نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: دوستان به این نوشته چه نمره ای می دهید ؟

رأی دهندگان
2. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
 • 1 _ خیلی خوب

  1 50.00%
 • 2 _ خوب

  0 0%
 • 3 _ متوسط

  0 0%
 • 4 _ بد

  1 50.00%
 • 5 _ خیلی بد

  0 0%
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: بزرگترین حمله هوایی جهان حمله F14 ایران به H3

 1. #1
  کاربرسایت kingsaeid آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۱-۰۹
  محل سکونت
  تهران - kingsaeidmobashery@yahoo.com
  سن
  32
  نوشته ها
  3,498
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 16 در 16 پست

  Question بزرگترین حمله هوایی جهان حمله F14 ایران به H3

  بسم الله الرحمن الرحیم


  درود بر همه یاران  بزرگترین حمله هوایی جهان حمله F14 ایران به H3  عملیات اچ 3 یکی از بزرگترین عملیاتهای هوایی دنیاست که به نام فانتوم ها ثبت شده است .

  فانتوم های ایرانی به فرماندهی شهید بزرگوار تیمسار ستاری آموزش دیده نیروی هوایی ارتش ایران در دوره شاهنشاهی ایران طی یک عملیات پیچیده و تحسین برانگیز در 4 آوریل 1981 (فروردین 1360) پایگاه هوایی الولید در مجموعه اچ 3 واقع در غرب عراق، در نزدیکی مرز این کشور با اردن را بکلی نابود کردند .


  در مجموع بیش از 48 هواپیمای عراقی که بیشتر آنها بمب افکنهای روسی (میگ 23، سوخو 20، توپولف 16، توپولف 22) بودند در این عملیات از بین رفتند .


  حمله به اچ 3 از لحاظ فنی یکی از پیچیده ترین عملیاتهای هوایی جهان بشمار می رود و از نظر دستاوردهای نظامی نیز با توجه به نابودی کامل 48 هواپیمای دشمن در رده بزرگترین و موفقترین عملیاتهای نظامی جهان قرار می گیرد. این عملیات در 1981 یعنی زمانی که نیروی هوایی ایران از برتری بی چون و چرایی بر نیروی هوایی عراق برخوردار بود به انجام رسید .


  می دانیم که در اول مهرماه 1359، یکروز پس از آغاز جنگ و حمله هواپیماهای عراقی به فرودگاه مهرآباد نیز یکی از بزرگترین عملیاتهای هوایی جهان توسط ایران با شرکت بیش از یکصد و چهل هواپیمای جنگی بر فراز عراق انجام شد .


  این عملیات از نظر تعداد هواپیماهای شرکت کننده در آن یکی از منحصر بفرد ترین نبردهای هوایی جهان پس از جنگ جهانی دوم بشمار می رود .


  در این حمله بسیاری از تاسیسات زیربنایی عراق ، پایگاهها و دپوهای ارتش عراق در مرز این کشور با ایران نابود شد .


  در سال 1981 منابع اطلاعاتی ایران دریافتند که نیروی هوایی ارتش عراق تعدادی از بمب افکنهای خود را برای دور ماندن از حملات هواپیماهای ایران و جلوگیری از نابودی آنها بر روی باند فرودگاه به پایگاهی در دورترین نقطه غربی این کشور در منطقه الولید عراق به یکی از پایگاههای سه گانه اچ 3 با نام الولید منتقل ساخته است .


  هیچ کارشناس نظامی تا آنوقت تصور نمی کرد که این پایگاه ها که در غربی ترین نقطه خاک عراق و در نزدیکی مرز این کشور با اردن واقع شده است روزی هدف حمله جنگنده های ایرانی قرار گیرد .


  هواپیماهای ایرانی برای بمباران این پایگاه می بایست از مرزهای شرقی عراق وارد شده و پس از گذشتن از آسمان بغداد و بسیاری از شهرهای دیگر که تاسیسات پدافندی موثری داشتند به اچ 3 می رسیدند و پس از انجام عملیات دوباره از همین مسیر باز می گشتند .


  در تمام طول مسیر جدای از موشکهای زمین به هوا و توپ های ضد هوایی ، هواپیماهای رهگیر عراقی نیز وجود داشتند که در صورت حمله، با توجه به برتری تعداد آنها نسبت به هواپیماهای مهاجم ایرانی بدون شک ادامه عملیات را برای هواپیماهای ایرانی غیرممکن میساختند .


  عبور جنگنده های ایرانی از عرض کشور عراق و رسیدن به دورترین نقطهی خاک این کشور مسئلهای نبود که از چشم رادارهای عراقی پنهان بماند. با توجه به این مسائل احتمال یک حمله غافلگیرانه از طرف ایران منتفی و غیرممکن انگاشته میشد .


  اما در آنسوی جریان ، افسران نیروی هوایی ارتش ایران باور دیگری داشتند . خلبانان ایرانی مصمم بودند تا این عملیات را به هر طریق ممکن به انجام رسانند. بدین ترتیب پایگاه هوایی نوژه همدان ( پایگاه شاهرخی دوره شاهنشاهی ایران ) آبستن یکی از رویدادهای بزرگ جنگ شد .


  در این پایگاه برخی افسران نیروی هوایی به طراحی یکی از شگفت انگیزترین و جسورانه ترین حملات هوایی تاریخ پرداختند که در آخر با موافقت فرمانده کل نیروی هوایی ارتش تصویب شد ولی برای امنیت بیشتر برنامه در جلسه فردای آن روز این طرح رد صلاحیت شد تا ستون پنجم عراق کاری از پیش نبرد و برای تغذیه ستون پنجم عراق طرح دیگری چیده شد .


  تنها نمونه های دیگر برای عملیات اچ 3 ، عملیاتهایی بود که نیروی هوایی ارتش اسرائیل در جنگهای 1967 و 1973 موفق به انجام آن شده بود .


  در ژوئن 1967 طی جنگهای شش روزه ، اسرائیلی ها بخش اعظم نیروی هوایی ارتش مصر را روی زمین از میان برداشتند .


  در اکتبر 1973 نیز ، طی جنگهای بیست روزه که اعراب آنرا جنگ رمضان و اسرائیلی ها آنرا جنگ یوم کیپور نام نهادند نیروی هوایی ارتش اسرائیل موفق شد بسیاری از هواپیماهای مصری را بر روی باند فرودگاه از میان بردارد .


  در همین سال چهار فانتوم اسرائیلی ساختمان ستاد مشترک ارتش سوریه را در قلب دمشق با خاک یکسان کردند که البته فقط دو تای آنها سالم به پایگاههایشان بازگشتند .


  حال ایرانی ها می رفتند تا عملیاتی را به انجام رسانند که در صورت موفقیت و پیروزی به یک اسطوره در تاریخ جنگ های هوایی بدل می شد .


  در طراحی عملیات به گونه های عمل شد که در وهله اول به یک داستان علمی ، تخیلی بیشتر شباهت داشت تا یک عملیات هوایی در شرایط جنگ واقعی قرار بود 8 فانتوم ، از فرودگاهی در شمال غرب کشور به پرواز درآیند .


  این هواپیماها باید از کوهستانهای مرزی عراق و ترکیه و در ارتفاعی پایین پرواز می­کردند و پس از گذر مسافتی طولانی بر روی خط مرزی عراق و ترکیه که احتمالا در مواقعی نیز نیازمند تجاوز به حریم هوایی ترکیه بوده است خود را به اچ 3 برسانند.


  فانتوم ها پس از فروریختن بمبهایشان بر سر هواپیماهای عراقی می بایست از همان مسیر قبلی به پایگاههای خود بازمیگشتند .


  عملیات باید کاملا غافلگیرانه انجام می شد و فانتوم ها تا لحظه ای که بر فراز اچ 3 ظاهر می شدند نباید هیچ نشانه ای از یک حمله هوایی را آشکار میکردند .


  در راه بازگشت مسلما" عراقی ها که دیگر از حمله آگاه شده بودند هواپیماهای خود را به دنبال فانتوم ها می فرستادند و هواپیماهای ایرانی در اینجا نیز باید در صورت درگیری خود را حفظ میکردند .


  در تمام طول مسیر هواپیماها می بایست در ارتفاع پایین 20 تا 30 متری پرواز می کردند تا از دید رادارهای دشمن پنهان بمانند .


  در حالت عادی ، پرواز در ارتفاع پایین به قدرت و مهارت بسیاری نیازمند است اما پرواز در ارتفاع پایین بر فراز منطقه های کوهستانی تقریبا به کاری غیرممکن میماند که تنها از عهده خلبانانی سریع النتقال بر می آید که دارای مهارت و قدرت عکس العمل بالایی باشند .


  تصور غیر ممکن بودن چنین کاری چندان دشوار نیست .


  در حالت رانندگی با یک اتومبیل با سرعتی معدل 200 کیلومتر بر ساعت بسیاری از مواقع راننده پس از مشاهده مانعی در مقابل خود به سختی می تواند از خود عکس العمل نشان دهد . زمانی که چشم انسان موفق به دیدن مانعی در برابر خود می شود و مغز دستور عکس العمل اعضای بدن را از قبیل ؛ گرفتن کلاچ ، فشار بر روی ترمز یا ... را صادر می کند اتومبیل با سرعت 200 کیلومتری خود عملا به مانع رسیده است و برخورد اجتناب ناپذیر جلوه می کند ( البته خدا نکنه ) . حال وضعیتی را تصور کنید که خلبان ناگهان با دیدن قله های در مقابل خود سعی در بالا کشیدن هواپیما میکند .

  طی چند ثانیه خلبان باید هواپیما را از فراز مانع عبور دهد در حالی که با 5/2 برابر سرعت صوت به سمت آن در حرکت است . این توضیح می تواند دشواری پرواز بر فراز کوهستان در ارتفاع پایین را نشان دهد .


  عملیات اگر فقط همین مشکلات را هم داشت به اندازه کافی غیرممکن به نظر می رسید اما مسئله دیگری وجود داشت که مهمترین چالش پیش روی عملیات بود .


  هیچ هواپیمایی به علت محدودیت سوخت نمی توانست چنین مسیر طولانی را رفته و بازگردد . پس در حین عملیات و بر فراز آسمان عراق که نفوذ با جنگنده ها هم در آن به اندازه ی کافی دشوار بود می بایست یک بویینگ برای رساندن سوخت به فانتوم ها با آنان همراه می شد .


  آیا یک بویینگ می توانست خود را از دید رادارها مخفی کند ؟ سرعت بویینگ بسیار کمتر از سرعت هواپیماهای جنگنده است بنابراین فانتوم ها نمی توانستند همراه این هواپیماهای غول پیکر حرکت کنند و در تمام طول مسیر از آن در برابر جنگنده های عراقی محافظت کنند ، حال اگر بویینگ در هر مرحله از عملیات توسط عراقی ها هدف قرار میگرفت تکلیف فانتومها چه بود ؟ اصولا آیا یک بویینگ 707 شانسی برای گذشتن از مرز عراق و رسیدن به نقطهای که باید سوختگیری در آن انجام می شد را داشت و یا در همان مراحل آغاز عملیات هدف هواپیماهای رهگیر عراقی قرار میگرفت ؟
  طبق برنامه ریزی عملیات ، پس از اولین نوبت سوختگیری هواپیمای مادر باید صبر میکرد تا فانتوم ها عملیاتشان را بر فراز اچ 3 انجام دهند و در راه بازگشت که این بار دیگر عراق هوشیار شده بود دوباره عملیات سوختگیری هوایی را انجام می داد . در هر مرحله از عملیات امکان داشت واقعه ناخوشایندی برای هواپیمای سوخت رسان که ذاتا" بی دفاع بود رخ دهد و می دانیم که سرنوشت فانتومها با سرنوشت بویینگ کاملا گره خورده بود .


  علیرغم تمامی این مشکلات و برغم اینکه چنین عملیات جسورانه ای تا بحال توسط هیچ کشوری در جهان انجام نشده بود افسران ایرانی به اجرای آن مصمم بودند . در نهایت پس از بررسی ها و برنامه ریزی های دقیق ، روز سرنوشت ساز فرا رسید .


  فانتوم ها روز قبل از پایگاه نوژه به پایگاهی در ارومیه پرواز کرده بودند . روز عملیات هر هشت هواپیما در دو گروه چهار تامکتی از باند فرودگاه برخاستند و از شمال شرق و از فراز کوههای آرارات وارد منطقه مشترک مرزی عراق و ترکیه شدند و در ارتفاع پایین بر فراز کوهستانهای این منطقه بسمت غرب عراق حرکت کردند .


  در جایی بسیار دورتر در فرودگاه لارناکا در قبرس یک هواپیمای بویینگ 707 متعلق به هواپیمایی ملی ایران ( هما ) ساعتی قبل وارد فرودگاه لارناکا شده بود و طبق برنامه ریزی قبلی آماده می­شد تا بدون مسافر به تهران باز گردد .


  پیش از آنکه هواپیما باند فرودگاه را ترک کند دو مامور اطلاعاتی ایران که همراه مسافرین این پرواز همان روز وارد قبرس شده بودند به داخل کابین خلبان رفتند و با خلبان هواپیما به گفتگو نشستند .


  خلبان نمیتوانست چیزی را که میشنود باور کند .


  انجام چنین کاری دیوانگی محض بود ، شانس موفقیت و پیروزی چیزی در حد صفر جلوه می کرد و کاملا" غیرممکن بنظر میرسید . طراحان عملیات با خود چه فکری کرده بودند ؟ این نقشه به فیلمنامه فیلمهای هالیوودی شباهت داشت و فقط با جادوی سینما و بر روی پردهی نقره ای امکان تحقق داشت .


  حتی خیالباف ترین فیلمنامه نویسان هالیوودی نیز تاکنون جرات طراحی چنین عملیاتی را به خود نداده بود .


  او حتی به یاد نداشت که در فیلمهای سینمایی هم چنین چیزی دیده باشد .


  از نظر او انجام اینکار مطلقا غیرممکن بود .


  جدای از این مساله او یک خلبان غیرنظامی بود و هیچگاه تصور نمیکرد که روزی در یک عملیات نظامی نقشی داشته باشد .


  اما اکنون ، در کمال ناباوری خود را در بطن یکی از شگفت انگیزترین نبردهای هوایی جهان مییافت که همه چیز آن به عملکرد او بستگی داشت .


  دقایقی بعد بویینگ 707 هواپیمایی ملی ایران ( هما ) ، پس از اطلاع مسیر خود به برج مراقبت فرودگاه لارناکا از زمین برخاست و ظاهرا به سمت تهران و در واقع بسمت یکی از سرنوشت سازترین جنگ های هوایی دنیا شتافت .


  برنامه ریزی عملیات به طرز دقیقی صورت گرفته بود و در ساعتی مشخص هواپیمای بویینگ می باید بر فراز کوهستانهای مرزی ترکیه و عراق با فانتوم ها ملاقات میکرد . هواپیمای سوخت رسان در تماس با فرودگاههای قبرس و آنکارا وانمود کرد که مسیرش را گم کرده و در حال مسیریابی مجدد است .


  در ساعت مقرر تانکر سوخت رسان با فانتوم ها در همان نقطه پیش بینی شده روبرو شد .


  فانتومها توانسته بودند با سکوت رادیویی که برای انجام یک ماموریت کار بسیار خطرناک و غیر ممکنی است و پرواز در ارتفاع پایین خود را از دید رادارهای عراقی پنهان دارند .


  در این میان فکر گذز از مشکلی که هر لحظه رخدادش می رفت ، توسط افسران نیروی هوایی ارتش ایران اندیشیده شده بود و آن دیده شدن در رادار دو کشور ترکیه و عراق بود .


  ظاهرا" چندین بار هواپیماها در رادارهای عراقی و ترکیه ای ظاهر می شوند اما عراقی ها تصور می کنند هواپیماها متعلق به نیروی هوایی ارتش ترکیه است که مشغول گشتزنی و ارزیابی در طول مرزهایشان هستند این اندیشه افسران نیروی هوایی ارتش ایران بود که هر دو کشور را به اشتباه می انداخت و وادارشان به اشتباه اندیشیدن می کرد .


  این اشتباهی بود که کنترل های زمینی ترکیه نیز مرتکب شدند .


  هر هشت هواپیما که سوختشان پس از طی مسیری طولانی در حال اتمام بود به طور منظم عملیات سوختگیری هوایی را انجام دادند و با شتاب به سوی هدفی رهسپار شدند که بی صبرانه انتظارشان را می­کشید .


  هواپیمای بویینگ نیز با احتیاط کامل و حرفه ای گرانه که با داشتن خلبان غیر نظامی تعجب آور و کار محیرالعقولی بود مشغول گشتزنی در طول مسیر شد تا در بازگشت ، دوباره عملیات سوخت رسانی به فانتوم ها را انجام دهد .


  در آن سو فانتوم ها در ارتفاعی پایین و در حالتی که خلبانان آن می توانستند کوچکترین حرکتی را بر روی زمین با چشم غیرمسلح ببینند به سمت اچ 3 در حرکت بودند .


  ساعتی بعد هر هشت هواپیما ناگهان بر فراز پایگاه ظاهر شدند .


  پرسنل پایگاه که با توجه به دور بودنشان از مرزهای شرقی هیچگاه تصور نمی­کردند هدف هیچ نوع حمله های قرار گیرند در ابتدا به تصور اینکه هواپیماها خودی هستند شروع به تکان دادن دستهایشان کردند .


  بر فراز پایگاه ، فانتوم ها ارتفاعشان را افزایش دادند و پس از تقسیم شدن به دو گروه چهار تایی به سمت هدف شیرجه رفتند .


  لحظاتی بعد بمبهای چهار فانتوم اول ، بصورت یک ردیف منظم بر روی هواپیماهایی که بر روی باند قرار داشتند فرود آمد و تمامی آنها را در همان لحظات اولیه عملیات نابود کرد .


  دیگر هیچ هواپیمایی نمی­توانست از باند فرودگاه بلند شود .


  فانتوم های گروه دوم نیز دو مجتمع راداری را در قلب پایگاه مورد حمله قرار دادند و سپس با خیال راحت به درهم کوبیدن آشیانه­های هواپیما و توپهای ضدهوایی پرداختند .


  در چند دقیقه پرسنل پایگاه در جهنمی از آتش که از همه جا شعله میکشید بدام افتاده بودند .


  در برابر دیدگان ناباور آنها پایگاه اچ 3 با تمامی ابهت و نفوذ ناپذیریاش که صدام برای مقابله با حمله احتمالی شاه ایران به عراق در زمان شاهنشاهی ایران ساخته بود در زیر آتش سنگین فانتوم های ایرانی به تلی از خاکستر بدل شده بود .


  فانتوم ها که تمامی دفاع ضد هوایی پایگاه را از بین برده بودند اینبار در ارتفاع پایین بر روی خرابه های آن به شکار سربازانی مشغول بودند که اغلبشان حتی یونیفورم هایشان را بر تن نکرده بودند و بی هدف به اینسو و آنسو می دویدند .


  توپ های فانتوم ها با سیلی از رگبار گلوله به سمت هر هدف جنبندهای شلیک میکردند و باند فرودگاه مملو از اجساد سربازانی بود که بر روی بازماندههای خرابه ها افتاده بودند .


  فانتوم ها که دیگر چیزی برای نابود کردن باقی نگذاشته بودند و خلبانان با دلی که در پیه شکار بیشتر است به سرعت صحنه عملیات را ترک کردند .


  پشت سر آنها تلی از خاکستر بجا مانده بود که تا چند دقیقه پیش پایگاه هوایی H3 نام داشت .


  جایی که قرار بود مکانی امن برای هواپیماهای عراقی باشد .


  بر روی باند فرودگاه و در آشیانه هایی که آتش از آنها زبانه می­کشید تکه پاره های از آهن و فولاد بچشم میخورد که زمانی بر صحنه آسمان ایران با نخوت و غرور به پرواز در میآمدند و بمب هایشان را فرو می ریختند .


  تمامی آن پرنده های پر غرور که دیر زمانی باعث افتخار ارتش عراق بودند اکنون درمانده و متلاشی شده در میان شعله های آتش دور شدن فانتوم هایی را نظاره گر بودند که بسوی پایگاه هایشان باز می گشتند .


  در بازگشت ، فانتوم ها باز به همان شیوه پیشین خود را از دید رادارهای عراقی پنهان کرده و در نقطه موعود پس از سوختگیریِ دوباره ، پرواز خود را به سمت ایران ادامه دادند .


  هواپیمای سوخت رسان که ماموریتش به اتمام رسیده بود با خروج از نوار مرزی عراق و ترکیه از طریق آسمان ترکیه به تهران بازگشت .


  قبل از گذر فانتوم ها از مرز عراق دفاع ضد هوایی این کشور که متوجه هواپیماهای ایرانی شده بود به سمت آنها آتش گشود و یکی از هواپیماها که فرمانده این عملیات بزرگ جنگی تاریخی را جا به جا می کرد مورد اصابت قرار گرفت به گونه ای خود شهید بزرگوار ستاری مورد ضزب گلوله قرار گرفت که دیگر نمی توانست تا رسیدن به پایگاه به پرواز خود ادامه دهد ، پس بعنوان حسن ختام نمایش و برای تکمیل کردن کلکسیون کارهای عجیب و غریب این عملیات ، به کمک یکی از یارانش که در فانتوم دیگر حضور داشت در وسط جاده ای اتومبیل رو در آذربایجان غربی به زمین نشست به این صورت که در نخست فانتوم دیگر بر روی سطح جاده با اختلاف بسیار کم حرکت کرد و سبب شد جاده از اتومبیل ها در حال حرکت خلوت شود و سپس فانتوم شهید ستاری مانند فرود در باند فرودگاه به زمین نشست .


  بقیه هواپیماها بدون هیچ آسیبی عملیات را به پایان بردند و عملیاتی شدند برای شگفتی دیگر .


  در طول عملیات طی چند نوبت هواپیماهایی از نیروی هوایی ارتش ایران برای منحرف کردن توجه عراقی ها از فانتوم هایی که بسمت اچ 3 در حال پرواز بودند چندین عملیات ایذایی را بر روی خاک دشمن انجام دادند .


  هنگام بازگشت نیز همین کار تکرار شد و هواپیماهای ایرانی با حملات ایذایی شکاری های دشمن را بدنبال خود می­کشیدند و سپس به سمت ایران می گریختند .


  در انجام قسمت نخست این عملیات های ایذایی فرمانده نیوری هوایی ارتش عراق با صدام از آن جهت خوشحال بودند که می اندیشیند نیروی هوایی ارتش ایران متوجه جا به جایی تامکت ها و بمب افکن ها شان نشدند و در حال انجام عملیات بر روی فرودگاه پیشین هستند .


  در ابتدا عراقیها که کاملا غافلگیر شده بودند تصور کردند که حمله از جانب اسرائیلیها صورت گرفته است .


  با توجه به نزدیکی اسرائیل به اردن و اینکه در سال 1967 نیز اسرائیلی ها فرودگاه های این کشور را بمباران کرده بودند احتمال اینکه حمله از جانب اسرائیلی ها صورت گرفته باشد بسیار محتمل تر بنظر می رسید تا اینکه هواپیماهای ایرانی توانسته باشند چنین مسیر طولانی را طی کنند و علیرغم وجود پدافند هوایی عراق در دو نوبت بر فراز آسمان این کشور سوختگیری هوایی را انجام داده باشند .


  اما پس از مدتی عراقیها دریافتند که هدف یکی از جسورانه ترین عملیاتهای هوایی تاریخ جنگ هایه هوایی جهان قرار گرفته اند .


  حمله به اچ 3 در نوع خود بی نظیر بود .


  پیش از این همان گونه که اشاره شد اسرائیلی ها در جنگهای 1967 و 1973 توانسته بودند عملیات های شگفت انگیزی انجام دهند اما نکته ای که نباید از دید دور داشت این است که بعد مسافتی آن عملیات ها بسیار کوتاهتر از عملیات اچ 3 بود به گونه ای که اسرائیلی ها هیچگاه مجبور به سوختگیری هوایی در قلب خاک دشمن نبودند ولی ایرانی ها این شگفت را سبب ساز شدند .


  در مورد حمایت های اطلاعاتی و تکنولوژیکی امریکا از اسرائیل نیز در جنگهای 67 و 73 فقط همین نکته بس که در 1973 امریکایی ها در تمام بیست روزی که جنگ ادامه داشت با برقراری یک پل هوایی از پرتغال به اسرائیل سیلی از تجهیزات جنگی و لوازم یدکی هواپیماها را بسوی اسرائیل سرازیر کردند بطوری که در همین هنگام زمانی که شش فانتوم اسرائیلی توسط موشکهای سام روسی در آسمان سوریه سرنگون شدند امریکایی ها بیدرنگ این هواپیماها را جایگزین کردند تا برتری هوایی ارتش اسرائیل بر اعراب همچنان حفظ شود .


  اما لازم به گفتن نیست که ایران در طول جنگ همواره از پشتیبانی اطلاعاتی و تکنولوژیکی غرب محروم بود و آمریکاییها حتی لوازم یدکی هواپیماهای ساخت خودشان را نیز به ایران تحویل نمیدادند و فقط این شگفتی ها را از سلحشوران جنگی ایران و تلاش ها و زحمات دوره شاهنشاهی ایران داریم .


  از آن جا که بیشتر دانشگاه های نظامی جهان خواستار دست یابی به اسرار و تاکتیک ها و برنامه نخست و کامل این پروژه بودند و هستند اغراق نیست اگر این عملیات را که در زمان خود بهت و حیرت بسیاری از کارشناسان نظامی غرب را موجب شده بود یکی از شگفت انگیزترین و قاطع­ترین نبردهای هوایی تاریخ جهان بدانیم .


  ایرانیان قدرتمند ترین مردمانند .


  خداوند یار و یاورمان باد


  نویسنده : سعید مبشری


  نویسنده ذکر این اطلاعات را بدون ذکر نامش رضایت ندارد .  بدرود - یاعلی - سعید مبشری
  بدرود _ پیروز و خرسند باشید _ یا علی
  شاه سعید مبشری

 2. #2
  کاربرسایت kingsaeid آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۱-۰۹
  محل سکونت
  تهران - kingsaeidmobashery@yahoo.com
  سن
  32
  نوشته ها
  3,498
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 16 در 16 پست

  Re: بزرگترین حمله هوایی جهان حمله F14 ایران به H3

  درود بر همه یاران

  این پست به منظور درج نام تایپیک در منوی آبشاری سایت برای آگاهی کاربران و حضور آنها در تایپیک نوشته شده و هیچ ارزش دیگری ندارد .

  در همین جا از دوستان و کاربران عزیز درخواست دارم دیدگاهای خود را درباره این تایپیک بیان نمایند .

  بدرود - سعید مبشری - یاعلی
  بدرود _ پیروز و خرسند باشید _ یا علی
  شاه سعید مبشری

 3. #3
  کاربرسایت PEJMAN2X1 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  3
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: بزرگترین حمله هوایی جهان حمله F14 ایران به H3

  سلام و خسته نباشید
  دوست عزیز مطلب شما جالب و خواندنی بود ولی انحراف زیادی از واقعیت داشت.اولا شهید ستاری اصلا خلبان نبود که بخواد پرواز کنه.رسته ایشون پدافند بود در ضمن اون زمان مسئولیت خاصی تو نیروی هوائی نداشت.دوما فانتومها از پایگاه همدان پرواز کردند و روی دریاچه ارومیه سوخت گیری کردند .فرودگاه ارومیه در زمان جنگ عملیاتی نبود.سوما پایگاه های معروف به H3 از 3 پایگاه تشکیل شده بود که فانتومها تو 2 دسته 3 تائی و 1 دسته 2 تائی بهشون حمله کردند .و موقع برگشتن هم 2 تا f14 که اسکورت بودند با شکاری های عراقی در گیر شدند و 2 تا از اونها رو شکار کردند و فانتومها هم به سلامتت بر گشتند.این تنها مورد بود که تامکت های ایران مجوز ورود به خاک عراق رو داشتند. و چند مورد دیگه که فرصتش نیست توضیح بدم.
  شاد باشید

 4. #4
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: بزرگترین حمله هوایی جهان حمله F14 ایران به H3

  PEJMAN2X1دوست عزيز

  اغاز فعاليت شما در گنجينه دانش تبريك مي گويم .
  اميدواريم بتوانيم از دانسته هاي شما در قسمتهاي مختلف بهره مند شويم .
  در مورد انتقاد شما در مورد ارسال كننده اين پست عرض كنم كه دسترسي ايشان به سايت بنا به دلايلي قطع شده و خوشحال خواهيم شد شما ادامه مسير را در مواردي كه هم بتوانيد و مايل باشيد در خدمت شما باشيم ...
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. عکس هایی از خانه های زیبا و رویایی
  توسط HRG در انجمن گالری عکس
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۸ شهریور ۸۹, ۱۵:۵۴
 2. عکسهایی بسیار زیبا از نمایشگاه صنایع هوایی سنگاپور
  توسط HRG در انجمن بخش هواپیما و صنایع هوایی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۶ بهمن ۸۸, ۱۹:۵۰
 3. پاسخ هایی به چرایی ناتوانی رژیم صهیونیستی در تعرض به ایران
  توسط hamid192 در انجمن بایگانی اخبار سیاسی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۶ آبان ۸۸, ۰۰:۴۰
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۲۵ بهمن ۸۷, ۱۶:۰۰
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۳ آبان ۸۶, ۱۵:۲۷

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •