نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: تاریخ علم فیزیک

 1. #1
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  تاریخ علم فیزیک

  سرچشمه اصلی علم فیزیک  رسیدن به منبع و سرچشمه اصلی علم فیزیک به اندازه رسیدن به سرچشمه بسیاری از رودهای بزرگ دشوار است. همانگونه که یک رود بزرگ از چندین چشمه کوچک حاصل میگردد، چشمههایی که رود عظیم علم فیزیک را بوجود آوردهاند، در سراسر زمین پراکنده بودند که انسان اولیه ، یعنی انسان متفکر بر آن سکونت داشته است. اما به نظر میرسد که بیشتر این مردم در دامنه جنوبی شبه جزیره بالکان (یونان باستان) بودهاند. جالب توجه است که ملل قدیمی دیگر مانند بابلیان و مصریان که در توسعه ریاضیات و نجوم سهیم بودهاند، در پیشرفت فیزیک هیچ سهمی نداشتهاند.

  چون خدایان بابلیان و مصریان دور از مردم و در میان ستارگان میزیستند، حال آنکه خدایان یونانیان در ارتفاعی تنها در حدود 3000 متر بر قله کوه اولمپ زندگی میکردند. و اصطلاح مانیتیسم (مغناطیس) از نام چوپانی به نام (σηυγαm) سرچشمه میگیرد. تشخیص تقدم یا تأخر زمانی این کشفیات افسانهای دشوار است.  نقش دانشمندان در پیدایش فیزیک
  کشف فیثاغورث کاملاً مستند است. وی با اطمینان از اینکه اعداد بر جهان حکومت میکنند، به تحقیق درمورد رابطه میان طول تارها در آلات موسیقی پرداخت که ترکیبات هماهنگی از اصوات تولید میکنند. این کشفیات او شاید نخستین بیان ریاضی یک قانون فیزیکی باشد و بتواند نخستین گام در پیدایش فیزیک نظری باشد.
  یکی دیگر از افرادی که در پیدایش فیزیک سهم داشته است، ارسطو میباشد. هر چند ارسطو در تمام مباحث کارهای بزرگی انجام داده است که اندیشه انسانی را مدت 2000 سال پس از مرگ خود تحت تأثیر قرار داده ، اما مهمترین سهم او در فیزیک نام گذاری این علم میباشد که از کلمهای یونانی به نام طبیعت اقتباس شده است.
  ارشمیدس دانشمند نامدار دیگری است که حدود یک قرن بعد از ارسطو زندگی میکرد. وی دانشمند علم مکانیک بوده که قوانین اهرمها را بیان نموده و مسأله یافتن مرکز ثقل هر جسم معین را مورد بحث قرار داد. مهمترین کشف ارشمیدس قانون او درمورد اجسام غوطه ور در یک مایع میباشد.
  تحولات اولیه علم فیزیک
  با زوال فرهنگ یونانی ، تکامل علم بطور کلی و علم فیزیک ، بخصوص به یک حالت رکود مجازی در آمد و این مدت تقریباً هزار سال طول کشید، تا اینکه سرانجام امپراطوری عربی در قرن هشتم تمام سرزمینهای جنوبی دریای مدیترانه را احاطه کردند و از تنگه جبل الطارق تا اسپانیا پیش رفتند. اعراب کتابهای به جا مانده از کتابخانههای یونانیان را ترجمه کرده و پرچمدار علم شدند. اما اعراب در زمینه علم فیزیک چندان کار زیادی انجام ندادند.

  سرانجام در قرن 12 امپراطوری عرب با حمله چنگیزخان مغول و سیر تاریخی جنگهای صلیبی در بیت المقدس به سرعت رو به زوال رفت و در همین دوران کشورهای اروپایی به تدریج از دوران هرج و مرج و تاریکی قرون وسطی خارج شدند. و آموزش دوباره رونق گرفت، اما این آموزش بیشتر زیر نظر کلیسا بود و لذا بیشتر مطالعات بر نوشتههای ارسطو مبتنی بود. و چون ارسطو در زمینه علوم طبیعی چندان تبحری نداشت، لذا به تجدید حیات علم فیزیک در اروپا کمکی نکرد.
  سیر تکاملی علم فیزیک
  درهم آمیختگی علوم طبیعی با علوم الهی را در این دوره میتوان از کتاب هیأت مردوز یوهان کپلر دریافت.
  یکی از افرادی که در این دوره در علم دینامیک به پیشرفتهای خوبی نایل شد، گالیله بود که با مطالعه حرکت آونگ شروع کرد. وی از نخستین فیزیکدانان نظری و عملی بود.
  بعد از گالیله ، اسحاق نیوتن دومین دانشمند فیزیک به شمار میرود که مطالعات ثمربخشی را در زمینههای مختلف فیزیک انجام داد، بطوری که بعد از او دانشمندان زیادی مانند پاسکال (Pascal) ، برنولی (Bernoulli) ، هویگنس و غیره هر کدام در زمینه خاصی مطالعات اسحاق نیوتن را ادامه دادند.
  هویگنس به ادامه مطالعات اسحاق نیوتن در زمینه نور پرداخت. اسحاق نیوتن نور را ذره میدانست، اما هویگنس عقیده داشت که نور موج است، اما چون اسحاق نیوتن در این زمان در میان معاصرانش شخصیت برجستهای بود و نیز به دلیل ناتوانی هویگنس در تکمیل نظریههایش با دقت ریاضی ، با وجود برتری ظاهری نظریه او بر نظریه نیوتن ، نظریه هویگنس پذیرفته نشد و لذا این بحث معلق ماند. تا اینکه در سال 1800 تامس یانگ توانست پدیده حلقههای نیوتن را بر مبنای طبیعت موجی نور توضیح دهد.
  کارهای یانگ و معاصر فرانسویش فرنل (Fresnel) صحت و اعتبار نظریه موجی نور را به طرز قاطعی برقرار ساختند. بعد از این ، تقریباً علم فیزیک به شاخههای مختلف تقسیم شد و دانشمندان مختلف در زمینههای گوناگون فیزیک مطالعات ارزندهای را انجام دادند که پایه و مبنای این مطالعات را میتوان همان کارهای اسحاق نیوتن و گالیله دانست و بدین ترتیب علم فیزیک در شاخههای مختلف توسعه یافت.
  سهم بکرل در تکامل علم فیزیک
  در سال 1896 هانری بکرل (Becquerel) که از کشف اشعه ایکس توسط رونتگن اطلاع یافته بود، بر آن شد که ببیند آیا چیز دیگری هم شبیه اشعه ایکس از مواد فلورسانس که براثر تابش نور درخشان میشوند، صادر میشود یا نه. لذا بلورهایی از کانی (سنگ معدن) معروف به اورانیل (سولفات مضاعف اورانیوم و پتاسیم) را انتخاب کرد. چون بکرل عقیده داشت که تابش نتیجه روشنایی خارجی است، یک بلور اورانیل را در صفحه کاغذ سیاه قرار داد و آنرا جلوی پنجره گذاشت. وقتی که بعد از چند ساعت قرار دادن در مقابل نور خورشید فیلم عکاسی را ظاهر کرد، لکههای تیرهایی را بر روی فیلم مشاهده کرد.

  او این آزمایش را چند بار تکرار کرد و هر بار با آنکه کاغذ سیاه بیشتری دور صفحه میپیچید، باز هم لکه را مشاهده میکرد. چون هوای پاریس چندین روز بارانی بود، لذا بکرل صفحه عکاسی لفاف پوش با بلور اورانیل را در کشوی میز خود قرار داد تا هوا مساعد شود. خورشید تا چند روز در هوا نمایان نشد و روزی هم که خورشید در آسمان ظاهر میشد، اغلب ابرهایی آنرا پوشانده بود.

  با این حال بکرل بازهم صفحه عکاسی را درمعرض نور آفتاب قرار داد. بعد از مدتی که صفحه عکاسی را ظاهر کرد، برخلاف تصور ملاحظه کرد که بجای لکه های سیاه که قبلاً در روزهای آفتابی ملاحظه می کرد، لکه سیاه قیر مانندی در زیر جایی که اورانیل قرار داشت روی صفحه ظاهر شده بود. لذا وی دریافت که ظاهر شدن لکه های سیاه ربطی به قراردادن در مقابل نور آفتاب ندارد.

  بکرل بلور اورانیل را گرم کرد، سپس آنرا سرد کرد و بصورت گردی درآورد و در اسیدها حل کرد. خلاصه دریافت که این خاصیت تازه کشف شده ماده که نام رادیواکتیویته بر آن داده شده است، هیچ سر و کاری با راه فیزیکی یا شیمیایی که بوسیله آن اتمها به یکدیگر پیوستهاند، ندارد بلکه خاصیتی نهفته در خود اتم است.

 2. #2
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: تاریخ علم فیزیک

  [JUSTIFY]ما قبل تاريخ : [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]همانطوركه پيشينيان از روي تجربه و آزمايش به خواص باطني تعدادي از اجسام پي بردهو از تركيب مواد به وسايل مختلف (تشويه، نكليس، تقطير و ...) مواد شيمياييبه دست آورده و براي علماي شيمي جديد مايه اي درست كرده اند، همينطور همتحقيق در خواص فيزيكي اجسام از مسايل تازه نيست و از قديم الايام انسان درصدد كشف آنها بوده و فيزيك جديد در حقيقت مولود توجهات و تحقيقات پيشينيانمي باشد. مثلاً تالس كه از قديمي ترين حكماي سبعه است و در شش قرن قبل ازميلاد مي زيسته ثابت كرد كه از مالش كهربا خاصيتي در آن ظاهر مي شود كهاجسام سبك را جذب مي كند.همچنين فيثاغورث رياضيدان و حكيم معروف يوناني بههمراه شاگردانش به پاره اي مسائل و قضاياي صوت پي برده بودند. ارسطو نيزدر چهار قرن قبل از ميلاد تئوري هاي دقيقي در باب كائنات الجو (قوس و قزح،هاله هاي قمري و شمسي، شفق شمالي و شبنم) استخراج كرده است. ارشميدس در سهقرن قبل از ميلاد آتي از قبيل جرثقيل، منجنيق، ميزان الغلظه و پيچ ارشميدسرا اختراع نمود. قانوني را كه ارشميدس موفق به كشف آن گرديد از اين قراراست: بر كليه اجسام مرتمسه در سيال (مايعات و گازها) فشاري از زير به رووارد مي آيد كه مقدار آن مساوي است با وزن سيال تغيير مكان يافته. بطلميوسنيز منجم و رياضيدان يوناني قرن دوم ميلادي تحقيقات عميقي راجع به نوركرده است. پس از بطلميوس تحقيقات فيزيكي تا قرن سيزدهم متوقف شد و فقط عدهاي از قبيل جابر و محمد بن موسي در اين رشته زحماتي كشيدند و اطلاعات قابلتوجهي كسب كردند.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]قرون وسطي: [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]دراين قرن دو اختراع مهم به عمل آمد. يكي آئينه هاي صيقلي و ديگري عينك. درقرن چهاردهم استفاده از قطب نما تعميم يافت. قرن پانزدهم تقريباً چيز مهميراجع به فيزيك ندارد. ولي در قرن شانزدهم مباحث ثقل و نور و مغناطيس كماليافته اند. جانسون ميكروسكوپ را اختراع كرد (1590) و روبرت نورمن ميلمغناطيسي را تعيين نمود و بالاخره ژيلبرت اولين تجارب علمي الكتريكي ومغناطيسي را در كتاب معروفش (magnefe) منتشر ساخت.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]فيزيك جديد: [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]پايهفيزيك جديد در قرن هفدهم توسط گاليله گذارده شد. ترازوي آبي- ميزانالحراره و دوربين نجومي از اختراعات و كشفيات او مي باشد. رصدهاي دقيقگاليله او را به سلسله هيئت كوپرنيك هدايت نمود و برعكس نظريه قدما كهزمين را مركز عالم مي دانستند ثابت كرد كه مركز عالم شمسي خورشيد است نهزمين. اگرچه اول مخترع ميزان الحراره گاليله مي باشد ولي نقطه ذوب يخ رابراي صفر ميزان الحراره (دماسنج) هوك قرار داد و ثبوت غليان آن را هاليتعيين كرد. دكارت قوانين انكسار و تئوري قوس قزح را بنا نهاد. توريچلي نيزميزان الهوا (دماسنج) را ساخت. نيوتن منجم، رياضيدان و فيزيكدان انگليسيجاذبه عمومي عالم را كشف كرد. بويل ماشين تخليه هوا را كه قاضي عدليه شهرماگدبورگ اختراع كرده بود تكميل نمود. اگرچه قرن هجدهم براي فيزيك بهدرخشندگي قرن هفدهم نمي باشد ولي آن را قرن بي ثمري هم نمي توان ناميد.
  دراين قرن دوفه جذب و دفع هاي الكتريكي را تحت تحقيق درآورد و الكتريسيتهاين است كه دو الكتريسيته هم جنس يكديگر را دفع و دو الكتريسيته مخالفهمديگر را جذب مي نمايند. خلاصه كارهاي دوفه به تجسسات بي فايده علماخاتمه داد و از آن به بعد الكتريسيته وارد تاريخ تازه اي شد. سال 1800تجربه گالواني، ولتا را به اختراع پيل يعني اساس الكتريسيته جاري هدايتكرد. در اين قرن خيالي هواپيمايي كه از آرزوهاي ديرينه بشر بود در ذهناروپائيان قوت گرفت از جمله دو برادر ميشل منگفليه و اتين منگفليه رئيسكارخانه كاغذ سازي آننه كه در پنجم ژوئن سال 1783 بالني درست كرده و بههوا فرستادند بسياري از دانشمندان براي كشفيات علمي با بالن هاي مدور بهارتفاعات بالا رفته اند از جمله گيلوساك فيزيكدان و شيميدان معروف فرانسويكه تا حدود 7000 متري رفت و ملاحظه نمود كه در اين ارتفاع هوا به قدري خشكمي باشد كه پوست بدن جمع مي شود و كاغذ و مقوا مثل اينكه در مجاورت آتششديدي باشند پيچيده و لوله مي شوند در قرن نوزدهم دامنه فيزيك بسط شايانيپيدا كرد و مخصوصاً استفاده از آلات فيزيكي در صنايع و كارخانجات روز بهروز رو به افزايش نهاد. در سال 1801 كارليسل و نيكلسون آب را تجزيه كردند.در سال 1807 ديوي به وسيله تجزيه الكتريكي املاح قليايي سديم و پتاسيم رابه دست آورد. پلانته آكومولاتر را ساخت. ارستد دانشمند دانماركي ثابت كردكه جريان الكتريسيته عقربه مغناطيسي را كه هميشه به جهت ثابتي متوجه استمنحرف مي سازد (1819). بايد دانست كه مبحث مغناطيس الكتريكي نتيجهاكتشافات دو دانشمند برجسته يعني ارستد و آمپر مي باشد. فارادي نيزالكتريسيته را بنا نهاد. آراگو قانون آمپر را تكميل كرده و گائوس ازبزرگترين منجمين و رياضيدانان آلماني اختراع تلگراف را تكميل كرد . بعدهاطبيعي دان آمريكايي بنام مرس الفبايي براي تلگراف درست كرده و دستگاه آنرا ساخت. بالاخره پس از آن كه دامنه الكتريسيته وسعت يافت، واسطه انتقالاخبار جريانات الكتريسيته شد . [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]منبع : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید][/JUSTIFY]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۶ مهر ۸۸, ۱۹:۳۲
 2. معرفی رشته ی فیزیک
  توسط HAMIDREZA در انجمن فیزیک
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۰ شهریور ۸۷, ۰۵:۴۵
 3. این هم مطالب جدید و خواندنی از فیزیک
  توسط YAS در انجمن مطالب سرگرمی وطنز و خنده بازار
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۴ مرداد ۸۷, ۱۹:۵۰
 4. متافیزیک و خلسه
  توسط ARVAH در انجمن قدرت های روحی و فراروانی ( Spiritual Powers - ESP )
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۳ تیر ۸۷, ۲۱:۰۶
 5. مرز و قلمرو فیزیک و متا فیزیک کجاست؟
  توسط hrg1356 در انجمن فیزیک
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۰ مرداد ۸۶, ۰۰:۴۸

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •