راهکارهای آرامشراهكارهاى ششگانه و مفيد زير به شما يارى مى‏دهند تا آرامش بيابيد و بدانيد كه نگرانى و فشار روانى، چه اثرى بر جسم، روح و زندگى‏تان مى‏گذارد:


1 . غذاى سالم مصرف كنيد
چنانچه مقدار نيروى (انرژى) بدنتان كه با مصرف غذا تأمين مى‏گردد، زياد باشد، به ندرت دچار حالت عصبى مى‏شويد. بكوشيد تا حدّ امكان، از مواد غذايى سبوس‏دار، تركيبات كربوهيدرات، ميوه، اقسام سبزى‏ها و حبوبات استفاده نماييد؛ چرا كه مصرف غذاهايى از اين قبيل، سبب ثابت ماندن اندازه قند خون مى‏شود و خستگى را از تن مى‏زدايد.
در ضمن، به قدر كافى صبحانه بخوريد، كم‏تر نمك مصرف كنيد و در طى روز، از خوردن قند، كافئين، چربى و خوراك‏هاى سرخ شده دورى گزينيد.

2. مدام ورزش كنيد
ورزش هايى همانند: پياده روى، دو، شنا، يا هر چه كه سبب تفريح هم مى‏شود، مثل: چرخ سرك (اسكيت بازى) را بيازماييد و هر يك را كه مناسبت‏تر دانستيد، به آن بپردازيد. ورزش هفتگى شما بايد در سه نوبت و هر بار بين بيست تا سى دقيقه باشد.

3. مشكلات را آن چنان كه هستند، پذيرا باشيد
بايد بپذيريد كه برخى اوقات، شرايط طاقتفرسايى در زندگى پديد مى‏آيد كه بايد آنها را تحمّل كرد. از اين‏رو، به جاى آن كه بى‏قرارى كنيد، بكوشيد حسّ چيرگى بر خويش را با چنين پرسشى در خود، پديدار سازيد: «چه سان مى‏توانم در اين قبيل موقعيت‏ها، دگرگونى به‏وجود آورم؟».

4. براى خودتان ارزش قائل شويد
گاه‏گاهى به خودتان جايزه دهيد! اين پاداش، ممكن است از پياده‏رَوى گرفته تا گردش آخر هفته با فرزندان، مسافرت با خانواده و مواردى غير از اينها باشد. هر از چند زمانى به فكر خويش باشيد. اين كار به هيچ وجه جنبه خودخواهى ندارد و براى سلامتِ روان، لازم است.

5. به ذهنتان آرامش ببخشيد
اگر به دام اوضاع و احوال نگران‏كننده‏اى اسير شديد، مى‏توانيد از فنون آرام‏بخشى همچون: يوگا و مكاشفه بَرين (تى ام) مدد جوييد. در زير، شيوه ساده تنفّس را بيان مى‏داريم:
روى صندلى يا زمين به راحتى بنشينيد. در صورت امكان، چراغ‏ها را خاموش كنيد. سپس از راه بينى، نفس عميقى بكشيد، به نحوى كه مسير هوا را تا تهِ ريه‏هايتان حس كنيد. آن‏گاه هوا را از طريق بينى، آهسته بيرون دهيد و تجسّم نماييد كه چگونه هوا به آرامى از بدنتان به سمت بالا و به سوى سرتان حركت مى‏كند. اين مراحل را چند دفعه تكرار كنيد تا وقتى كه احساس آرامش نماييد.

6. با دوستان خود، دردِ دل كنيد
هيچ قاعده و قانونى نيست كه شما را ملزم بدارد، گِره هر نوع گرفتارى را خودتان، يكّه و تنها باز كنيد. چنانچه مشكل تحمّل‏ناپذيرى مانند: درگذشت يكى از اعضاى خانواده يا بيمارى كشنده‏اى، اسباب نگرانى‏تان را فراهم ساخته يا حتّى اگر مورد جزئى‏اى هست كه تحمّلش برايتان دشوار است، به ديدار دوست خود يا پزشكى بشتابيد و احساستان را درباره آن وضعيت با كسى كه همدردى مى‏كند و دلهره‏تان را تسكين مى‏دهد، مطرح سازيد.

منبع: وبلاگ articlesinfa