کارائی بسیار بالاست. دارا بودناستانداردهای یک سیستم بانک اطلاعاتی رابطه ای، قابلیت Hashing رکوردها،رکوردهای ثابت و با طول متغیر، صف بندی ، مدیریت تراکنش ها و پشتیبان گیریاز دیتابیس ها به صورت آنلاین از قابلیت های این سیستم به شمار می روند.پشتیبانی از API های زبان های برنامه نوبسی C, C++, JAVA, Tcl, Perl وPython و قابلیت اجرا روی ویندوزهای 95/98/NT/2000 ، لینوکس و بسیاری ازتوزیع های بر مبنای Unix. کاملاً رایگان برای استفاده های غیرتجاری یااستفاده در نرم افزارهای اوپن سورس.

SQLLite* : یک Library کوچک،کم حجم و پرقدرت به زبان C که قادر به ایجاد بانک های اطلاعاتی توکار درنرم افزارهاست. بر خلاف سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتیClient\Server، موتور بانک اطلاعاتی SQLLite تنها یک کتابخانه است که بااتصال به برنامه های مختلف، جزئی از آن برنامه ها می شود. نرم افزارهایمعروفی همچون Firefox, Google Gears, Ruby on Rails از SQLLite به صورتتوکار استفاده می کنند.
بانک های اطلاعاتی رایگان

Sybase ASE Express : ویرایش رایگان Sybase for Linux

RealIsam : یک کتابخانه (DLL) که از متدهای ISAM برای مدیرت و دستیابی بهرکوردهای دیتابیس استفاده می کند. این کتابخانه می تواند در زبان های C++،Visual Basic، Delphi و غیره مورد استفاده قرار گیرد. (فقط برای ویندوز)

MicrosoftSQL Server Express Edition : نسخه رایگان و بدون محدودیت نرم افزار تجاریو پرقدرت SQL Server از شرکت مایکروسافت (فقط بری ویندوز)منابع : Sourceforge.net , Freebyte.com, Oracle.com

پ.ن: خواننده گرامی، از آنجا که هیچ نوشته ای کامل و بدون عیب نمی باشدلطفاًٌ اشتباهات و مشکلات این نوشته را در قسمت نظرات این پست ذکر نماییدتا نسبت به رفع آنها اقدام شود.