پیکاسا: لذت كار كردن با تصاویربا بالا گرفتن تب خریددوربین های دیجیتال و ارزان شدن قیمت آنها، بیشتر كاربران كامپیوتر بهخرید این وسیله جالب و كارآمد روی آوردند و هیچ چیز ارزشمند تر از ایننیست كه با جمع آوری عكسهایی از دوستان و خانواده خود، خاطرات جالب و بهیاد ماندنی را زنده نگهدارید . نسخه خانگی ویندوز XP روشهای بهتری را درنگهداری و به اشتراك گذاردن عكسهای خاطره انگیز به ارمغان آورده ولی هنوزاین كاربران كامپیوتر را ارضاء نمی كند . فقط كافی است كه چند ماه از خریددوربین دیجیتال بگذرد تا با سیلی از عكسهای مختلف روبرو شوید به طوری كهسرو سامان دادن آن برای شما مشكل ساز شود. برنامه حاظر كه به معرفی آن میپردازیم، یك برنامه بسیار خوب برای مدیریت و به اشتراك گذاری عكسهایموجود در هارد دیسك كامپیوتر شماست. این برنامه با یك رابط بسیار زیبا وكاربر پسند ، لذت كار كردن با تصاویر را برای شما دو چندان می كند .برنامه را به طور رایگان از سایت
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]دریافت نمایید. بعد از نصب برنامه برای اجرا كلید TRY بزنید. برای بار اولكه برنامه را اجرا می كنید، پنجره ای باز می شود و تقاضای جستجو و SCANهارد شما را برای پیدا كردن تصاویر دارد. حالت پیش فرض روی INCLUDE ALLPICTURE قرار دارد و تمام درایوهای فعال را جستجو می كند، این عمل مدتیطول می كشد. حالت دوم به شما این اجازه را می دهد كه خودتان مسیرها راانتخاب نمایید. در پایین این پنجره سه گزینه وجود دارد كه باز حالت پیشفرض آن روی WATCH FOR CHANG قرار دارد یعنی پس از اینكه عملیات جستجویتصاویر پایان گرفت، این برنامه در این حالت منتظر كوچكترین تغییراتی درپوشه های شماست و آنها را به طور اتوماتیك به آرشیو خود اضافه می كند.

اگراین حالت را عوض كنید، برنامه پیغامی مبنی بر اینكه تصاویر اضافه شده شمابه طور اتوماتیك به برنامه اضافه نمی شود را به شما نشان می دهد .

بعداز انجام تمام مراحل فوق، برنامه به صورت از پیش تعیین شده تصاویر را ازروی تقدم تاریخ دسته بندی می نماید. در بالای پانل اصلی برنامه چند كلیدقرار دارد.

? كلید COLLECTIONS :

برای مرتب كردن عكسها به ترتیب های مختلف است . مثلاً به ترتیب آلبوم .

? كلید IMPORT:

برایانتخاب DEVICE های مختلف شما به كار می رود . مثلاً تصاویر شما را ازدوربین دیجیتال دریافت می كند و یا تصاویری كه روی CD دارید. همچنین درقسمت NEW COLLECTION و NEW ALBUM شما می توانید عكسهای پوشه های جدید خودرا به برنامه اضافه كنید. در این قسمت امكان تغییر نام یك آلبوم هم وجوددارد.

? كلید TIMELINE:

شما می توانید سلیقه و ابتكاربرنامه نویسان شركت LIFESCAPE SOLUTION را در این قسمت مشاهده كنید . یكخط منحنی شكل كه در زیر آن آیكن آلبومهای شما قرار دارد و می توانید باموس هر آلبوم را انتخاب كنید. بعد از انتخاب، اولین عكس هر آلبوم به صورتكم رنگ و FADE شده در پس زمینه نشان داده می شود. در ضمن برای عوض كردنآلبوم ها می توانید از كلیدهای تعبیه شده در زیر همین صفحه نیز استفادهكنید. بعد از انتخاب آلبوم مورد نظر می توانید كلید SLIDE SHOW را بزنید.در این حالت برنامه به مد SLIDE SHOW می رود و با FADE های بسیار زیباتصاویر را به شما نشان می دهد. می توانید از SCROLL موس خود استفاده كنیدو عكسها را با سرعت بیشتری عوض كنید . اگر روی همین صفحه با موس كلیككنید پانل زیر برنامه ظاهر می شود كه در سمت راست آن DISPLAY TIME قراردارد و می توانید سرعت عوض شدن تصاویر را تغییر دهید.حالبه پانل اصلی برنامه بر می گردیم تصاویر هر آلبوم به صورت TUMBNAILS درصفحه قرار دارند. در بالای پانل آلبومها سه كلید قرار دارد.

? VIEW & EDIT PICTURE : كه در این حالت تصویر انتخاب شده بزرگ شده و شما تغییرات جزئی را می توانید روی آن بدهید.

مثلاًبا استفاده از RED-EYE می توانید قرمزی چشمها را از بین ببرید . كلیدENHANCE هم با استفاده از SHARPE كردن و تغییر رنگ به صورت اتوماتیك كیفیتبعضی از تصاویر را بهتر میكند. می توانید با كلید ROTATE تصویر را به جهتدلخواه بچرخوانید .اگر مایل هستید كه تعداد زیادتری تصویر را دریك صفحهداشته باشید می توانید آیكن SMALL TUMBNAILS را بزنید. در كنار هر آلبومهم یك كلید به نام ACTION قرار دارد كه اعمال زیر را انجام می دهد.

به وسیله HIDE ALBUM می توانید بعضی از آلبومهای خود را به صورت مخفی درآورید.

یامی توانید به وسیله COMBINE WITH NEXT یك آلبوم را به آلبوم دیگر اضافهكنید. بقیه كارهایی را كه در بالا توضیح دادیم را هم می توان به وسیلهانتخاب های این كلید برای هر آلبوم استفاده كرد. یكی از گزینه های خوب،این قسمت EXPORT ALBUM AS WEB PAGE می باشد. كه به شما این اجازه را میدهد كه از آلبوم خود یك صفحه HTML خوش دست بسازید. حالت پیش فرض 640 استولی با 1024 شما می توانید كیفیت بهتری را داشته باشید. شما انتخاب هایمختلفی دارید و می توانید هر كدام را امتحان كنید. پس از اتمام كار صفحهایجاد شده نمایش داده می شود. این صفحه در MY DOCUMENT شما ذخیره شده استفایل اجرایی آن INDEX نام دارد .

اینقسمت برای كسانی كه مایل هستند عكسهای خانوادگی خود را به صورت یك آلبومزیبا و خوش دست در آورند بسیار عالی است. اگرعكسی را در پانل اصلی برنامهانتخاب كنید گزینه های زیر فعال می شوند. شما می توانید آن عكس را چاپكنید و یا كیفیت آنها را برای ایجاد یك صفحه HTML تغییر دهید. در منویTOOLS می توانید وارد PICTURE MANAGER شده و تعداد عكسهای موجود در هرپارتیشن را ببینید. همچنین امكان اضافه شدن عكس به طور آتوماتیك را میتوانید در این قسمت فعال یا غیر فعال كنید. با توجه به تمام توضیحات بالا،هم اكنون می توانید از امكانات مختلف برنامه استفاده كنید.