نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: کرمان شناسی

 1. #1
  کاربرسایت kingsaeid آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۱-۰۹
  محل سکونت
  تهران - kingsaeidmobashery@yahoo.com
  سن
  32
  نوشته ها
  3,498
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 16 در 16 پست

  کرمان شناسی

  تحولات گسترده شهری كرمان كه با افزایش سالانه جمعیت در مركز پهناورترین استان كشور رقم می خورد، هم زمان با ایجاد رونق در بخش های مختلف در مواردی نیز به تغییراتی در كاركرد آنچه به تاریخ و گذشته این شهر تعلق دارد منجر شده است. در این شرایط بازار قدیمی كرمان نیز گویی متأثر از وضع جدید و تغییراتی كه در آن رخ داده و چهره ای دیگر می یابد هر چند با فاصله گرفتن از روزگاری كه همه داد و ستدها در بازار خلاصه می شد شمار بازدید كنندگان و میهمانان خود را هم رو به كاهش می بیند.
  ● بازار كرمان، دیروز
  سابقه درخشان تجارت و وجود كارخانجات بافندگی ابریشم، پنبه و پشم در قرن های پیش در شهر كرمان و واقع شدن در مسیر تجاری هندوستان ضرورت پیدایش مكان های مناسبی برای عرضه تولیدات داخلی و وارداتی را ایجاب كرده بود و برای عرضه محصولات كارخانه های كرمان هم به وجود آنچه امروز بازار قدیمی و تاریخی خوانده می شود نیاز بود . بازارهای پررونق قدیمی كرمان كه محل اصلی داد و ستد شهر بوده اند شامل ۱۸ بازار هستند كه معروف ترین آنها بازار مظفری، بازار وكیل ، اختیاری، گنجعلیخان، كوچه باغ، كفاش ها، كلاهدوزها ، مسگری، لحافدوزها، مسجد ملك، چهار سوق ، قدمگاه و .... نام دارند. اما از این تعداد در حال حاضر تنها شمار اندكی موقعیت گذشته خود را حفظ كرده اند و از كاروانسراهای موجود در بازار هم به جز معدودی كه در سال های اخیر با تغییر كاربری مورد استفاده قرار گرفته اند مابقی متروكه یا درحال تخریب است. حال آن كه وجود كاروانسراهایی مثل «هندوها» نشانه رونق اقتصادی بازار كرمان در روزگاری نه چندان دور است كه تجار هندی با آوردن ادویه و چای به كرمان، حنا ، زیره و.... را به عنوان رهاورد این سفر به كشور خود می برده اند.
  ● تغییر كاربری گسترده در بازار كرمان
  بعداز منسوخ شدن برخی صنایع دستی نظیرگیوه دوزی و كلاه مالی در كرمان كه به تغییر وضع دو راسته بازار بزرگ و قدیمی این شهر منتهی شد ، حالا نوبت به راسته كفاش های بازار بزرگ كرمان است كه با تغییر ماهیت روبه رو شود.
  تا ۵-۴ سال پیش بازار كفاش های كرمان كه از دو طرف به كاروانسرای «جر» در سمت راست و كاروانسرای «میرزا حسن » در سمت چپ منتهی می شد تنها كفش فروشی و كفاشی داشت، به طوری كه همیشه پر رفت و آمد و شلوغ بود و در روزهای نزدیك عید نوروز ازدحامش نفس كشیدن را سخت می كرد .
  حدود ۶۰ كفاشی و كفش فروشی در آن بازار سرپوشیده و خنك قدیمی وجود داشت كه تنوع و قیمت های مناسب عاملی بود تا شهروندان كرمانی را برای خرید كفش به خود جلب كند. اما در این ۴ سال، گویی وضع به صورتی دیگر رقم خورده است. كفاش ها و كفش فروش ها با افزایش كرایه مغازه ها به دلیل تقاضای طلا فروش ها برای اجاره و خرید مغازه ها با قیمتی بالاتر دیگر جایی برای خود نمی بینند و از آن ۶۰ مغازه تنها یك كفاشی و ۶كفش فروشی باقی مانده است.
  مغازه های قدیمی بوسیله صاحبانشان دو قسمت شده اند و طلافروش ها آنها را اجاره كرده اند و یا خریده اند. چند نفری از كفش فروش ها هم خودشان اكنون طلافروش شده اند و منفعت بیشتر این شغل آنها را وادار كرده است وضع مغازه هایشان را تغییر دهند. یكی از معدود كفش فروش های این راسته بازار می گوید :«زمانی كه اینجا كفش فروشی های متعددی وجود داشت و مردم برای خرید به این بازار می آمدند كار ما هم رونق بیشتری داشت اما اكنون كه مردم در مغازه های سطح شهر كفش مورد نیاز خود را می خرند كسب و كار ما كساد شده است».
  او می افزاید :«در وضع فعلی تقریباً همه مغازه های كفش فروشی این راسته را طلافروش ها خریده اند یا با قیمتی بالا اجاره كرده اند ». وی همچنین می گوید:« از زمان ورود طلافروش ها به این راسته، قیمت مغازه ها و اجاره ها افزایش چشمگیری داشته است ». او نیز مثل بسیاری از همكاران قدیمی خود قصد ماندن در بازار كفش فروش ها را ندارد، چرا كه به قول خودش دیگر با اجاره ای كه باید پرداخت كند، فعالیت در این بازار را مقرون به صرفه نمی داند. یكی از كفش فروش هایی هم كه در راسته كفش فروش های بازار كرمان به طلافروشی رو آورده است، می گوید:«چاره ای جز این نداشتم چرا كه با كفش فروشی اجاره مغازه ها را هم نمی توانستم پرداخت كنم. حالا صاحب مغازه، آن را به دونیم تقسیم كرده و من با اجاره ای بالاتر در اینجا به طلافروشی مشغولم، گرچه دلم می خواست همانند پدر و اجدادم همان كار و كسب سابقم را ادامه دهم...».
  به هر حال راسته كفاش ها و كفش فروش های بازار كرمان تنها با همین ۶ مغازه كفش فروشی نام خود را یدك می كشد. مردم هم كه می دانند اینجا دیگر مانند سابق واقعاً راسته كفش فروش های بازار نیست، دیگر برای خرید كفش به این قسمت بازار سر نمی زنند. به هر حال همین ۶ مغازه باقیمانده هم رونقی ندارند تا به قول خودشان سال دیگر آنها هم رفتنی باشند.
  آنچه از شواهد پیداست تغییر ماهیت این راسته از بازار قدیمی كرمان است، مثل راسته كلاه مال ها و راسته گیوه دوز ها.....
  بدرود _ پیروز و خرسند باشید _ یا علی
  شاه سعید مبشری

 2. #2
  کاربرسایت kingsaeid آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۱-۰۹
  محل سکونت
  تهران - kingsaeidmobashery@yahoo.com
  سن
  32
  نوشته ها
  3,498
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 16 در 16 پست

  میمند شهری در کرمان

  روستای ميمند:

  ميمند يکی از روستاهای باستانی و بی نظير ايران با قدمت چند هزار ساله در شهرستان شهربابک از توابع استان کرمان واقع شده است. کليه فضاهای معماری اين مجموعه مشتمل بر حمام - حسينيه - مسجد - مدرسه و بيش از 500 واحد مسکونی با دستان هنرمند و سخت کوش ساکنان آن به گونه ای شگفت انگيز در دل کوه کنده شده که پنج رديف روی هم قرار گرفته است.
  اين مجموعه اثری شکوهمند از معماری - قدرت خلاقيت و آفرينش زيبايی ها را به نمايش گذاشته است.
  بی شک روستای ميمند يکی از باستانی ترين سکونتهای بشر در ايران و جهان است که از دوازده هزار سال پيش تاکنون همچنان پابرجاست و به حيات خود ادامه می دهد.
  نقوش ده هزار ساله و سفالهای 6000 ساله از جمله مستندات مکشوفه ای هستند که تاريخ ميمند را گواهی می دهد.
  مجموعه ای از آثار بسيار قديمی همچون خانه های صخره ای پراکنده - معبد اوستا قلعه و برجهای مختلف (مربوط به هزاران سال پيش) و ... وجود دارد که ميمند را از يک روستا به يک مجموعه با تمدن خاص تبديل می کند.

  راين:
  قدمت و سابقه تاريخی راين به دوره ساسانی می رسد. مهمترين اثر تاريخی که گواهی به قدمت کهن اين خطه قلعه يا ارگ راين است. اين مکان با مساحتی حدود 20هزار مترمربع بعد از ارگ بم دومين بنای خشتی کرمان است.
  نقشه قلعه تقريباً مربع شکل و دارای چندين برج در اطراف است. بنا را حصاری 10 متری دربرگرفته و تنها دارای يک ورودی در جبهه شرقی خود می باشد.
  با اينکه راين در زمان ساسانيان شهر بزرگی نبوده ولی به واسطه موقعيت جغرافيايی مناسب هم اکنون از رونق بسياری برخوردار است.

  بادگير چپقی:
  بنای قديمی که از آن به عنوان بادگير چپقی نام می بريم در واقع باقيمانده يک خانة قديمی به نام خانة آقاسيدعلی اصغر رضوی است که در شهر سيرجان واقع است.
  اين بادگير از آثار دوران پهلوی است که به لحاظ ارزشهای فرهنگی و هنری که تلفيقی از معماری و صنعت است , بنا گرديده است. بادگير مشهور با شبکه های هندسی منظم آن که در زير بادگير قرار دارد , بر روی فضاهای مستطيل شکل شمالی - شرقی قرار گرفته که هوای اطراف را با عبور از کانالهای تهويه به درون فضاها که در واقع تابستان نشين خانه بوده , می فرستاده است. اين بادگير از آثار منحصر به فرد معماری است و گفته شده که ملهم از دودکش کشتيهای قديمی بوده است. از جمله تزئينات بکار رفته در بنا مجموعه لوله های چپقی شکل بادگير است که دهانه آنها به چهار جهت باز است. بدنة خارجی لوله های بادگير با قطعات کوچک آجرهای هندسی شش ضلعی تزئين شده است.

  مقبره پيرمرد خدا:
  اين مقبره به صورت بنايی منفرد با پلان چهارگوش مربع که در ارتفاع 70/3 متری پلان چهار به هشت تبديل شده و گنبد کوتاه خشتی بر روی آن قرار می گيرد. مصالح بنا خشت خام و ملات گل رس است. تمامی سطوح داخلی با لايه ای از گچ اندود شده و زير گنبد نسبتاً کوتاه و خشتی بنا دو صورت قبر مشاهده می شود , يکی در وسط و ديگری در گوشة غربی. سطوح داخلی بنا دارای تزئينات گچی است که در کنجها و سطوح ديوارهای طرفين بنا به صورت کاربندی يا مقرنس اجرا شده است.

  خانه حاج درويش:
  حاج درويش جد بزرگ خاندان شهابی و رسولی سيرجان و از ارادتمندان رحمت عليشاه (از پيشوايان تصوف) بوده است.
  خانة معروف به حاج درويش در زمره منازل اعيانی است و علاوه بر منزل مسکونی دارای اصطبل , انبار و حمام می باشد. اين منزل در زمرة ابنية دو ايوانی و دارای اندرونی و بيرونی و يک حياط مستطيل شکل است. دورتادور خانه را حصاری رفيع پوشانده و ورودی اصلی بنا در جبهة غربی است که آمدوشد از طريق يک هشتی صورت می گيرد. خانه فاقد تزئينات رايج و ظرافتهای معمول است. گچ بريهای سقف ايوانها نمونه ای تزئينات اين بنا است که با طرح ترنج و سرترنج در قابهای مستطيل شکل اجرا شده است. اين خانه در نيمة دوم قرن سيزدهم هجری بنا گرديده است.

  آسياب شهداد:
  عناصر و شواهد موجود در بنای آسياب چون شيوة پوشش طاق ورودی بنا را به دورة بعد از صفويه نسبت می دهد. آسياب آبی شهداد دارای دو تنوره در جبهة شمال غربی است و آب از کانالهايی که با سنگ و ملات خاک آهک ساخته شده وارد تنورة آسياب می شده است.
  سردر بنا آجری با طاق جناقی است و طرفين ورودی دو سکو بنا گرديده است. ورودی بنا به دالان طويلی منتهی می شود. طرفين دالان 3 فضا قرار گرفته که انبار غله و اتاق آسيابان بوده است. تزئينات بکار رفته در بنا شامل کاربندی های آجری است که زير گنبد هشتی آسياب اجرا شده , نوارهای هندسی خشتی بکار رفته در برج نگهبانی آسياب نيز از جمله تزئينات موجود در بناست.


  مقبره ميرحيدر (گورخانه):
  تاريخ گورخانه واقع در دولت آباد و متعلق به دوران صفوی است. اين بنا دارای گنبد دو پوشه و ايوانهای رفيع در دو طبقه می باشد. جبهة خارجی بنا آجری است. مطالب و يادبودهای متعددی در داخل بنا به خطوط خوش و ممتاز نستعليق و نسخ نوشته شده است. داخل مقبره چند سنگ قبر مرمر ديده می شود. اين بنا دارای تزئينات گچ بری است.

  مقبره پيرجارسوز:
  تاريخ ساخت اين بنا مربوط به فرن هشتم هجری قمری است و در بردسير و در 43 کيلومتری کرمان قرار دارد. اين مقبره دارای گنبد دو پوشة آجری و پلان مربع شکل می باشد. دردرون بنا تزئينات گچ بری مقرنس کاری و خطوط کوفی ديده می شود. اصل بنا سه طبقه شاخته شده و نمای کلی آن آجر است.


  ارگ راين:
  در جنوب غربی شهر راين و بر بلندی , ارگ راين را احداث نموده اند. اين بنا 20هزار مترمربع مساحت دارد و الگويی از قلعه های مسکونی شهرهای قديم را به تماشا می گذارد. در تاريخ کرمان , از قلعه راين در قرن اول ه.ق. نام برده شده است.
  عناصر قلعه عبارتند از: ورودی در جبهه شرقی , راسته ای که به هسته مرکزی و خانه های اعيانی راه دارد.
  اين قلعه همانند ساير قلعه ها بخش عامه نشين و اعيان نشين دارد و فضاهای معماری موردنياز مردم نظير زورخانه , مسجد , اصطبل در آن ديده می شود. مصالح کلی آن خشت خام است.

  باغ شاهزاده (ماهان):
  باغ موردنظر در دامنة کوههای ماهانی واقع گرديده است. عبدالحميدميرزا (فرمانفرما) حاکم کرمان , آن را در سال 1297 ه.ق. بنا نموده است.
  عناصر تشکيل دهنده عبارتند از: ساختمان سردر , ساختمانهای جانبی , ساختمان مرکزی , حمام و خانة زعيم باشی.
  آب به صورت عنصری غالب در محور باغ در حرکت است. چون باغ مذکور در دامنة کوه بنا شده , به صورت پلکانی اجرا گرديده است. معماری اين بنا تلفيقی است.

  آستانه شاه نعمت الله ولی (ماهان):
  آرامگاه موردنظر در جنوب شرقی شهر کرمان و در شهرستان ماهان واقع شده است. شاه نعمت الله ولی در سال 832 و به قولی 834 ه.ق. در کرمان فوت نموده و در ماهان در ميان باغی مصفا مدفون شده است.
  هستة اوليه گنبدی منفرد بوده که در سال 840 ه.ق. و به دستور "احمدشاه دکنی" ساخته شده و به تدريج توسعه يافته است و 32000 مترمربع مساحت دارد و از چندين صحن تشکيل شده است.
  ورودی امروزی از شرق است و اولين صحن آن اتابکی نام دارد که به صحن وکيل الملکی راه دارد. از اين صحن به رواقهای دورة قاجاريه و گنبدخانه و رواق شاه عباسی و صحن حسينيه دسترسی دارد که آخرين صحن آن بيگلربيگی ناميده می شود که به خانة متولی باشی ختم می گردد. اين مجموعه طی شش قرن بنا شده و تداوم معماری ايران را در شش قرن گذشته و به صورت زيبايی به تماشا گذارده است.
  بيشترين توسعة اين مجموعه در دوران قاجاريه انجام شده و معماران آن (رواق و صحن ميرداماد) استاد "کمال الدين حسين" و بانی آن بکتاش خان , صحن حسينيه "استاد رضا" و بانی آن "عبدالحميد ميرزا" می باشد.
  صحن وکيل الملکی و رواقها نيز به دستور وکيل الملک اول و دوم در سالهای 1285 ه.ق. بناگرديده است.
  عناصر تزئينی مجموعه شامل کاشيکاری , کاربندی , مقرنس , گچبری و نقاشی است.

  کاروانسرای پاريز:
  در جبهة غربی بخش پاريز از توابع شهرستان سيرجان ، کاروانسرايی وجود دارد به نام کاروانسرای پاريز. اين کاروانسرا از جمله هفت کاروانسرای ايجاد شده توسط مرحوم آقاسيدهدايت سيرجانی کرمانی است که به روزگار قاجار در اين بخش ايجاد شده است. اين بنا از جمله کاروانسراهای برون شهری مسير سيرجان - رفسنجان است که با پلان چهارضلعی ايجاد شده است و دارای قسمتهای مختلف ازجمله سردر ورودی ، اتاقهای استراحت نگهبانان ، غرفه ها ، ايوانها ، اصطبل ها و بخش شاه نشين می باشد. اين بنا دارای مالک خصوصی است که مدارک آن پس از طرح در جلسة شورای ثبت منطقه ای حوزة جنوب شرق جهت طی مراحل قانونی و ثبت نهايی به سازمان ميراث فرهنگی کشور ارسال شده است.

  آسياب هشتم کوهبنان:
  به فاصلة حدود 2 کيلومتری شمالِ بخشِ کوهبنان از توابع شهرستان زرند و در مسيرِ جادة ده علی از قديم الايام هشت آسياب آبی وجود داشت که اکنون تنها آسياب هشتم به فعاليت خود ادامه می دهد. بنا به گفته های آسيابانِ سالخورده ، اين اثر را می توان ازجمله آثار دورة قاجار اين بخش دانست. آسياب مذکور دارای تنورة استوانه ای ، ورودی شيب دار ، فضاهای بارريزی و بارگيری و صفه های بزرگ سنگی آسياب است. مالکيت اين اثر نامشخص است و مدارک آن پس از طرح در جلسة شورای ثبت منطقه ای حوزه جنوب شرق جهت ثبت نهايی و طی مراحل قانونی به سازمان ميراث فرهنگی کشور ارسال شده است.


  کاروانسرای ابراهيم - سيرجان:
  اين کاروانسرا در شهر سيرجان و در کنار بازار قديمی و اصلی شهر واقع است. کاروانسرای فوق ار کاروانسراهای شاه عباسی می باشد که در دوره های بعدی يک مرحله مرمت شده است. اين بنا غير از وروديها که دو طبقه هستند بقية آن يک طبقه بوده و دارای يک حياط مرکزی و حجره هايی اطراف آن می باشد که حجره ها با واسطه يک فضای رواقی به حياط متصل می شوند.
  کاروانسرا دو ورودی دارد که يکی به بازار و ديگری به کوچه پشت کاروانسرا باز می شوند و در روبروی هم قرار دارند که ورودی کوچه دارای دو برج منحنی شکل است. اين ورودی بيشتر برای ورود و خروج چهارپايان بکار ميرفته است. ورودی بازار دارای تناسبات انسانی و هشتی با ارتفاعی در حدود 2طبقه است. حياط دارای فضای سبز و آبنما می باشد. ساختمان از خشت خام در پايه ها و آجر در نما بنا شده است. حجره های اين کاروانسرا اکثراً متروک شده اند ولی بعضی از آنها کاربری خود را حفظ کرده اند و بعضی ديگر بعنوان انبار کاربرد دارند.
  اين کاروانسرا تزئين خاصی ندارد و فقط در نمای رواقها ، آجرکاری ساده ای به چشم می خورد. مالکيت بنای فوق وقفی و نيم ديگر خصوصی است. اقدامات مرمتی به علت تعدد مالکيت در آن انجام نشده است.

  کوشک رفعت الدوله:
  در خيابان آيت اله خامنه ایِ شهر رابر و در کوچة باريک و تنگی به نام کوچة رفعت الدوله ، کوشکی زيبا متعلق به يکی از بزرگان اين شهر واقع است. بنای مذکور که از ابنية دورة قاجار اين شهر است به سال 1305 هجری قمری و به دستور "رستم خان اسفندياری" مشهور به رفعت الدوله حکمران بلوک خمسه (جيرفت ، رابر ، اسفندقه ، ساردوئيه و جبالبارز) ساخته شد. ساختمان مذکور که روزگاری سرای حکومتی رفعت الدوله بوده است ، درميان باغی بزرگ و مفرّح قرار دارد و دارای يک تالار ستوندار درجلو ، يک اتاق پنج دری در بخش ميانی و تالار ستوندار ديگری به قرينة تالار جلويی ، در پشت بوده است که امروزه اثری از اين بخش بجای نمانده است. از ديگر قسمتهای اين بنا می توان به فضاها و اتاقهای دودری طرفين ، مطبخ و زندان اشاره کرد. ملک مذکور تحت مالکيت خصوصی است.
  خانه بهادرالملک بردسير:
  خانه بهادرالملک در برِ غربیِ خيابانِ شريعتیِ بردسير واقع است که توسط عبدالمظفرخان سرتيپ مشهور به بهادرالملک که در بردسير به لقب "ابدال" معروف بود به روزگار قاجار ساخته شد. اين بنا همچون اکثر ابنية دوره قاجاريه اين بخش از کشور ، با پلان حياط مرکزی و فضاهای اطراف ساخته شده است بدين نحو که در جبهه شمالی حياط ، سه دری و در جبهه جنوبی ، تالار وسيعی وجود دارد که ساير فضاهای جبهه های شرقی و غربی که شامل انبارها ، اتاقهای خدمه و مطبخ می باشد ، درخدمت فضای اصلی خانه بوده است. ازجمله بخشهای جالب اين بنا علاوه بر تالار بزرگ آن ، انبارهایِ طبقه فوقانی جهت ذخيره موادغذايی و برجِ خشتی اين خانه است که بخش تحتانی آن به صورت محل گذر عموم است. اين بنا در مالکيت خصوصی می باشد که مدارک آن پس از ارائه در جلسه شورای ثبت منطقه ای ، جهت ثبت نهايی و طی مراحل قانونی به سازمان ميراث فرهنگی کشور ارسال شده است.
  خانه والی ميرحسينی:
  در خيابان 17شهريور شهرِ راين و در بخش ميانی کوچة خان ها ، خانه زيبای ديگری متعلق به يکی ديگر از بزرگان اين شهر قرار دارد به نام خانة والی که بخشی از آن متعلق به دورة زنديه و بخش ديگر آن متعلق به دورة پهلوی است. طرح اين خانه به صورت "خانه باغ" يا گودال باغچه ای در مقابل عمارت اصلی است. ساختمان به صورت يک کله ای است و اتاق ها در دو لايه نسبت به فضای آزاد باغ قرار گرفته اند. بخش اصلی فضاهای بسته تالاری است دوستونه مه درپسِ آن سه دری جای گرفته و برای وارد شدن به آنها بايستی از دو راهرویِ هشتي دار طرفين که با پله از سطح زمين باغ ارتفاع گرفته اند ، عبور کرد. در هر يک از اتاقهای اين خانه بخاريهای زيبایِ گچی تعبيه شده است. اين بخش از خانه دارای قسمتهای ديگری همچون آشپزخانه ، انبارها و اصطبل است. بخش جديد خانه عمود بر محور عمارت قديم است که شامل چند فضا در پسِ دو تالار است. اين بنا تحت مالکيت خصوصی است و مدارک آن پس از طرح در جلسه شورای ثبت منطقه ای جهت ثبت نهايی و طی مراحل قانونی به سازمان ميراث فرهنگی کشور ارسال شده است.
  خانه صادقی:
  بنای خانه صادقی در محلة نارنج قلعه و چسبيده به بازار قديمی اين شهرستان است که از ابنية دورة قاجار محسوب می شود و توسط يکی از ملاکين و بزرگان شهداد به نام صادقی ساخته شده است. اين بنا فاقد حياط مرکزی می باشد بدين نحو که فضاهای خانه در دو بخش اندرونی و بيرونی و در جبهة شمالی حياط واقع اند. بنا بر کرسی خشتی و نمای آجرکاری بنا شده است. در منتهی اليه بخش شرقی بنا بادگير زيبايی وجود دارد. تزئينات اين بنا در نمای فضاهای بيرونی متمرکز شده است. بدين نحو که نمای خارجی اين بخش تماماً قاب بندی با ترکيبی از سيم گل و شمشه گچی است. آجرکاری و مشبک های آجری نيز از تزئينات اين بنا است. خط افق و شرقی بام نيز با آجرهای نقش برجسته تزئين شده است.
  بدرود _ پیروز و خرسند باشید _ یا علی
  شاه سعید مبشری

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۳۰ خرداد ۹۰, ۲۰:۰۳
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۳۰ خرداد ۹۰, ۲۰:۰۲
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۳۰ خرداد ۹۰, ۱۹:۵۸
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۹ خرداد ۸۹, ۲۱:۲۳
 5. شبکه خبری بی بی سی فارسی راه اندازی شد. (عکس)
  توسط GHOLNAZ در انجمن صدا وسیما و رسانه ها
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۵ دی ۸۷, ۲۳:۱۷

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •