نگاهی به Photoshop CS۳
همان طور که می دانید در میان نرم افزارهایگرافیکی فتوشاپ یکی از نرم افزارهای پرطرفدار است که با وجود ظاهری ساده،بسیار قدرتمند است و کارایی بالایی دارد. به همین دلیل، کاربران مختلفمانند طراحان گرافیک، عکاسان، طراحان صفحات وب، مالتی مدیا، فیلم وکاربران نرم افزارهای سه بعدی از آن به صورت حرفه ای استفاده می کنند. بههمین دلیل شرکت ادوبی در دو دهه توسعه این نرم افزار در جهت بهبود قابلیتها و افزایش کاربران آن تلا ش زیادی کرده و در هر ویرایش تغییرات و قابلیتهای نوینی ایجاد کرده است، اما از زمان ارائه ویرایش CS۲ یا نگارش ۹ و بهویژه در ویرایش CS۳ که دوازدهمین ویرایش فتوشاپ است (البته با احتسابویرایش ۵/۲ و ۵/۵) قابلیت ها و تغییرات بیشتر از سایر ویرایش ها ست.
بهصورتی که در کنار اضافه شدن امکانات جدید، برخی از مشکلات قبلی نیز رفعشده اند. شرکت ادوبی دو نسخه از ویرایش CS۳ (یا به تعبیری دیگر نسخه۱۰) رابرای دو پلتفرم ویندوز و مکینتاش عرضه کرده است تا کاربران بیشتری بتواننداز این نرم افزار استفاده کنند: نسخه عادی که مخصوص عکاسان تازه کار،طراحان گرافیک و صفحات وب است و ۶۴۹ دلار قیمت دارد. نسخه دیگر با نامگسترش یافته (Extended) روانه بازار شده است. این نسخه با قیمت ۹۹۹دلارمناسب افرادی است که در حوزه فیلم و مالتی مدیا فعالیت می کنند. همچنینانیماتورها، کاربران نرم افزارهای سه بعدی، آرشیتکت ها، مهندسان و محققانعلمی می توانند از امکانات آن استفاده نمایند. قسمت نخست این مقاله بهمعرفی و بررسی برخی از امکانات و قابلیت های نسخه عادی CS۳ یا ویرایش ۱۰این نرم افزار می پردازد. در قسمت دوم همین موضوع تکمیل خواهد شد ونهایتاً در قسمت سوم به بررسی امکانات اختصاصی نسخه Extended فتوشاپ CS۳خواهیم پرداخت.
● مقدمه
برادران نول (KNOLL) به نام های جان وتوماس طراحی یک نمونه آزمایشی از نرم افزار فتوشاپ را در اواخر سال ۱۹۸۷(حدود بیست سال پیش) آغاز کردند و در سال ۱۹۸۸ ویرایش ۶۳/۰ را با حجمهشتصد کیلوبایت عرضه کردند، اما نخستین ویرایش اصلی این نرم افزار، یعنیفتوشاپ ،۱ در سال ۱۹۹۰ با همکاری طراحان نمونه آزمایشی و توسط شرکت ادوبیروانه بازار شد. جالب است بدانید که حجم فتوشاپ ۱ بسیار کم بود و در یکدیسکت ۴۴/۱ مگابایت جای می گرفت. از آن زمان تاکنون نسخه های مختلفی ازاین نرم افزار طراحی و عرضه شده اند که هر یک در هرچه محبوب ترشدن آن درمیان کاربران حرفه ای و غیرحرفه ای تأثیر قابل توجهی داشته اند.در عین حالهمان طور که پیشتر اشاره شد، نسخه CS۳ از فتوشاپ یکی از پرتغییرات تریننسخه های این نرم افزار از ابتدای توسعه آن تاکنون محسوب می شود. پیش ازهر چیز باید به این نکته اشاره کرد که شرکت ادوبی با ایجاد تغییراتیبنیادین در طراحی فتوشاپ CS۳ باعث بهینه شدن کارایی آن شده است. یکی ازامتیازات ویژه ویرایش CS۳ نسبت به ویرایش های قبلی، بالا بودن سرعت و درنتیجه کوتاه بودن زمان انتظار اجرای کامل نرم افزار است. همچنین در پنجرهتنظیمات (Preferences) در منوی Edit و از قسمت Performance مقدار حافظهموقت (RAM) مورد نیاز را برای عملکرد بهتر نرم افزار، تعیین کرده است. درادامه به معرفی تغییرات و ویژگی های جدید این نرم افزار خواهیم پرداخت.
● محیط کار
اگراز کاربران قدیمی فتوشاپ هستید، احتمالاً در هنگام باز کردن جعبه ابزار وپالت های مورد نیاز خود از کمبود فضا شکایت داشتید (این مشکل مخصوصاً برایکاربران سیستم عامل ویندوز نمود بیشتری داشت).
مشکل فضای کافی جهتکار تا حد بسیاری در ویرایش CS۳ رفع شده است. به صورتی که جعبه ابزار(Tool Box) از دو ستون به یک ستون کاهش یافته است. البته اگر به شکل سنتیجعبه ابزار فتوشاپ علاقه دارید، می توانید با کلیک روی پیکان بالای آن،جعبه افزار دو ستونی داشته باشید. پالت ها (پنجره هایی که به صورت پیش فرضدر سمت راست نرم افزار فتوشاپ باز می شوند) نیز به گونه ای طراحی شده اندکه کاربر با کلیک روی پیکان های موجود، بتواند آن ها را در زمان مورد نیازپنهان کند و از فضای کاری گسترده تری بهره مند شود. در فتوشاپ CS۳ امکانسفارشی سازی و ذخیره کردن فضای کاری فراهم شده است. به صورتی که پس ازانجام تغییرات در فضای کار (به طور مثال بستن پالت ها)، می توانید منویwindow را باز کنید و در محیط workspace با کلیک روی save workspace وتعیین نام آن عمل ذخیره سازی را انجام دهید. پیش از ادامه مطلب بد نیست بهاین نکته اشاره کنیم که برای دیدن قابلیت های جدید در فتوشاپ CS۳ میتوانید منوی window (در منوبار) را باز کنید. سپس در منوی Workspace گزینهWhatشs new in CS۳ را فعال نمایید. در این حالت فتوشاپ قابلیت های جدیدموجود در منوها را با رنگ آبی مشخص می کند.
● بهبود ابزار Brightness & Contrast
ابزار معروف Brightness & contrast از ابزارهای غیرخطی ویرایش کنتراست و روشنایی در فتوشاپ است.
درویرایش های قبلی به دلیل برخی از محدودیت ها، مانند امکان جدا سازی و واضحشدن نقاط تیره و روشن تصویر، کاربران به صورت محدود از آن استفاده میکردند، اما در ویرایشCS۳ امکان به وجود آمدن مشکلات ناخواسته در نقاط تیرهو روشن رفع شده است. البته اگر به عنوان کاربر قدیمی تمایل به عملکرد سنتیاین ابزار دارید، می توانید گزینه use legacy را فعال نمایید.
الف) پیش از ویرایش کنتراست و روشنایی
ب) پس از ویرایش کنتراست و روشنایی به کمک ابزار Brightness & Contrast
روش جدید ایجاد تصاویر سیاه و سفید
ابزارBlack & White از امکانات جدیدی است که در منوی Image در قسمتAdjustment اضافه شده است. این ابزار امکان تبدیل تصاویر رنگی را بهتصاویر سیاه و سفید، فراهم می سازد. به کمک ابزار Black & White میتوانید با تغییر درصد رنگ در سیستم RGB و CMYK درجه های مختلف سیاه و سفیدرا ایجاد کنید. همچنین می توانید با جایگزین کردن رنگ دیگری به جای سفید(مانند سیاه و زرد به جای سیاه و سفید) یک تصویر اصطلا حاً دوتن (Duotone)یا دو رنگ به وجود آورید. برای ایجاد این گونه تصاویر، باید گزینه Tint رادر پایین پنجره Black & White فعال سازید. سپس رنگ مورد نظر را انتخابنمایید.
● تغییرات جدید در ابزار Curves
▪ پنجره جدید ابزار Curves
ابزارCurves در میان ابزارهای ویرایشگر کنتراست و روشنایی در فتوشاپ، دقیق ترینابزاری است که عکاسان حرفه ای از آن استفاده می کنند؛ زیرا به کمک آن میتوانند به تمام نقاط تیره و روشن تصویر دسترسی داشته باشند و آن ها راتغییر دهند. به همین دلیل، در فتوشاپ CS۳ امکانات بیشتری به این ابزاراضافه شده است. هنگامی که پنجره ابزار Curves را از منوی Image و از قسمتAdjustment باز می کنید، نخستین تغییری که توجه شما را جلب می کند، قرارگرفتن هیستوگرام (نمودار میله ای) در پشت منحنی ابزار است (همان طور که میدانید، هیستوگرام پخش نقاط تیره و روشن را در یک تصویر نمایش می دهد).
درنتیجه بدون نیاز به بازکردن هیستوگرام به صورت جداگانه، می توانید آن راهمزمان با ابزار Curves در اختیار داشته باشید تا بتوانید به راحتی درمورد کنتراست و روشنایی نقاط تیره و روشن تصمیم بگیرید. خصوصیت دیگر اضافهشده در ابزار Curves، در پایین پنجره ابزار دیده می شود (البته ممکن استاین قسمت در پنجره ابزار بسته باشد. در این حالت باید روی دکمه کنار گزینهCurve display options کلیک کنید تا قابلیت های جدید را در اختیار داشتهباشید). این تنظیمات با نام کلی Curve display options معرفی شده اند. بهکمک گزینه های موجود در این قسمت، می توانید مکان نقاط پایانی تیره و روشنرا تعیین نمایید.
▪ ابزار نوین انتخاب سریع Quick Selection Tool
اینابزار در گروه ابزار انتخاب Magic wand در جعبه ابزار قرار گرفته است. بافعال کردن ابزار انتخاب سریع و کشیدن نشانگر ماوس روی تصویر، پیکسل هایمشابه در رنگ انتخاب می شوند. همچنین جهت ویرایش منطقه انتخاب شده، میتوان از ابزار Refine Selection Edge استفاده نمود. این ابزار در نوارخصوصیات ابزار Quick Selection و نیز در منوی Select قرار دارد. به کمکاین ابزار می توانید وسعت، نرمی لبه های منطقه انتخاب شده و محوی لبه هایمنطقه انتخاب شده را کنترل نمایید.
الف) ابزار جدید انتخاب سریع (Quick Selection) در جعبه ابزار
ب) استفاده از ابزار Refine Edge جهت کنترل و تغییر منطقه انتخاب شده
اشیای هوشمند به پالت لایه ها و نمای بندانگشتی لایه دقت نمایید.
اشیایهوشمند (Smart objects) لایه هایی هستند که شامل داده های تصاویر پیکسلیهستند. این اشیا خصوصیات اصلی و اولیه تصویر را نگه می دارند و امکانانجام تغییرات را بدون ایجاد مشکلات ناخواسته روی تصویر فراهم می سازند.
به کمک اشیای هوشمند می توانید:
- اندازه تصویر را تغییر بدهید؛ بدون آن که کیفیت آن تغییر کند.
- تنظیمات فیلتر به کار رفته را در هر زمان تغییر دهید.
- با ویرایش یکی از اشیای هوشمند، سایر اشیای هوشمند را همزمان تغییر داد.
اشیایهوشمند نخستین بار در فتوشاپ CS۲ مطرح شدند، اما به دلیل پنهان بودن آن هادر منوی لایه ها و عدم امکان باز کردن تصاویر به صورت اشیای هوشمند درویرایش CS۲، کاربران از آن استقبال نکردند.
اشیای هوشمند را به چند روش می توان ایجاد نمود:
۱)باز کردن فایل به عنوان شی هوشمند در منوی File به کمک گزینه Open AsSmart Object. در این حالت تصویر از ابتدا به صورت شیء هوشمند تعریف میشود.
الف) تصویر باز شده در حالت شیء هوشمند
ب) استفاده از فیلتر Gaussian Blur
۲) تبدیل لایه ها به اشیای هوشمند از منوی Layer با کلیک روی گزینه Convert to Smart Object.
ج) جهت تغییر تنظیمات فیلتر با انجام دو کلیک روی نام فیلتر در پالت لایه ها در زیر لایه، می توانید تنظیمات فیلتر را تغییر دهید.
۳)کلیک روی گزینه Convert For Smart Filter در منوی Filter در هر یک از حالتهای بالا، یک آیکون در گوشه پایینی نمای بند انگشتی (Thumbnail) لا یه درپالت لایه ها ظاهر می شود و تبدیل لایه به شیء هوشمند را اعلام می کند.
یکیاز نکات جالب توجه اشیای هوشمند، امکان تغییر روی خصوصیات فیلتر استفادهشده روی لایه است. هنگامی که یک فیلتر را روی شیء هوشمند می خوانید، نامفیلتر به عنوان فیلتر هوشمند در زیر لایه ثبت می شود. در نتیجه در صورتنیاز به تغییر خصوصیات فیلتر می توانید روی نام آن کلیک کنید تا پنجرهفیلتر و آخرین تنظیمات آن باز شود. همچنین می توانید فیلتر هوشمند را بهصورت موقت غیرفعال یا حذف نمایید. این امکان در پالت لایه ها و نیز درمنوی Layer در دسترس است. در صورت تمایل به کپی کردن فیلتر به سایر لایههای اشیای هوشمند، می توانید کلید Alt را نگه دارید سپس فیلتر را روی لایههای دیگر انتقال دهید

-----------------------------------------------------------
آفتاب

روزنامه ابرار اقتصادی
__________________