نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: تشخيص بيماري مالاريا در يك دقيقه

 1. #1
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  تشخيص بيماري مالاريا در يك دقيقه

  فناوريهاي نوين در خدمت تشخيص و درمان سريع بيماريها
  تشخيص بيماري مالاريا در يك دقيقه
  آيا ميدانيد هر سال نزديك به 300 ميليون نفر به مالاريا مبتلا ميشوند، يك ميليون نفر از مبتلايان جان خود را از دست ميدهند و حدود 90 درصد مبتلايان به مالاريا در كشورهاي آفريقايي زندگي ميكنند؟ به گونهاي كه در اين كشورها هر 30 ثانيه يك كودك مالاريايي تلف ميشود.
  اين بيماري به صورت عفونت حاد در بيشتر موارد، وخيم و گاهي طولاني و با ويژگيهاي تب متناوب و لرز، كمخوني و بزرگي طحال و گاه با ويژگيهاي ساده يا كشنده ديگر خودنمايي ميكند.
  اهميت اين بيماري به خاطر شيوع زياد و مرگومير قابل توجه است.در واقع مالاريا مهمترين بيماري انگلي و يكي از مسائل مهم بهداشتي تعدادي از كشورها بخصوص كشورهاي گرمسيري دنياست.

  آنچه در درمان مالاريا اهميت دارد،شناسايي هر چه سريع تر بيماري است. در اين خصوص محققان طي سالها بتازگي شيوههاي گوناگوني را ارائه كردهاند وليكن اخيرا پژوهشگران انگليسي مدعي شدهاند به روشي جديد، با استفاده از haemozoin كه يك ماده پسمانده از انگل مالاريا در خون است ميتوانند ظرف كمتر از يك دقيقه دريابند كه فرد به مالاريا مبتلا شده است. دستيابي بهاين فناوري نوين بهانهاي شد تا ما گذري بر مالاريا و شيوههاي ارائه شده تشخيصي و درمانياش طي سالهاي اخير داشته باشيم.

 2. #2
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: تشخيص بيماري مالاريا در يك دقيقه

  چقدر مالاريا را ميشناسيد؟

  مالارياي انساني كه به نامهاي پالوديسم، تب حارَهاي، تب نوبه، تب و لرز، تب متناوب و تب جنگل هم ناميده ميشود، يك بيماري عفوني خوني است كه توسط تك ياختهاي از جنس پلاسموديوم ايجاد و توسط پشههاي جنس آنوفل منتقل ميشود.

  علامت متداول بيماري، تب شديدي است كه همراه با ساير علائم (لرز و عرق) به مدت 5 تا 8 ساعت ادامه دارد و سپس هر 2 يا 3 روز يكبار باز ميگردد. حملات اوليه مالارياي حاد حداقل 2 هفته يا بيشتر طول ميكشد و در اثر ابتلاهاي مكرر و همراه با پيشرفت بيماري، كمخوني و بزرگي طحال ايجاد ميشود كه در اكثر بيماران طي يك يا دو هفته بعد از حمله اوليه ميتوان آن را تشخيص داد. در صورتي كه عامل ابتلا انگل گونه فالسيپارم باشد، حتي ميتواند منجر به مرگ شود. دوره نهفتگي بيماري به طور معمول از 9 تا 30 روز متفاوت است و ممكن است تا چندين ماه طول بكشد. گرچه گونههاي پلاسموديوم ويواكس در مناطق معين جغرافيايي دوره نهفته طولاني و بيشتر از 10 ماه دارند. يك يا 2 روز پيش از شروع علائم تعداد كمي انگل در گردش خون ظاهر ميشوند سپس با افزايش تعداد انگلها، علائم مختلف شروع به تظاهر ميكنند كه عبارتند از سردرد، خستگي، دردهاي مبهم در عضلات و استخوانها و مفاصل، احساس لرز و تب كه به دليل شبيه بودن علائم با بيماريهاي ويروسي مثل سرماخوردگي و آنفلوآنزآ بخصوص در مناطق غيرآندميك تشخيص را بر مبناي اين بيماريها ميگذارند. طي چند روز وقتي تعداد انگلها در خون به حد كافي رسيد، علائم مالاريا بروز ميكند.بهطور كلي انتقال مالاريا از دو طريق طبيعي ( انتقال از طريق نيش پشه آنوفل) و اكتسابي ( انتقال از طريق تلقيح) اتفاق ميافتد. انتقال مالاريا از طريق تلقيحي شامل مواردي چون انتقال از طريق خون، پيوند اعضاء، مالاريا تراپي، هموتراپي، سرنگآلوده، به صورت تصادفي (آلودگي شغلي) و از طريق مادر به جنين صورت ميگيرد.

  حال بد نيست گذري بر جديدترين شيوههاي درمان و تشخيص مالاريا داشته باشيم.

 3. #3
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: تشخيص بيماري مالاريا در يك دقيقه

  شناسايي نوعي باكتري براي درمان مالاريا

  چندي پيش گروهي از دانشمندان ايتاليايي در تحقيقات خود بهاين نتيجه دست يافتند كه به كمك نوعي اسلحه باكتريايي ميتوان بيماري مالاريا را شكست داد.

  اين تحقيق براي اولين بار نشان ميدهد كه نوعي ميكروارگانيسم در پشه ماده آنوفل كه ناقل بيماري است، لانه گزيني ميكند و ميتواند مانع انتقال بيماري به انسان شود.

  همچنين محققان علوم پزشكي بتازگي اعلام كردند كه داروي جديد مقابله با بيماري مالاريا را ساختهاند كه اثرات مناسب در كنترل اين بيماري دارد. اين دارو به شكل شياف مصرف ميشود و قادر است انگل مالاريا را به سرعت از پاي در آورد.

  از سوي ديگر دانشمندان كشف كردهاند كه با كنترل نوعي پروتئين ميتوان بر بيماري مالاريا غلبه كرد.در واقع اين نوع پروتئين به انگل بيماري مالاريا در حمله سلولهاي خون كمك ميكند. پس با كنترل اين پروتئين در انگلهاي لوله بيماري مالاريا ميتوان از پيشرفت اين بيماري در بدن جلوگيري كرد.

  علاوه بر اين تحقيقات در خبرها آمده بود كه آزمايشهاي مقدماتي تست واكسن ضد مالاريا روي كودكان آفريقايي 2 تا 4 سال با موفقيت انجام شده و نشان داده است اين واكسن ميتواند تا 65 درصد خطر ابتلا به مالاريا را كاهش دهد.دانشمندان اميدوارند عرضه تجاري اين واكسن بتواند تا حد چشمگيري از ابتلا به اين بيماري پيشگيري كند.

  اين خبر جالب را هم بشنويد و آن اينكه گروهي از دانمشندان آفريقايي در بررسيهاي خود نشان دادند نوعي ماهي ساكن رود نيل ميتواند به عنوان يك سلاح بيولوژيكي در مقابل بيماري مالاريا مورد استفاده گيرد. اين تحقيقات نشان ميدهد ماهي تيلاپيا كه ساكن رودخانه نيل است و در آبهاي كنيا نيز يافت ميشود، ميتواند به عنوان يك اسلحه بيولوژيكي مطمئن در مبارزه با مالاريا در بخش غربي اين كشور مورد استفاده قرار گيرد.

 4. #4
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: تشخيص بيماري مالاريا در يك دقيقه

  سريعترين روش تشخيص

  پژوهشگران انگليسي به روشي جديد، سريعتر و ارزانتر از روشهاي قبلي براي آزمايش و تشخيص بيماري مالاريا دست يافتند.

  در اين تكنيك كه طراحي آن به مدت 2 سال و با بودجه اتحاديه اروپايي صورت گرفته از فناوري مغناطيس نور (MOT) بهره گرفته شده است. اين فناوري براي تشخيص haemozoin استفاده ميشود كه يك ماده پسمانده از انگل مالاريا در خون است.

  اين روش جديد به دليل شناسايي دقيقتر در نمونههاي اندكي خوني نسبت به روشهاي قبلي تست مالاريا ارجحيت دارد. با اين روش، متخصصان ميتوانند ظرف كمتر از يك دقيقه دريابند فرد به مالاريا مبتلا يا سالم است.اين پژوهشگران از دانشگاه اكستر خاطرنشان كردند كه نتايج اوليه بهدست آمده از اين وسيله جديد بسيار اميدواركننده و شگفتانگيز است.

 5. #5
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: تشخيص بيماري مالاريا در يك دقيقه

  توليد پشههاي مقاوم

  دانشمندان با استفاده از دستكاري ژنتيكي، موفق به توليد پشهاي شدهاند كه در برابر انگل مالاريا مقاوم بوده و در مقايسه با حشرات ناقل بيماري مالاريا شانس بيشتري براي زنده ماندن دارد.

  با اين موفقيت، استراتژي كنترل بيماري مالاريا تحرك تازهاي پيدا ميكند و اين اميدواري پيدا ميشود كه تكثير حشرهاي كه در ژنش دستكاري شده بتواند به ريشه كن كردن بيماري مالاريا كمك كند. حشره مورد بحث داراي ژني است كه از آلوده شدن به انگلهاي مالاريا جلوگيري ميكند. پشههايي كه داراي اين مزيت هستند، گونه برتر محسوب ميشوند و از پشههاي ديگر كه ناقل انگل مالاريا هستند قويتر و مقاومتر خواهند بود.البته پژوهشگران هشدار ميدهند كه مطالعات آنها در مراحل اوليه است و ممكن است 10 سال طول بكشد تا بتوان حشره جديد را وارد محيط زيست كرد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. چگونه دختران مجرد را تشخيص دهيم؟
  توسط mina در انجمن دل باختگی و وصلت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۲ تیر ۸۷, ۰۰:۴۵
 2. حسگري به اندازه ناخن براي تشخيص دودهاي سمي
  توسط mina در انجمن بایگانی اخبار علمی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۴ خرداد ۸۷, ۰۹:۳۳
 3. فايلهاي DLL بي مصرف را تشخيص دهيد
  توسط ERFAN در انجمن مقالات عمومی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۲ اردیبهشت ۸۷, ۲۰:۱۴
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۳ آبان ۸۶, ۰۱:۲۶
 5. نحوه تشخيص اصل بودن گوشي از طريق اينترنت
  توسط Unknown در انجمن تازه ها و اخبار تلفن همراه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۳ شهریور ۸۶, ۱۰:۵۵

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •