دانشمندان قرار است روز چهارشنبه هفته آینده ماشین عظیمی را در ژنو به کار اندازند که همین امر باعث شده است بسیاری از مردم با ارسال ای میل و تماس تلفنی از این مسئله ابراز نگرانی کنند.

آنها معتقدند که با این آزمایش، جهان روز چهارشنبه به پایان خود خواهد رسید.

پس از سالها صرف وقت و با تلاش بیش از هشت هزار دانشمند فیزیک از هشتاد و پنج کشور جهان، سر انجام روز چهار شنبه آینده تجربه خلقت در نقطه ای واقع در حاشیه شهر ژنو به دست بشر تکرار خواهد شد.

این تجربه علمی، لحظه کوتاهی پس از «انفجار بزرگ» را که گفته می شود نقطه آغاز شکل گرفتن کائنات است به نمایش می گذارد.

وسیله انجام این تجربه، ماشینی است غول آسا به نام «Hadron Collider» که با هزینه نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار و کمک مالی بیست کشور ساخته و در مرکز تحقیقات اتمی اروپا در شهر ژنو نصب شده است.

برنامه ساخت این ماشین اتمی پیچیده از ۱۰ سال پیش با این هدف آغاز شد که راز خلقت و نحوه تکوین حیات با روش علمی گشوده شود. با این هدف بیش از پنجاه سال پیش انسان به فضا رفت و بعد پا به کره ماه نهاد و اینک درزمین بدنبال گشودن راز آفرینش است.

به کمک این وسیله شگفت انگیز قرار است آنچه به عنوان سیاهچاله (فضایی) نامیده شده در اندازه ای فوق العاده کوچک تولید شود.

نگرانی گروهی از مردم که در میان آنها دانشمندان برجسته جهان نیز دیده می شوند این است که سیاهچاله مصنوعی بعد از شکل گرفتن از راه بلعیدن محیط اطراف خود به نابودی و محو کره زمین بیانجامد.

این نگرانی ها حتی از سوی فرانک ویلسک، برنده نوبل فیزیک نیز ابراز شده و وی نسبت به مرگبار بودن این آزمایش هشدار داده است اما پروفسور برایان کاکس از دانشگاه منچستر می گوید: «هر کسی که فکر کند این ماشین جهان را نابود خواهد کرد، چرند گفته است.»

جیمز گیلیس، مسئول روابط عمومی این پروژه نیز گفته است که تماس های اشکبار زیادی صورت می گیرد که مردم می خواهند تا فعالیت این ماشین عظیم متوقف شود.

وی افزود: «آنها زنگ می زنند و می گویند: ما جدا نگران هستیم. لطفا به من بگویید که آیا فرزندان من ایمن هستند.»

آقای گیلیس گفت: «هر روز ای میل های زیادی می رسد که خواهش می کنند تضمین داده شود که جهان به پایان نخواهد رسید.»

به گفته وی، برخی دیگر تهاجمی تر برخورد می کنند و مثلا می گوید: «شما شیطان و خطرناک هستید و قصد دارید تا جهان را از بین ببرید.»

به منظور پیشگیری از انجام این آزمایش تاریخی، عده ای نیز به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت برده و ازاین دادگاه خواسته اند که نسبت به توقف اجرای این آزمایش اقدام قانونی به عمل آورد.

دادگاه یاد شده هم اکنون در حال بررسی شکایات رسیده است. در عین حال مجریان این پروژه اعلام داشته اند که ایجاد مدل سیاهچاله (فضایی) خطری را متوجه کره زمین نخواهد کرد.عکسهایی از این ماشین جادویی که امکان دارد یک تحول عظیم را در تولید انرژی بوجود آورد و راز سیاه چاله ها و خلقت را فاش کند

نحوه آزمایش ماشین اتمی

به کمک این ماشین قرار است شعاع های حاوی ذرات پروتن (از مشتقات اتم) با سرعتی نزدیک به سرعت نور به یکدیگر تابیده و با هم برخورد کنند. در نتیجه بر خورد مستقیم آنها انتظار می رود حرارتی ایجاد شود که مقدار آن یک تریلیون درجه سانتیگراد تخمین زده می شود.

حرارت ناشی از برخورد ( بهم کوبیده شدن) مشتقات اتم به ایجاد نقطه سیاهی می انجامد که دارای غلظت فوق العاده است. این علظت بالا، به نوبه خود جاذبه ای ایجاد می کند که در نتیجه آن محیط اطراف نقطه سیاه، به درون آن بلعیده (جذب) می شوند (سیاهچاله)

قدرت کشش و مکندگی سیاهچاله ها به حدی است که حتی نورهای اطراف آن نیز به درون نقطه سیاه فرو می روند. به این دلیل (تاریکی ناشی از بلعیده شده نورهای اطراف) نقطه سیاه قابل رویت نیست!

ماشینی که قرار است روز چهارشنبه آینده این تجربه بزرگ را در اندازه ای کوچک تکرار کند در فاصله هشت تا ۱۱ ماه اوت ( حدود سه هفته قبل) مورد آزمایش قرار گرفته و تجربه بزرگتر و اصلی آن قرار است در۲۱ ماه اکتبر آینده صورت گیرد.

اهمیت این تجربه تاریخی در اندازه های ابداع قانون نسبیت انیشتن و فرمول معروف او است که سر انجام به تولید بمب اتمی انجامید. این آزمایش می تواند فیزیک کوانتوم را که در ارتباط با ماده و انرژی در اندازه های اتم است به زندگی روزمره در کره زمین نزدیک تر سازد.

کشفیات ناشی از تجربه این ماشین می تواند به گشودن راه های تازه در جهت دست یافتن به منابع بیکران انرژی منجر شود. به جز کنجکاوی بشر برای گشودن راز خلقت، دست یافتن به منابع تازه انرژی نیز از جمله انگیزه های مجریان این پروژه شگفت انگیز است.

هفته قبل گروهی از دانشمندان آلمانی با انتشار بیانیه ای تاکید کردندکه ایجاد سیاهچاله کوچک تنها برای بخش کوچکی از یک لحظه خواهد بود و تقریبا بلافاصله از میان خواهد رفت.

استدلال آنها در قبال نگرانی های منتقدان این ماشین غول آساست که می گویند آغاز به کار این ماشین ممکن است به شکافته شدن کره زمین و نابودی آن بیانجامد.
منبع:


radiofarda.com::

به نقل از دانش نامه ی آزاد ویکی پدیا:

برخورددهنده بزرگ هادرون (به انگلیسی: Large Hadron Collider) یا به طور مختصر الاچسی (LHC) یک شتابدهنده ذرهای و برخورددهنده در سرن در نزدیکی ژنو سوئیس است. این پروژه در دست ساخت است و در می ۲۰۰۸ (میلادی) آغاز به کار خواهد کرد. هدف از ساختن آن شناخت اجرام ماده در حد فاصل 10 − 23 سانتیمتر، آزمون نظریه استاندارد ذرات، کشف اجزای یافت نشده مدل استاندارد، آزمون نظریه ابرتقان و نظریه وحدت بزرگ است. از دیگر اهداف مهم این پروژه کشف ذره بنیادی هیگز است که فیزیکدانان ذرات بنیادی وجود آن را پیشگویی کردهاند. ذرهٔ هیگز یا بوزون هیگز دخیل در ایجاد جرم در ذرات بنیادیاست.

در این آزمایشگاه، پروتونها، در یک تونل ۲۶ کیلومتری شتاب گرفته و به اندازه ۱۴ تریلیون الکترون ولت انرژی میگیرند و به هم برخورد میکنند تا این برخورد، ردی از هیگز را نشان دهد.


اینم شتاب دهنده 27 کیلومتری و اجزاشوب سایت
کد:
http://lhc.web.cern.ch/lhc
وب سایت اصلی
کد:
http://www.cern.ch
وب سایت مردمی این کمپانی
کد:
http://user.web.cern.ch/user/Welcome.asp
اینم نتیجه ترس از این آزمایش: