سونی اریکسون S500 :طراحی کشویی این مدل در سری S کمپانی سونی اریکسون توجه افراد بسیاری را بخود جلب می کند و این نخستین مدل کشویی سونی اریکسون است که واکمن نیست . می توان گفت که S500 همان مدل W580 با تغییرات ظاهری است . این گوشی کشویی باریک دارای طراحی زیبا و جلوه های ویژه نور است .

مزایا :• طراحی کشویی باریک
• رنگ بندی زیبا و ظاهر شیک
• تم و پیش زمینه انیمیشن
• جلوه های ویژه نور
• صفحه کلید مناسب
• صفحه نمایش QVGA با 256K رنگ
• محل کارت حافظه M2 ( حداکثر 2GB )
• دوربین 2 مگاپیکسل
• Email Client و خواننده feed های RSS
• بلوتوث با A2DP
• GPRS و EDGE کلاس 10
• پشتیبانی از چهار باند GPRS و EDGE

معایب :• فقط 12MB حافظه داخلی دارد
• شاخصی برای رویدادهای ناموفق ندارد
• گوشی بدون سیم کارت کار نمی کند
• دوربین کانون اتوماتیک و فلش ندارد
• رادیو FM ندارد
• قاب پشت گوشی ساختار مناسبی ندارد

طراحی :سونی اریکسون S500 دارای یک جفت در سری گوشی های واکمن است که مدل W580 می باشد . این دو گوشی اندازه و ظاهر یکسانی دارند . ابعاد این مدل ٩٩ x ۴٧ x ۱۴ میلی متر و وزن آن 94 گرم است . در دست گرفتن گوشی و کار کردن با آن بسیار لذت بخش است . قسمت پایین گوشی دارای یک انحناء بطرف قاب پشت است که جلوه خاصی به S500 می دهد . در طراحی گوشی از ترکیب غیر معمول رنگ و جلوه های ویژه نور استفاده شده است که این مدل از سایر گوشی ها متمایز می کند . این مدل در دو رنگ سبز- مشکی و طلایی- سفید و همچنین در رنگ های مسی و بنفش کمرنگ موجود است .S500 تماما از مواد پلاستیکی ساخته شده است اما با اینحال از استحکام کافی برخوردار می باشد . قاب پشت گوشی ساختار مناسبی ندارد و باید آن را کمی محکم تر فشار بدهید تا بخوبی جا بخورد . ساختار کشویی گوشی بخوبی عمل می کند و فقط کمی لق می زند . این مشکل در زمان باز بودن درب کشویی قابل مشاهده است .برای بازکردن درب گوشی می توان از لبه کلید حرکتی استفاده کرد و انگشت شست را در این قسمت قرار داد و سپس درب گوشی را بطرف بالا فشار داد . استفاده از کلید حرکتی برای باز کردن درب کشویی گوشی موجب می شود که اثر انگشت روی صفحه نمایش باقی نماند ، اما با اینحال قاب جلوی گوشی از جنس پلاستیک براق است و اثر انگشت را نشان می دهد .

کناره های گوشی به رنگ نقره ای است که کلید ولوم در طرف چپ آن وجود دارد و از این کلید برای زوم در زمان گرفتن عکس نیز استفاده می شود .در طرف راست گوشی کانتور Fast Port برای وصل کردن شارژر ، هدست و کابل USB مشاهده می شود . در قسمت پایین گوشی فقط محل بند مچ قرار دارد . محل کارت حافظه Memory Stick Micro در قسمت بالای گوشی است که دارای یک پوشش پلاستیکی می باشد . در بسته بندی گوشی کارت حافظه وجود ندارد و باید آن را بطور جداگانه خریداری نمود .

LED جلوه ویژه نور درست مانند مدل W580 در این گوشی نیز در امتداد کناره های گوشی وجود دارد که خطی میان آنها دو قسمت کشویی را تفکیک می کند . LED ها در رنگ های مختلف چشمک می زنند تا کاربر را از تماس های دریافتی آگاه نمایند . برای هر مخاطب ذخیره شده در دفترچه تلفن می توان یک جلوه ویژه اختصاصی تعیین کرد . متاسفانه از دیودها نمی توان برای هشدار تماس های نا موفق یا پیام های دریافتی استفاده کرد زیرا سرعت و شیوه چشمک زدن آنها توسط کاربر قابل تنظیم نیست . بخشی از قاب پشت گوشی دارای طراحی نقطه مانند است که همین طراحی در قسمت پایین کلید حرکتی نیز مشاهده می شود .


آرم سونی اریکسون و کلید کوچک خاموش / روشن در بالای گوشی وجود دارد که از آن برای سوئیچ بین پروفایل های زنگ نیز استفاده می شود . لنز دوربین 2 مگاپیکسل در طرف پشت درب کشویی گوشی وجود دارد که روی یک قسمت برآمده با طراحی منقوش قرار گرفته است .

برداشتن درب باتری نسبتا مشکل است . باتری گوشی از نوع Li-POL با توان ٩۳۰ mAh است که در حالت Standby حداکثر 370 ساعت و در مکالمه مداوم 540 ساعت دوام می آورد . محل سیم کارت درست بالای محفظه باتری است.

صفحه کلید :کلید حرکتی چهار جهتی به شکل دایره است که حاشیه این کلید و مرکز آن به رنگ نقره ای می باشد . مانند مدل W580 بلندگو زیر قسمت مرکزی کلید حرکتی قرار دارد . 6 کلید در اطراف کلید حرکتی وجود دارند که شامل کلید back ، Clear ، اینترنت ، منوی Activity و دو کلید نقره ای برای انتخاب است .

استفاده از این دو کلید کمی مشکل است اما سایر کلیدها به آسانی مورد استفاده قرار می گیرند . صفحه کلید کاراکتری مانند سطح اطراف خود به رنگ سبز است . با اینکه کلیدها کمی باریک هستند و برآمدگی کمی دارند اما تایپ کردن با آنها آسان است و با لمس می توان کلیدها را تشخیص داد .

کلیدها در چهار ردیف افقی تفکیک شده اند که در هر ردیف مربع های نقره ای کوچکی کلیدها را از یکدیگر جدا می کند . بجز کلید حرکتی که دارای نور زمینه سبز رنگ است بقیه کلیدها نور زمینه سفید دارند .
صفحه نمایش :صفحه نمایش این گوشی نیز درست مانند مدل W580 است و دارای وضوح QVGA و 256K رنگ می باشد . ابعاد صفحه نمایش ۳۱ x ۴۱ میلی متر است و تصویر کیفیت خوبی دارد . رنگ ها روی صفحه نمایش کاملا طبیعی بنظر نمی رسند .

میزان روشنایی صفحه نمایش را می توان تنظیم کرد و خوانایی آن زیر نور مستقیم خورشید در حد مطلوب است . اگر مدت زمان مشخصی از صفحه نمایش استفاده نشود وارد حالت Power Saving می شود که در این حالت گزینه ای برای چک کردن رویدادهای ناموفق وجود ندارد و باید دوباره صفحه نمایش را روشن کنید .

ساختار منو :ویژگی جدیدی که در S500 وجود دارد Dynamic Themes نامیده می شود که تم های منو ، الگوها و پیش زمینه های انیمیشن را با فرا رسیدن شب یا تغییر فصل ، تغییر می دهد . این ویژگی در T650 نیز وجود دارد . برای مثال ، در طول روز در منوی گوشی پروانه ها روی گل ها پرسه می زنند در حالی که در شب کرم های شب تاب فضا را روشن می کنند . منوی اصلی در شب نیز تغییر می کند . LED های کنار گوشی در شب از رنگ سبز به آبی تغییر می کنند . تم ها و زمینه ها با تغییر فصول نیز تغییر می یابند .

سایر تم های Dynamic خیلی پیچیده نیستند و تنها تغییر قابل مشاهده در اینجا ، تغییر رنگ پیش زمینه در حالت Standby از سفید به مشکی است که با فرا رسیدن شب روی می دهد . با بکار گرفتن این تم ، منوی اصلی بصورت یک نوار افقی از آیکن های بزرگ باز می شود . هر حرکت در این منو با ویبره مشخص می شود .


سایر تم ها با منوهایی که به شکل ماتریس مرتب شده اند کار می کنند . منوی Activity دارای کلید اختصاصی روی صفحه کلید است و شامل 4 نوار می باشد . نوار اول برای دسترسی به رویدادهای جدید و نوار دوم برای نرم افزارهای در حال اجرا است که امکان اجرای همزمان چند نرم افزار جاوا را فراهم می کند .

نوار سوم My Shortcuts ( میانبرهای من ) نام دارد که کاربر در این قسمت می تواند میانبر ویژگی ها و عملکردهای تعیین شده را اضافه و حذف کند یا آنها را تغییر بدهد . آخرین نوار شامل bookmark های اینترنت است .

تماس و پیام :بیشتر ویژگی ها و قابلیت های سونی اریکسون S500 مانند مدل W580 است . دفترچه تلفن این گوشی حداکثر 1000 مخاطب را ذخیره می کند که برای هر یک از آنها می توان زمینه های بسیاری را تعیین کرد . دفترچه تلفن تعداد 2500 شماره تلفن را ذخیره می نماید . مخاطبین ذخیره شده در حافظه تلفن و سیم کارت بطور همزمان نشان داده نمی شوند .

منوی پیام نیز تغییراتی نداشته است . در منوی پیام گزینه ای برای تغییر اندازه فونت وجود ندارد . پیام های متنی در 8 خط تایپ شده و خوانده می شوند . شمارشگر داده فقط زمانی فعال می شود که 20 کاراکتر باقی مانده است تا به حد تعیین شده برسید . اندازه هر پیام 300KB , MMS است و می تواند شامل تصویر و آهنگ نیز باشد . Email Client و خواننده feed های RSS نیز مانند مدل های قبلی سونی اریکسون در S500 وجود دارد .


موسیقی :نرم افزار پخش موسیقی در S500 فایل های موسیقی را بر اساس برچسب های صوتی ID3 تفکیک می کند و با تمام فرمت های موجود سازگار می باشد . این برنامه در زمینه نیز اجرا می شود . نرم افزار پخش موسیقی دارای گزینه های انتخاب تصادفی ، ارتقاء استریو و تنظیمات اکولایزر است . S500 به نرم افزار واکمن مجهز نیست و بنابراین فاقد Shake Control ( کنترل لرزش ) و Track ID می باشد . بزرگترین مشکل نداشتن رادیو FM است .

Earphone موجود در بسته بندی از کیفیت استاندارد برخوردار است . نرم افزار پخش ویدئو نیز ویدئوها را در فرمت 3GP و MP4 پخش می کند و از حالت تمام صفحه پشتیبانی می کند .

ویژگی های استاندارد گوشی های سونی اریکسون مانند نرم افزارهای Music DJ ، Photo DJ و Video DJ نیز در S500 وجود دارد که به کاربر امکان می دهد تا تصاویر و ویدئوها را ویرایش کند و زنگ های پلی فونیک شخصی ایجاد نماید .

دوربین :مدل S500 به یک دوربین 2 مگاپیکسل مجهز است که ماکسیمم وضوح آن ۱۶٠٠ x ۱۲۰۰ پیکسل است . کیفیت تصویر نیز در حد متوسط است . متاسفانه ، دوربین به کانون اتوماتیک و فلش LED مجهز نیست . طبق معمول گزینه های تنظیمات دوربین بسیار زیاد است و شامل حالت شب ، تعاادل رنگ سفید ، تصاویر متوالی و تنظیم نوردهی است . وضوح ویدئو تغییر نکرده است و ویدئوها در فرمت 3GP با وضوح ۱٧۶ x ۱۴۴ پیکسل ضبط می شوند .

سایر امکانات :تقویم در منوی Organizer وجود دارد و دارای گزینه های تکرار برای هر ورودی است. تقویم گوشی به راحتی با OutLook هماهنگ می شود . آلارم آیکن مربوط به خود در منوی اصلی را داراست و 5 آلارم جداگانه با تکرار فراهم شده است . S500 همچنین دارای نرم افزار کار ، یادداشت های متنی ، ماشین حساب ، کرنومتر ، زمان سنج ، ضبط صوت و ویژگی Code memo است . در میان نرم افزارهای جاوا Accu weather و Audible نیز وجود دارد . این دو نرم افزار در سونی اریکسون K530 نیز مشاهده می شوند . S500 سونی اریکسون دارای دو بازی از پیش نصب شده است .

در این گوشی بر خلاف مدل W580 نرم افزار تناسب و گام شمار وجود ندارد . S500 برای تکنولوژی داده از GPRS و EDGE کلاس 10 پشتیبانی می کند . از بلوتوث و کابل داده نیز برای انتقال داده استفاده می شود . حالت Mass Storage نیز وجود دارد . PC Suite در CD موجود در بسته بندی مشاهده می شود که برای هماهنگی با کامپیوتر است ، Disc2 Phone برای انتقال موسیقی است ، نرم افزار ویرایش عکس و پخش ویدئو نیز روی CD وجود دارد . سونی اریکسون S500 دارای مرورگر اینترنتی استاندارد Access Net Front است .