سونی اريکسون W880:
W880 جديدترين مدلی است که به رده واکمن اضافه شده است . جالب ترين مورد در رابطه با W880 طراحی آن است که به شکل يک مدل ساده بسيار باريک با ويژگی های بسيار است. سونی اريکسون W880 دارای پشتيبانی نسل سوم ، دوربين ۲ مگا پيکسل ، محل کارت حافظه M2 و بلوتوث می باشد .

مزايا:
• طراحی بسيار باريک
• دوربين ۲ مگا پيکسل
• محل کارت حافظه و امکان بيرون آوردن کارت در زمان روشن بودن دستگاه
• پشتيبانی نسل سوم با مکالمه تصويری
• نرم افزار پخش موسيقی ( walkman۲)
• بلوتوث ۲ با پروفايل صوتی استريوی A2DP
• اجرای همزمان چند نرم افزار
• ويژگی Track ID
• کارت حافظه Memory stick micro M2 (۱GB) هدست دارای آداپتور صوتی استاندارد ۳.۵ ميلی متر است .


معايب:
• راديو FM ندارد
• پورت مادون قرمز ندارد
• دوربين فاقد کانون اتوماتيک است
• EDGE ندارد
• در فرمت ( 176x١٤٤ پيکسل ) QCIF فيلمبرداری می کند .


طراحی:
سونی اريکسون W880 دارای دو رنگ مشکی و نقره ای است . در واقع قاب جلوی تلفن به رنگ مشکی يا نقره ای است و کل قاب پشت به رنگ نارنجی می باشد که ويژگی رده واکمن است. نسخه ای از اين مدل به نام سونی اريکسون W880 نيز طراحی شد که در بازار چين وجود دارد و دارای ارتباط نسل سوم و مکالمه تصويری نمی باشد .

قاب جلوی تلفن آلومينيومی است که به استحکام آن می افزايد اما در عين حال تلفن باريک و سبک است . ابعاد تلفن ۱۰۳x٤٧x٩.٤ ميلی متر و وزن آن ۷۱ گرم می باشد .

صفحه نمايش در قسمت مرکزی قاب جلو وجود دارد که از نوع TFT با وضوح QVGA می باشد و۲۶۲k رنگ را نشان می دهد . بلندگو و دوربين VGA برای مکالمه تصويری در بالای صفحه نمايش قرار دارد .کليدهای حرکتی زير صفحه نمايش مشاهده می شوند که به صورت سه دايره قرار گرفته اند . کليد حرکتی اصلی در وسط قرار دارد ، Soft key چپ ، کليد ميانبر مرورگر وب و کليد Back در طرف چپ و Soft key راست، کليد منوی Activity و کليد C در طرف راست آن قرار دارد.قسمت کاراکتری صفحه کليد دارای برآمده نارنجی رنگ است که استفاده از آنها آسان می باشد.

طرف چپ تلفن دارای کليد ميانبری برای واکمن ، Fastport (برای وصل کردن شارژر ، هدست و کابل USB) و محل کارت حافظه M2 است که امکان بيرون آوردن آن در زمان روشن بودن دستگاه وجود دارد.


کليد ميانبر دوربين ويک کليد کشويی کوچک در طرف راست تلفن مشاهده می شود . اين کليد کوچک به عنوان کليد ولوم و همچنين برای کنترل زوم در زمان گرفتن عکس و فيلمبرداری استفاده می شود .


کليد ON/Off در بالای تلفن قرار ندارد که برای تغيير دادن پروفايل زنگ فعال نيز به کار می رود ، در عوض می توانيد از کليد C برای روشن يا خاموش کردن تلفن استفاده کنيد . در پايين تلفن نيز کليدی وجود ندارد .قسمت پايين W880 دارای محلی برای بند گردنی است .

قاب پشت تلفن از مواد پلاستيکی نارنجی رنگ تشکيل شده است . دو برآمدگی لاستيکی در گوشه های فوقانی قاب پشت مشاهده می شود که لنز دوربين و بلندگو نيز در اين قسمت وجود دارد .


درب باتری به آسانی برداشته می شود و باتری موجود در تلفن از نوع Li-polymer Bst-۳۳ با ظرفيت mAh ٩٥٠است که در شبکه GSM در حالت Stand-by حداکثر ۴۲۵ ساعت و در مکالمه مداوم ۶.۵ ساعت دوام می آورد . محل سيم کارت در قسمت پايين باتری است و به راحتی می توان آن را جابجا کرد.

صفحه کليد:
صفحه کليد سونی اريکسون W880 دارای کليد های کوچکی است و افرادی که انگشتان بزرگی دارند خيلی از آن راضی نيستند . کليد ها به خوبی واکنش می دهند و در شب حتی بدون نگاه کردن به کليدها می توانيد از آن استفاده کنيد .تايپ کردن با صفحه کليد بسيار لذت بخش است . نور زمينه صفحه کليد به رنگ سفيد است و با اينکه خيلی يکنواخت نيست اما به خوبی عمل می کند.


صفحه نمايش:
اين مدل دارای يک صفحه نمايش TFT با وضوح ( ۳۲۰x٢٤٠ پيکسل ) QVGA است . صفحه نمايش کيفيت خوبی دارد و زير نور مستقيم خورشيد به خوبی خوانده می شود.ساختار منو:
ساختار منو در W880 به صورت منوی استاندارد غير تلفن هوشمند است . تلفن دارای حالت اختصاصی Flight است اما بر خلاف ساير مدل ها بدون خاموش کردن تلفن نمی توان به آن سوئيچ کرد. بعد از خاموش کردن تلفن ، W880 از شما سوال ميکند که می خواهيد مستقيما به حالت Flight برويد؟ فقط در صورت قرار گرفتن سيم کارت ، تلفن دراين حالت کار می کند .صفحه نمايش در حالت Standby فعال اطلاعاتی را در مورد سيگنال شبکه ، باتری ، تاريخ و زمان و زمان آلارم بعدی را نشان می دهد . شما می توانيد نشان دادن ساعت با شماره های بزرگ نيمه شفاف را انتخاب کنيد که نيمی از صفحه نمايش را اشغال می کند . همچنين می توان ساعت را تنظيم کرد تا در بالای گوشه راست صفحه نمايش حتی در زمان مرور در منو نيز مشاهده شود . برای هر يک از جهت های کليد حرکتی می توان ويژگی يا نرم افزار مورد نظر را تعيين کرد. هنگامی که برای اولين بار از تلفن استفاده می کنيد اين گزينه يادآوری می شود . منوی اصلی به صورت يک ماتريس ۴x٣ از آيکن های انيميشن است .تمامی زيرمنوها به صورت ليست هستند که آيکن های کوچکی در طرف چپ آنها وجود دارد. تلفن در هر زير منوو نرم افزار خيلی سريع عمل می کند . تلفن دارای چندين تم از پيش نصب شده است که نمودار رنگ ، پيش زمينه و آيکن های منو را تغيير می دهد . يک منوی Activity خاص نيز وجود دارد که دارای کليد ميانبر اختصاصی روی صفحه کليد است. امکان اجرای همزمان چند نرم افزار وجود دارد . اين ويژگی در ساير تلفن های غير OS وجود ندارد .


منوی Activity امکان دسترسی سريع به رويدادهای اخير ، منوی وب با جستجوی Google و منوی My Shortcuts را فراهم می کند که شامل ليستی از ويژگی هايی است که اغلب استفاده می شود و طبق خواست کاربر تنظيم می شوند .

تماس و دفترچه تلفن:
استفاده از دفترچه تلفن بسيار آسان است و از شما سوال ميکند که می خواهيد مخاطبين را از سيم کارت به حافظه تلفن کپی کنيد ؟ شما می توانيد مخاطبين ذخيره شده در سيم کارت يا حافظه تلفن را به عنوان پيش فرض برای دفترچه تلفن تعيين کنيد . اين دو ليست بطور همزمان نشان داده نمی شود . می توان تلفن را تنظيم کرد تا هر مخاطب جديد را به طور اتوماتيک در سيم کارت ذخيره کند و همچنين می توان از شماره تلفن ها روی کارت حافظه پشتيبان تهيه کرد. حداکثر ظرفيت دفترچه تلفن ۱۰۰۰ مخاطب است اما امکان ذخيره کردن ماکسيمم ۲۵۰۰ شماره تلفن وجود دارد .


مخاطبين طبق اسم کوچک يا اسم فاميل مرتب می شوند و با تايپ کردن نام مورد نظر جستجو آغاز می شود . برای هر مخاطب جديد می توان شماره موبايل ، منزل ، محل کار ، فاکس و غيره تعيين کرد . نخستين نوار زمينه ها برای مخاطبين جديد است . نوار دوم برای آدرس های Email و وب ، نوار سوم برای تعيين عکس و زنگ شخصی ، نوار چهارم برای عنوان ، کمپانی ، خيابان ، شهر ، کدپستی و نوار پنجم برای اطلاعات اضافی و تاريخ تولد است . بعد از اضافه کردن تاريخ تولد ، تلفن سوال می کند که می خواهيد آن را به تقويم اضافه کنيد و يک يادآوری برای آن قرار بدهيد ؟ با استفاده از جهت های افقی کليد حرکتی می توانيد در زمان مرور در ليست بين شماره ها و Email های مختلف سوئيچ کنيد.


Log تماس به چهار نوار مختلف تقسيم شده است: همه تماس ها، دريافتی ، ارسالی و ناموفق. نوارها حداکثر۳۰ ثبت تماس را ذخيره می کنند که بين نوارهای جداگانه تقسيم می شود .

پيام:
بجز Emailتمامی پيام ها از يک صندوق پستی استفاده می کنند . پيام های Email صندوق پستی جداگانه ای دارند . ويژگی My Friends نيز وجود دارد که مانند نرم افزار Instant Messaging کار می کند و در صورت پشتيبانی اپراتور شبکه مورد استفاده قرار می گيرد . تلفن دارای خواننده کانال های RSS است که در واقع از مرورگر وب Net Front استفاده می کند .


در زمان تايپ کردن پيام ابتدا بايد از ميان سه گزينه پيام متنی ، پيام تصويری ، پيام صوتی يا Email گزينه مورد نظر را انتخاب کنيد . با پيوست کردن موارد چند رسانه ای به پيام می توانيد SMS را به MMS تبديل کنيد . ويرايشگر حداکثر ۵ خط را با هم نشان می دهد. شمارشگر کاراکترنيز وجود دارد که بعد از رسيدن به ۲۰ کاراکتر و پيش از حد ۱۶۰ کاراکتر فعال می شود . پس از رسيدن به حد ۱۶۰ کاراکتر، پيام هشدار "2SMS" به مدت چند ثانيه روی صفحه نمايش ظاهر می شود تا به شما اطلاع بدهد که پيام به دو قسمت تقسيم شده است. فرهنگ لغت T9 نيز به نوشتن پيام کمک می کند.


Email client از پروتوکل های pop3 و IMAP پشتيبانی می کند . شما می توانيد از ميان دانلود کردن تيترها يا تيتر و متن مورد دلخواه را انتخاب کنيد . تلفن در وقفه های زمانی تنظيم شده Email ها را به طور اتوماتيک چک می کند.
موسيقی:
سونی اريکسون W880 از فرمت های فايلMP3،AAC،AAC+، E-AAC+،WAV،WMA،M4A و MIDI پشتيبانی می کند . نرم افزار پخش موسيقی دارای پيش تنظيمات Equalizer و از جمله مگا باس است و در زمينه نيز اجرا می شود . در اين حالت نام آهنگ و خواننده آن در بالای صفحه نمايش نشان داده می شود . کنترل نرم افزار موسيقی بسيار آسان است ودر طول پخش حتی جلد آلبوم را نيز نشان می دهد . ( در صورت موجود بودن ) . کيفيت صوتی آن نيز رضايت پخش است اما کارايی بلندگوی بيرونی خيلی خوب نيست و فقط تن های بالا و متوسط را ايجاد می کند.


نرم افزار پخش فيلم نيز به خوبی عمل می کند و دارای گزينه ای برای نشان دادن فيلم در حالت افقی است . سونی اريکسون W880 دارای ويژگی Track ID است که به صورت يک آيتم جداگانه در منوی اصلی ظاهر می شود .


نرم افزار Track ID چند ثانيه از آهنگی را که به آن گوش می دهيد ضبط می کند و سپس به سرورهای Gracenote وصل می شود و آهنگ را شناسايی می کند . بنابراين بعد از شنيدن يک آهنگ جالب در راديو می توانند نام آهنگ و خواننده آن را پيدا کنيد يا حتی آن را به صورت آن – لاين خريداری نماييد.

دوربين:
مدل W880 دارای يک دوربين ۲ مگا پيکسل است که به خوبی عمل می کند و کيفيت عکس های آن نيز در حد مطلوب است. دوربين فاقد کانون اتوماتيک است و دارای حالت شب ، Self-Timer ( زمان دادن به دوربين برای گرفتن عکس )، عکس های متوالی و کادر دار می باشد . گزينه تعادل رنگ سفيد و چندين جلوه ويژه رنگ نيز وجود دارد . منوی دوربين بسيار جالب است و کمی سه بعدی بنظر می رسد.عکسبرداری در حالت افقی با استفاده از کليد ميانبر دوربين به عنوان کليد ديافراگم صورت می گيرد . البته امکان عکسبرداری در حالت عمودی نيز وجود دارد . بعد از گرفتن عکس می توانيد آن را روی اينترنت bLog کنيد .


گزينه های دوربين در منو همانند ساير مدل های جديد سونی اريکسون است . دوربين در بالاترين وضوح و تنظيمات کيفيت عکس نيز بدون وقفه عکس می گيرد . سونی اريکسون W880 دارای حالت ماکرو اختصاصی نيست و هر شی نزديکتر از ۸۰ سانتی متر از لنز خارج از کانون قرار می گيرد . دوربين W880 در وضوح QCIF فيلمبرداری می کند و شما می توانيد مدت زمان فيلم را محدود کنيد تا مناسب يک پيام MMS شود و يا بطور نامحدود فيلمبرداری کنيد.


در قاب جلوی تلفن نيز يک دوربين VGA برای مکالمه تصويری وجود دارد که عکس مخاطب را در يک بزرگ در وسط صفحه نمايش نشان می دهد و تصوير شما در کادر کوچکی در پايين گوشه چپ قابل مشاهده است . همچنين می توانيد تصوير خود را در آينه مشاهده کنيد يعنی تصوير وارونه می شود و بنظر می رسد که درآينه به خودتان نگاه می کنيد. تا دو برابر می توانيد در عکس زوم کنيد يا اينکه تصوير خود را با يک فيلم و عکس دلخواه از دوربين اصلی جايگزين کنيد . شما می توانيد نور دهی را کنترل کنيد يا حتی به حالت شب سوئيچ نماييد.۳ حالت کيفيت متفاوت برای فيلم وجود دارد.

ساير امکانات:
مديريت فايل در W880 از ويژگی های خوبی برخوردار است وبه شما امکان ميدهد تا فايل ها را علامتگذاری و کپی کنيد ، آنها را انتقال بدهيد و همچنين پوشه ها را ايجاد يا حذف نماييد . سه نوار از ليست های فايل وجود دارد يکی برای فايل های حافظه تلفن ، يکی برای فايل های کارت حافظه و ديگری برای تمام فايل ها. با انتخاب نوار می توانيد ليست فايل مورد نظر را فيلتر کنيد . مرورگر کردن عکس ها بسيار ساده است و شما می توانيد عکس ها را در ليست با نمونه های کوچک يا بدون آنها مشاهده کنيد ( اسامی فايل ها نشان داده می شود ) . نمونه های کوچک عکس را می توان به صورت ماتريس ۲x٢ يا ۳x٣ مشاهده کنيد که در اين صورت اسم فايل نشان داده نمی شود . فايل های ويدئو را نيز می توان به صورت نمونه های کوچک مرور کرد .

امکان مشاهده تصاوير در حالت افقی يا عمودی وجود دارد . عکس ها را می توان حداکثر تا ۳۲X زوم کرد که طی مراحلی انجام می شود . مرورگر فايل دارای ويژگی Timeline است که به شما امکان ميدهد تا عکس ها را طبق ماهی که در آن گرفته شده اند فيلتر کنيد . اين نوع فيلتر در مرورگرهای کامپيوتر و دوربين های ديجيتال وجود دارد . در زمان مرور کردن عکس ها می توانيد آنها را کمی ويرايش کنيد ويا عکس ها را به صورت MMS و Email يا از طريق بلوتوث و مادون قرمز ارسال کنيد . حتی می توان عکس ها را به يک blog آن –لاين آپلود کرد . با استفاده از نرم افزارPhotoDJ می توانيد عکس ها را ويرايش کنيد.

تلفن از OMA DRM ۲ پشتيبانی می کند که آن را با تمام فروشگاههای موسيقی آن-لاين سازگار می نمايد. مرورگر اينترنتی HTML Access NetFront به خوبی کار می کند و دارای گزينه های بسياری است . شما می توانيد صفحات را در حالت تمام صفحه و حتی بدون نشان دادن منو يا در حالت افقی مشاهده کنيد. مرورگر دارای حالت عکس و WAP است و از محتوای ايجاد شده برای HTML4.01،XHTML1.0،CSS،Java script وWAP2.0 پشتيبانی می کند . ويژگی Smart-Fit مرورگر محتوای وب را به خوبی در صفحه نمايش جا می دهد . مرورگر صفحات وب را حداکثر تا ۲۰۰ %بزرگنمايی و کوچک نمايی می کند . تلفن از بلوتوث ۲ با پروفايل A2DP پشتيبانی می کند که به موجب آن می توانيد از هدست بلوتوث استريو استفاده کنيد . پروفايل ديگر (HID) Human Interface Device است که به تلفن امکان ميدهد به صورت کنترل از راه دور برای PC و ساير دستگاههای با قابليت بلوتوث به کار گرفته شود .

تلفن می تواند به صورت مودم بلوتوث برای دسترسی به اينترنت از PCيا کامپيوتر موبايل نيز مورد استفاده قرار گيرد. W880 از هماهنگی محلی و راه دور مخاطبين و رويدادهای تقويم پشتيبانی می کند.هماهنگی محلی با Outlook وPC و هماهنگی راه دور با سرورهای دور است . ارتباط USB دارای دو حالت است : يکی برای انتقال فايل و ديگری برای اينترنت USB.
آيکن Organizer در منوی اصلی وجود دارد و شامل چندين نرم افزار است : تقويم، کارها،يادداشت، آلارم، ماشين حساب، اتصال به کامپيوتر ، تايمر ، کرنومتر، نرم افزار و Code Memo. تقويم دارای تصوير ماه و هفته است . در زمان اضافه کردن تاريخ تولد در دفترچه تلفن سوال می شود که می خواهيد آن را به تقويم نيز اضافه کنيد.

دو نوع کار وجود دارد : کارهای ساده و مکالمات تلفنی . يادآوری ها را می توان به عنوان موضوع قرار داد . يادداشت به صورت پيام نوشته می شود و T9 نيز به نوشتن آنها کمک می کند . پنج آلارم وجود دارد که هر يک دارای گزينه های بسياری است . می توان آلارم ها را تنظيم کرد تا در روزهای انتخابی هفته يا هر روز تکرار شوند . امکان اضافه کردن متن و عکس به آلارم نيز وجود دارد . ضبط صوت در مدت زمان ضبط محدوديتی ندارد . ماشين حساب به خوبی عمل می کند و فقط عملکردهای اصلی را انجام می دهد .

ساعت جهانی نيز وجود دارد که بر مبنای جاوا است و دارای محيط گرافيکی سه بعدی برای پيدا کردن ناحيه زمانی مورد نظر در کره زمين می باشد.ساير نرم افزارها شامل MusicDJ،VideoDJ وMusicmate است . VideoDJ برای ايجاد کليپ های ويدئويی يا ويرايش کليپ های موجود با استفاده از جلوه های ويژه و افزودن موسيقی زمينه است. MusicDJ نرم افزار بسيار ساده ای است که برای ايجاد ملودی های پلی فونيک شخصی می باشد . سونی اريکسون W880 دارای يک بازی از پيش نصب شده است.