نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: خوندماغ را جدي بگيريد

 1. #1
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  خوندماغ را جدي بگيريد

  خوندماغ را جدي بگيريد  اغلب افراد معمولا خوندماغ را جدي نميگيرند و مثل يك مشكل ساده از كنارش ميگذرند، اما موضوع جديتر از اين حرفهاست. چرا كه طبق آمار، بعد از خونريزيهاي قاعدگي خونريزي بيني شايعترين خونريزي خود به خودي در انسان است و به طور تقريبي از هر10 نفر يك نفر حداقل يكبار سابقه خونريزي شديد از بيني را تجربه كرده است.
  اهميت خون دماغ به عوامل زمينهساز آن مربوط ميشود و به بيان ديگر، خوندماغ تنها يك علامت است از وقايعي كه در داخل بدن اتفاق افتاده و سلامت فرد را تهديد ميكند.

 2. #2
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: خوندماغ را جدي بگيريد

  خشكي مخاط بيني: يكي از شايعترين علل خون دماغهاي مكرر، خشكي مخاط بيني است كه اين روزها تشديد ميشود. اين موضوع در كودكان زياد اتفاق ميافتاد و در كنار دستكاريهاي بيني اين مورد نيز در اطفال ميتواند سبب خونريزيهاي مكرر از بيني شود.

  ناهنجاريهايي ساختماني: پوليپها و ساير اختلالات ديوارههاي داخلي بيني از علل ديگر خونريزيهاي بيني محسوب ميشوند. در اين موارد، فرد علاوه بر خونريزي از بيني از مشكلات ديگري همچون گرفتگي بيني، تكلم تو دماغي و تنفس مشكل هنگام خواب شكايت دارد.

  آسيبهاي خارجي: شايعترين علت خونريزي بيني، آسيب به بيني است. در ضربههاي شديد، امكان دارد شكستگي غضروف يا حتي شكستگي سپتوم بيني رخ دهد و در ضربههاي خفيف همچون دستكاريهاي ساده بيني نيز با آسيبي كه به مخاط بيني وارد ميشود، خونريزي رخ ميدهد. نكته مهم اينجاست كه معمولا خونريزيهاي ناشي از آسيب به بيني دير بند ميآيند و فرد را بسيار آزار ميدهند.

  فشار خون بالا: دردسرسازترين خونريزيهاي بيني، مواردي است كه به دنبال بالا رفتن ناگهاني فشار خون در افراد مستعد رخ ميدهد. اين نوع خونريزيهاي كه معمولا در نواحي عقب بيني ايجاد ميشود، به اين صورت است كه علاوه بر مقداري خون كه از بيني خارج ميشود فرد احساس ميكند حجم عظيمي از خون مدام وارد
  حلقش ميشود و احساس بسيار ناخوشايندي به وي دست ميدهد. خطر اين نوع خونريزيها بسيار زياد است چراكه هم كنترل آنها بسيار مشكل و نيازمند اقدامات اورژانسي و فوقتخصصي پزشكي است و هم خطر شوك ناشي از خونريزي و افت سريع فشار خون در كمين فرد است. از اين رو افرادي كه مبتلا به فشار خون بالا هستند، بايد حتما به خونريزيهاي وخيم بيني نيز توجه داشته باشند.

  داروها: كساني كه وارفارين آسپيرين، كلوپيدگرل و بروفن به مقدار زياد مصرف ميكنند، بايد بدانند اين داروها با كاهش خاصيت انعقادپذيري خون ميتوانند زمينهساز بروز خونريزيهاي بسيار شديد از راه بيني و ساير مخاطات بدن شوند.

 3. #3
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: خوندماغ را جدي بگيريد

  خوددرماني و كنترل خونريزي

  همه خونريزيهاي بيني نيازمند اقدامات پزشكي نيستند، بلكه خود فرد در بيشتر موارد ميتواند خونريزي را كنترل كند.

  قدم اول:

  راست و مستقيم بنشينيد. سر را طوري به جلو خم كنيد تا مسير گلو بسته شود و خون به داخل حلق و مري نريزد. اگر كودكتان دچار خونريزي شده، اول او را آرام كنيد و سپس سر و تنه وي را به جلو طوري خم كنيد كه مسير ورود خون به حلق بسته شود. فراموش نكنيد بلع خون مشكل را دوچندان ميكند زيرا ايجاد حالت تهوع و تحريك استفراغ خونريزي را تشديد ميكند.

  قدم دوم:

  به طور كاملا ملايم فين كنيد. با اين كار، لختههاي تازه تشكيل شده از بيني خارج ميگردد، منعقد شدن رگ صدمه ديده تسريع و خونريزي كنترل ميشود.

  قدم سوم:

  به عنوان يك اصل به خاطر داشته باشيد اگر امكان اجراي دو قدم قبلي را نداريد، مهمترين قسمت كنترل خونريزي بيني را اجرا كنيد؛ بدين صورت كه به مدت 10 تا 15 دقيقه با انگشت شست و سبابه بخش غضروفي بيني را فشار دهيد و مجراي خروجي بيني را ببنديد برخلاف تصور عام، از فروبردن دستمال يا هرگونه جسم ديگري براي بستن مجراي خروجي بيني پرهيز كنيد زيرا در صورت خارج كردن آن، قطعا مخاط بيني آسيب خواهد ديد.

  قدم چهارم:

  قديمها پيشاني را آب سرد ميزدند و امروز اثبات شده كمپرس سرد روي ناحيه پيشاني و پشت گردن در كنترل خونريزيهاي بيني بسيار موثر است از اينرو به توصيه قديميها در اين زمينه گوش دهيد.

 4. #4
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: خوندماغ را جدي بگيريد

  چهموقع از پزشك كمك بگيريم؟

  1 - خونريزي غير قابل كنترل در هر حد و اندازهاي كه باشد نگرانكننده است. اگر عليرغم اقدامات گفته شده پس از گذشتن 20 تا 30 دقيقه خونريزي قطع نشد، به پزشك مراجعه كنيد تا اقدامات لازم براي تعبيه تامپون صورت گيرد.

  2 - تمام خونريزيهاي ناحيه پشت پيشاني بايد توسط پزشك معاينه شود در بسياري از موارد، خونريزي از جلوي بيني قطع شده، اما بيمار همچنان احساس ميكند خون را ميبلعد. اين علامت نشان ميدهد بايد هر چه زودتر اقدام پزشكي اورژانسي در مورد بيمار صورت گيرد. در اين موارد پزشك توسط تامپونهاي پشت بيني و همچنين سوزاندن رگ خونريزي دهنده، مشكل را برطرف ميكند.

  3 - در ضرباتي كه به سر وارد ميشود، اگر عليرغم اينكه ضربهاي به بيني وارد نشده اما خونريزي از بيني وجود دارد، بسرعت به پزشك مراجعه كنيد زيرا اين علامت نشانگر وقوع يك خونريزي مغزي است و بايد هر چه زودتر اقدامات مقتضي در مورد بيمار صورت گيرد.

  4 - خونريزيهاي بيني در اطفال را جديتر بگيريد، چرا كه معمولا اطفال به دنبال وارد كردن يك جسم خارجي در بيني خود دچار خونريزي ميشوند.

  حداقل در مواردي كه مطمئن نيستيد كودك جسمي ريز در بيني خود فرو كرده يا نه، پزشك را از اين موضوع با خبر كنيد تا كودكتان را معاينه كند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •