12 روش برای استفاده بهتر از فایرفاکس

در حال حاضر اکثر کاربراناینترنت ، نام فایرفاکس ، مرورگر محبوب وب را شنیده اند و با یکباراستفاده آن را جایگزین اینترنت اکسپلورر کرده اند. این مرورگر فوق العادهکه از نظر سرعت و امنیت از هر جهت نسبت به IE برتر است در داخل خودترفندهایی نیز نهفته است. در این ترفند قصد داریم به معرفی 12 راه برایاستفاده بهتر و بهینه تر از قسمت های مختلف فایرفاکس پرداخته ایم که اینمرورگر را پیش از پیش کاربردی تر میکند.


1- فضاي نمايش بيشتر
آيكون*هاي موجود در نوار ابزار را كوچك*تر كنيد.به اين آدرس برويد. View - Toolbars - Customize و “Use small icons ” را تيك بزنيد.

2- كلمات كليدي هوشمند
بهوسيله*ي اين ترفند مي*توانيد موتور جست*وجوي دلخواه خود را به موتورهايجست*وجوي فايرفاكس اضافه كنيد. بر روي موتور جست*وجوي دلخواهتان راست كليكو گزينه*ي” Add a Keyword for this search ” را انتخاب كنيد.
بعد يكاسم و يك كلمه*ي كليدي به آن بدهيد. ( به عنوان مثال من جعبه*ي سرچ سايتmashable را در نظر مي*گيرم و نام آن را mashable و كلمه*ي كليدي را همmash انتخاب مي*كنم. ) حال براي سرچ كلمه*ي iphone در سايت mashable كافياست در نوار آدرس فايرفاكس “mash iphone ” را تايپ كنم و اينتر را بزنم.به همين سادگي مي*توانيد موتورهاي جست*وجوي ديگري را نيز به فايرفاكساضافه كنيد.

3- ميانبرهاي صفحه كليد
يادگيري اين ميانبرهاشايد وقت زيادي بگيرد. ولي وقتي آن*ها را فرا بگيريد، گشت*وگذار شما دراينترنت سريع*تر مي*شود. ليست زير پركاربردترين ميانبرها را شامل مي*شود.
اسكرول*بار ( page down و page up )
جست*وجو ( Ctrl+F ) يا ( F3 )
جست*وجوي سريع ( / )
پيدا كردن مورد بعدي ( Alt+N ) يا ( Ctrl+G )
اضافه كردن به بوكمارك ( *Ctrl+D )
ايجاد تب جديد ( Ctrl+T )
باز كردن آخرين تب بسته شده ( Ctrl+Shift+T )
رفتن به قسمت جست*وجو ( Ctrl+K )
رفتن به نوار آدرس ( Ctrl+L )
بزرگ كردن اندازه*ي متن ( Ctrl+= )
كوچك كردن اندازه*ي متن ( Ctrl+- )
بستن تب ( Ctrl+W )
بارگذاري مجدد ( F5 )
نمايش به صورت تمام صفحه ( F11 )
رفتن به صفحه*ي خانه ( Alt+Home )

4- تكميل آدرس به صورت خودكار.
يك ميانبر ديگر كه كاربرد آن به مانند ميانبرهاي بالا رايج نيست. در نوار آدرس ( *Crtl+L )، نام سايت را بدون ” WWW ” و
”com. ” تايپ كنيد. سپس Ctrl+ Enter را فشار بدهيد. قسمت*هاي پرنشده بهصورت خودكار نوشته مي*شوند. براي ” net. ” از Shift+Enter و براي ” org. ”از Ctrl+Shift+Enter استفاده كنيد.

5- حركت در بين تب*ها
به جاي استفاده از ماوس براي انتخاب تب*ها، مي*توانيد از صفحه كليد استفاده كنيد.
رفتن به تب بعدي ( Ctrl+Tab ) يا ( *Ctrl+ page down )
رفتن به تب قبلي ( Ctrl+Shift+Tab ) يا ( Ctrl+page up )
رفتن به تب موردنظر بوسيله*ي انتخاب شماره*ي آن ( Ctrl+1-9 )

6- ميانبرهاي ماوس
بازكردن در يك تب جديد ( كليك وسط بر روي لينك ) يا ( كليك چپ+Ctrl )
صفحه*ي قبلي ( Shift+Scroll down )
صفحه*ي بعدي ( Shift+Scroll up )
بزرگ كردن اندازه*ي متن ( Ctrl+Scroll down )
كوچك كردن اندازه*ي متن ( Ctrl+ Scroll up )
بستن تب ( كليك وسط بر روي تب )

7- پاك كردن آيتم*ها از history نوار آدرس
فايرفاكسمي*تواند به صورت خودكار، URL هايي را كه قبلا بازديد كرده*ايد، نشان دهد.اما شايد شما نخواهيد اين URL*ها نشان داده شوند. به نوار آدرس برويد. برروي زبانه*ي كوچك سمت راست آن كليك كنيد. بوسيله*ي كليدهاي جهت*دار صفحهكليد، URL مورد نظر خود را انتخاب و توسط تكمه*ي delete، آن را حذف كنيد.

8- User chrome
اگراز ظاهر و امكانات فايرفاكس خود خسته شده*ايد، مي*توانيد بوسيله*ي ساختنUserChrome.css ، تغييراتي در فايرفاكس ايجاد كنيد. البته كار با آن كميپيچيده است و خواندن اين راهنما را توصيه مي*كنم.

9) about:config
مكاناصلي براي ايجاد تغيير در فايرفاكس كه كار با آن خيلي هم پيچيده نيست. شمامي*توانيد با تايپ about:config در نوار آدرس به اين صفحه برويد. اين قسمتتا حدودي شبيه ساختار رجيستري ويندوز میباشد و از 4 شاخه تشکیل شده است:
Prefrence Name :اين قسمت همان طور كه از ظاهرش پيداست نام دستور العمل رو يدك ميكشد.
Status: اينجا وضيعت دستور العمل را نشان میدهد كه اگر بر روی Default تنظیم شدهباشد به این معناست که در حالت پیش فرض قرار دارد و در صورتی که بر رویUser Set تنظیم شده باشد مشخص کننده این است که کاربر تغییری در آن ایجادکرده.
الف - boolean : كه حالت false و true رو معرفی میکند.
ب-integer : كه مقادير عددي رو دريافت ميكند.
ج- string : كه مقادير رشته اي رو دريافت ميكند.
شاخه آخر هم value هست كه مقدار دستورالعمل رو نشان ميدهد كه ارتباط مستقيم با حالت type دارد.
لازمبه ذکر است که اغلب اضافه شونده ها در این قسمت دارای Option هستند. پسممكن است بعضي مقادير به دليل نصب اضافه شونده اي در يك مرورگر باشد و درمرورگري كه فاقد اون اضافه شونده است موجود نباشد.

10- به سايتي دلخواه در بوكمارك يك كلمه*ي كليدي اضافه كنيد
دسترسيبه سايت*هاي موجود در بوكمارك بوسيله*ي اين ترفند سريع*تر مي*شود. بر رويسايتي در بوكماركتان راست كليك و Properties را انتخاب كنيد و در كادر بازشده، فيلد keyword را با يك كلمه*ي كليدي پر كنيد. حالا شما مي*توانيد اينكلمه*ي كليدي را در نوار آدرس تايپ كنيد و به سرعت وارد سايت مورد نظرشويد.

11- ميزان استفاده از RAM
اگر فايرفاكس قسمت زيادي ازحافظه* كامپيوتر را اشغال مي*كند، مي*توان آن را محدود كرد. بهabout:config برويد. ” browser.cache ” را در قسمت F,i,l,t,e,r تايپ و ”browser.cache.disk.capacity “را انتخاب كنيد. به طور پيش*فرض بر روي50000 تنظيم شده است. اما شما مي*توانيد آن*را متناسب با مقدار حافظه*يكامپيوتر خود، كاهش دهيد. اگر حافظه*ي رم شما بين 512MB تا 1GB است، 15000را امتحان كنيد.

12- جابه*جايي يا حذف دكمه*ي Close Tab
آيا شمابه ندرت بر روي دكمه*ي Close موجود بر روي تب*هاي فايرفاكس كليك مي*كنيد؟شما مي*توانيد آن*ها را جابه*جا و يا حذف كنيد. دوباره به about:configبرويد. ” browser.tabs.closeButtons ” را جست*وجو و باز كنيد. كاربردمقدارها در زير آمده است.
0 : دكمه* Close را فقط بر روي تب فعال نشان مي*دهد.
1 : (پيش*فرض) دكمه* Close را بر روي تمام تب*ها نشان مي*دهد.
2 : دكمه*ي Close را نشان نمي*دهد.
3 : يك دكمه*ي Close در انتهاي نوار تب*ها نشان مي*دهد.