نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: من مطالب را از گروه های مختلف آوردم و تنها از یک گروه نا

رأی دهندگان
2. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
 • 1 _ بی طرفانه

  2 100.00%
 • 2 _ کمی بی طرفانه

  0 0%
 • 3 _ گرایش به یک طرف

  0 0%
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: کودتای نوژه

 1. #1
  کاربرسایت kingsaeid آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۱-۰۹
  محل سکونت
  تهران - kingsaeidmobashery@yahoo.com
  سن
  32
  نوشته ها
  3,498
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 16 در 16 پست

  کودتای نوژه

  درود بر همه یاران

  اینجانب سعید مبشری قصد دارم در این تایپیک ماجرای کودتای نوژه را از دیدگاه های مختلف درج نمایم لازم به ذکر است این دیدگاه ها دیدگاه بنده نیست فقط دیدگاه های گروه های مختلف است بنده نیز از منابع مختلف مطالب را قرار می دهم و از دوستان عزیز خواهشمندم دیدگاه های مختلف را بررسی نمایند و سرانجام ماجرایه اصلی را استخراج نمایند و اگر مایل بودند به نام خود در این تایپیک درج نمایند .

  باتشکر - بدرود - یاعلی - سعید مبشری
  بدرود _ پیروز و خرسند باشید _ یا علی
  شاه سعید مبشری

 2. #2
  کاربرسایت kingsaeid آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۱-۰۹
  محل سکونت
  تهران - kingsaeidmobashery@yahoo.com
  سن
  32
  نوشته ها
  3,498
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 16 در 16 پست

  Re: کودتای نوژه

  درود بر همه یاران

  کودتای نوژه

  کودتای نوژه نام طرحی نظامی با نام نجات قیام انقلاب بزرگ بود که در آن تنی چند از افسران ارتش شاهنشاهی ایران با تمرکز افسران نیروی هوایی برای بازگردانی شاپور بختیار به ایران و حذف سید روحالله خمینی و نابودی جمهوری اسلامی طرح ریزی کرده بودند که با لو رفتن کودتا در ۱۸ تیر ۱۳۵۹ و محاکمه عوامل و دست اندرکاران آن این اقدام قبل از هر اقدامی با شکست مواجه شد.

  سر آغاز

  ساختار سازمانی کودتای نوژه در ایران و پاریس پی ریزی شده و نیروهای مخالف داخلی و خارجی نیز جریانهای سیاسی مخالف در داخل وخارج کشور شناسایی و یک هسته اطلاعاتی وسیع به منظور اجرای کودتا پی ریزی شد.

  طراحان

  کودتای نوژه توسط ستادی از پاریس به رهبری شاهپور بختیار هدایت میشد، این ستاد با هدف جذب سید کاظم شریعتمداری یکی از مراجع تقلید وقت، فعالیت میکرد.
  در دی ماه ۱۳۵۸، یکی از هواداران شاپور بختیار به نام مهندس قادسی (شهردار آبادان پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲)، نمودار سازمانی را تهیه کرد و نام آن را نقاب گذاشت. نقاب متشکل از حروف اول نجات قیام انقلاب بزرگ بود. او در آبان ماه وارد ایران شد

  عملیات

  پایگاه شاهرخی همدان بعنوان مبدا و محور عملیات انتخاب شد. این پایگاه به خاطر:
  • دارا بودن هواپیما
  • نزدیک بودن به تهران
  • خارج از شهر قرار داشتن
  • وجود عناصر مستعد وقابل جذب برای کودتاچیان
  انتخاب شد.

  اهداف

  با شروع عملیات قرار بود ابتدا منطقه مسکونی جماران که منزل سید روحالله خمینی نیز در آن منطقه بود، بصورت وسیع بمباران شود. پس از بمباران هوایی، صدا و سیما، ستاد نیروی زمینی ارتش، ستاد کل ارتش، پادگان حر، پادگان قیصر، پادگان جمشیدیه و زندان اوین باید توسط کماندوهای تیپ ۲۳ نوهد تسخیر میشدند.
  پس از این پیروزی با اعلام حکومت نظامی به مدت ۳ روز با ترفند ارعاب مردم فریب مردم از طریق تایید کودتا بوسیله روحانیون همراه با کودتا و باج دهی به مدافعین انقلاب قدرت توسط نظامیان قبضه مهار شود.
  این کودتا از لحاظ تجهیزات نظامی به کار گرفته شده در تاریخ کودتاهای جهان بی سابقه بود بطوری که سیا موفقیت آن را قطعی میدانست. امید به موفقیت کودتا تا بدان حد بود که حتی اعلامیه پیروزی آن نیز آماده شده و خانهای نیز برای انتقال سید کاظم شریعتمداری به تهران اجاره شده بود. سید کاظم شریعتمداری باید در این خانه مستقر میشد و بعنوان رهبر مذهبی کودتا آن را تایید میکرد.

  شکست

  کلیه برنامهها تا ۴۸ ساعت قبل از کودتا طبق برنامه پیش میرفت، اما شب قبل از حادثه یکی از خلبانانی که برای کودتا پیش بینی شده بود دچار تردید شده و پس از مشورت با مادرش شدت تردید‏‏ها و تشویقهای او با مخالفت مادرش افزایش مییابد و سرانجام وی موفق به ملاقات با سید علی خامنهای شده و اطلاعات موثر و کارا از کودتا را تا مقدار زیادی افشا میکند.
  همچنین یکی از درجه داران تیپ ۲۳ نوهد هم به ستاد مشترک مراجعه و جریانی مشابه را بازگو میکند.

  ستاد خنثی سازی کودتا

  بلافاصله ستادی مرکب از واحدهای سپاه پاسداران، گروه مهندسی، انجمن اسلامی نیروی هوایی ارتش و تعدادی از پرسنل نیروی زمینی ارتش و عدهای از کماندوهای تیپ ۲۳ نوهد به نام ستاد خنثی سازی کودتا تشکیل میشود.
  بلافاصله پس از بررسی اطلاعات، طرح حمله به پایگاه نوژه و پارک لاله که محل تجمع ۴۰ تن خلبانان کودتا بود، کشیده شد عملیات خنثی سازی کودتا با حضور نیروهای سپاه پاسداران و عدهای از کارکنان ارتش آغاز شد و پس از محاصره پایگاه نوژه، نیروها وارد عمل شدند و همه کودتاگران را دستگیر کردند.

  محکومیت عوامل

  همه عوامل و رهبران این کودتا از جمله سرهنگ زادنادری، سرهنگ هادی ایزدی، سرهنگ ایرج خلف بیگی، تیمسار محققی، ستوان ناصر رکنی، سرهنگ داریوش جلالی، استوار عبدالعلی سلامت، استوار غلامحسین قایق ور، سرهنگ رحمت الله خلیفه سلطانی، سرگرد کوروش آذرتاش و... در دادگاههای انقلاب در سال ۱۳۵۹ محکوم به اعدام محکوم شده و تیرباران شدند.

  سر انجام

  این کودتا در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۵۹ خنثی شد و آیتالله خمینی پس از عملیات خنثی سازی کودتا (۲۰ تیر ۱۳۵۹) در حسینیه جماران در سخنرانی عنوان کرد:
  توطئهای که معلوم است چنانچه موفق به کشفش هم نشده بودیم وقیام هم کرده بودند مردم آن را خفه میکردند.ما از این امور ترس نداریم. ما از قشرهای خودمان میترسیم شما صنف روحانیت اگر چنانچه کارهایی خدا نخواسته انجام دهید که از چشم ملت نیفتد ولو در دراز مدت، آن روز است که دیگر فانتوم لازم نیست خود ملت شما را کنار میزنند ومله هم بی هادی کاری نمیتواند انجام بدهد...من خوفم از این است که ما نتوانیم، روحانیت نتواند آن چیزی که بر عهده اوست صحیح انجام دهد.
  بدرود _ پیروز و خرسند باشید _ یا علی
  شاه سعید مبشری

 3. #3
  کاربرسایت kingsaeid آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۱-۰۹
  محل سکونت
  تهران - kingsaeidmobashery@yahoo.com
  سن
  32
  نوشته ها
  3,498
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 16 در 16 پست

  کودتای نوژه

  درود بر همه یاران

  بازنگري پرونده كودتاي نوژه

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  در آذر 1359، انجام كودتايي به دستور امريكا در برنامه شاهپور بختيار (از رهبران جبهه ملي و آخرين نخستوزير رژيم شاهنشاهي) و عوامل داخلي و بيرونياش قرار گرفت. آغاز كودتا از پايگاه هوايي شهيد نوژه همدان برنامهريزي شده بود و به همين دليل پس از كشف و سركوب به «كودتاي نوژه» شهرت يافت.1
  آژانس جاسوسي آمريكا («سيا») به «كودتاي نوژه» اميد زيادي بسته بود و آن را ضربة نهايي و قطعي بر پيكر نظام نوپاي جمهوري اسلامي ميپنداشت و اهميت آن را بيش از تجاوز نظامي صدام ارزيابي ميكرد. به گفته سران «كودتاي نوژه» مدتي بر سر تقدم «كودتاي نوژه» يا آغاز جنگ تحميلي بحث شد و سرانجام، بعد از سفر بنيعامري(از عناصركودتا) به پاريس در اسفندماه، اين طرح (آغاز جنگ تحميلي) در «تقدم 2» قرار گرفت و «تقدم 1» به كودتا داده شد.
  اين كودتا، از لحاظ تجهيزات نظامي كه قرار بود از داخل و خارج در جريان آن به كار گرفته شود در تاريخ كودتاهاي جهان بيسابقه بود و چنان دقيق طرحريزي شده كه سيا موفقيت آن را قطعي ميدانست. اميد به موفقيت كودتا تا بدان حد بود كه حتي اعلاميه پيروزي آن نيز آماده شده و خانهاي نيز براي انتقال شريعتمداري به تهران اجاره شده بود. شريعتمداري بايد در اين خانه مستقر ميشد و به عنوان «رهبر مذهبي»! كودتا، آن را تأييد ميكرد.
  يكي از سران كودتا در دادگاه انقلاب، نقش سازمان سيا و ارتجاع عرب و جريانهاي سياسي راست مرتبط با كودتا را چنين توضيح ميدهد :
  «دو الي سه ماه بعد از پيروزي انقلاب اولين تماس بين مأمورين «سيا» و يكي از دوستان بنيعامري در اروپا برقرار شد و آنها بنيعامري را در خط بختيار قرار دادند. تمام هماهنگيهاي لازم بين كشورهاي عضو بازار مشترك اروپا و ستاد بختيار در پاريس از طريق سيا انجام گرفت...هماهنگي بين اسرائيل و كشورهاي مرتجع منطقه نظير عربستان، مصر و عراق توسط نماينده سيا كه در دفتر دكتر بختيار در پاريس است انجام ميگرفته است. (طبق اظهارنظرهاي بنيعامري نه تنها به من بلكه به خيلي از افراد...) تأمين هزينههاي مادي چه به صورت مستقيم (احتمالاً) و چه به صورت غيرمستقيم (حتماً) نظير چك ده ميليون دلاري عربستان سعودي، توسط آمريكا صورت گرفته است... شناسائي افراد مخالف در كشور يا در خارج از كشور و معرفي آنها به بختيار و تقويت امكانات آنها يا در اختيار گذاردن امكانات لازم به آنها نظير معرفي پاليزبان كه در يكي از دهات عراق مخفي بوده و توسط سازمان جاسوسي اسرائيل شناسائي و معرفي و هماهنگي لازم را بين او و بختيار انجام داده است.... آقاي مهندس قاضي در جواب ايشان (در جواب تيمسار محققي) گفتند كه ما با روحانيت(!) پيشرفت خوبي داشتهايم و توانستهايم به توافق برسيم، مثلاً با آقاي شريعتمداري. با پسر ايشان وارد صحبت شديم، پسرشان از جانب آقاي شريعتمداري قول همهگونه همكاري را دادند. حتي منزلي در حوالي يوسفآباد براي ايشان اجاره كرده و قرار بود كه ايشان بلافاصله به تهران منتقل بشوند... تا اينكه زمان به اصطلاح آماده شود، و مكان آماده شود، راديو تلويزيون تصرف بشود كه يا ايشان مستقيماً خودشان از راديو تلويزيون صحبت بكنند يا اينكه نوار و اعلاميهشان پخش شود و از ايشان كمك گرفته شود.» 2
  كودتاچيان پس از جلب برخي از روحانينمايان «متنفذ» مانند شريعتمداري با استفاده از ده ميليون دلاري كه ارتجاع عرب، از طريق سعودي، در اختيار گذارده بود، مخفيانه به جذب نيرو پرداختند.
  سران كودتا از طريق بختيار با «كومهله» و «حزب دمكرات» نيز تماس گرفته و بختيار در جريان ملاقاتهاي متعدد با قاسملو و عزالدين حسيني موافقت آنها را جلب كرده بود.
  كودتاچيان با جريانهاي سياسي ديگر نيز مصالحه كرده بودند :
  «... توضيحي كه مهندس قاضي به تيمسار مهديون و محققي ميداد به اين ترتيب بود كه ما در حال مذاكره با هر دو گروه هستيم، هم مجاهدين و هم فدائيان خلق. ميگفت كه با فدائيان خلق ما زياد تمايلي نداريم چون ماركسيست هستند... ولي با مجاهدين خلق نه، صحبت كرديم و به اين نتيجه رسيديم كه در آن روز ازشان بخواهيم كه به نفع ما وارد كار نشوند، ما احتياجي نداريم كه آنها به نفع ما وارد عمل بشوند... وي ميگفت كه ما اين قول را از مجاهدين خلق گرفتهايم كه آن روز بيطرف بمانند، در عوض اينكه آنروز بيطرف ميمانند بهشان قول دادهايم كه آزادي فعاليت سياسي داشته باشند و هر نوع فعاليت سياسي كه بخواهند در نهايت آزادي انجام بدهند.» 3
  «طبق اسناد و مداركي كه به دست آمده، تماسهايي ميان كودتاگران و موسي خياباني صورت گرفته بود و ضمن پيشنهادي كه رهبران كودتا به سازمان مجاهدين داده بودند، موافقت شده بود كه سازمان مجاهدين در مقابل پستي كه به مسعود رجوي واگذار ميشود، به نفع كودتاگران از موضعگيري در مقابل عمل كودتا خود را كنار بكشد.» 4
  عمليات كودتا قرار بود به طور هم زمان در تهران و ساير شهرهاي بزرگ به اجرا درآيد و اماكني مانند مدرسه فيضيه، اقامتگاه امام، كميته مركزي، نخستوزيري، ميعادگاههاي نماز جمعه و... توسط هواپيماها بمباران شود. بنا بود كودتاگران در اين بمباران از بمبهاي خوشهاي و آتشزا استفاده كنند. آنان در حدود 30 فروند هواپيما، 60 نفر خلبان و حدود 500 نفر افراد فني و نظامي را براي شركت در عمليات آماده كرده بودند. 5
  برخي از عناصر دستگير شده، اهداف تعيين شده براي بمباران در تهران را به اين ترتيب نام بردند: بيت امام در جماران، فرودگاه مهرآباد، مقر نخستوزيري، ستاد مركزي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، ستاد مركزي كميته انقلاب اسلامي، پادگان ولي عصر (عج)، پادگان امام حسين(ع)، پادگان خليج، كميته انقلاب اسلامي منطقه 9، كميته انقلاب اسلامي منطقه 4، كاخ سعدآباد (چون آنجا را انبار مهمات ميدانستند) و پادگان نوجوانان در لويزان.
  به گفتهي همهي افراد دستگير شده از جمله تيمسار محققي، «بيت امام» نخستين و مهمترين هدفي بود كه بايد بلافاصله بمباران ميشد. حمله به بيت امام مركز ثقل كودتا را تشكيل ميداد و به معناي به دست آوردن كليد پيروزي كودتا بود. براي سران كودتا كاملاً مشخص بود تا زماني كه امام زنده است، مردم با يك كلمه ايشان به خيابانها ريخته و عمل كودتا را عقيم خواهند كرد... به همين جهت از بين بردن امام يكي از مهمترين هدفهاي كودتا بود و براي اجراي آن بيش از ساير هدفها، هواپيما و مهمات سنگين در نظر گرفته شده بود.
  در مورد نقش سازمان «سيا» و ساير كشورهاي خارجي در اين كودتا، ستوان ناصر ركني در اعترافاتش ميگويد:
  «دو الي سه ماه بعد از پيروزي انقلاب، اولين تماس بين مأمورين سيا و يكي از دوستان بنيعامري در اروپا برقرار ميشود و آنها بنيعامري را با بختيار مرتبط ميسازند. تمامي هماهنگيهاي لازم بين كشورهاي عضو بازار مشترك اروپا و ستاد دكتر بختيار در پاريس از طريق «سيا» انجام ميگرفته است. هماهنگي بين اسرائيل و كشورهاي مرتجع منطقه نظير عربستان، مصر و عراق، توسط نماينده سازمان «سيا» كه در دفتر دكتر بختيار در پاريس است انجام ميگرفته است.»
  «رضا مرزبان» كه از عناصر ستاد سياسي بختيار بوده و در اواسط بهمن ماه 1358 به پاريس عزيمت كرد تا بختيار را در جريان تحولات ايران قرار دهد اظهار ميدارد:
  «من از ايشان (بختيار) و جواد خادم خواستم به من نيم ساعت فرصت بدهند تا آنها را از وضع كشور و آنچه از نزديك شاهد آن بودهام آگاه كنم و سپس شروع كردم به تفسير دربارهي جو سياسي موجود مملكت،وضعيت نيروهاي سياسي دستاندركار مثل حزب جمهوري اسلامي، سازمان مجاهدين خلق، فداييان خلق، حزب توده، سازمان پيكار و گروههاي مختلف. سپس به وضعيت پوسيده جبهه ملي و احزاب وابسته به آن پرداختم و اينكه در تهران به كمك دوستان خيلي سعي كرديم يك جبهه ملي فعال و دربرگيرنده نسل جوان ايجاد كنيم اما به هر در كه زديم به سنگ خورد... سپس براي ايشان شرح دادم كه مسأله گروگانگيري روي اقتصاد ايران اثر گذاشته و اثراتش در بهار آينده (1359) شديدتر ميشود. به خصوص كه كشورهاي دوست آمريكا ممكن است عكسالعمل نشان دهند... در مورد پاكسازي در ارتش نيز صحبت كردم و اين كه ارتش به شدت لطمه خورده است. سپس به وضع عراق پرداختم و اين كه صدام حسين از قراداد 1975 و شكست 1973 سخت شرمزده است و ممكن است از ضعف ارتش ايران بهرهبرداري كند و ...»
  با چنين گزارشي كه مرزبان ارايه داد، مسلماً بختيار بايد خرسند ميشد،زيرا طبق تصوير ارايه شده از وضع داخلي، نظام جمهوري اسلامي هم به اعتبار شرايط حاد داخلي و هم به دليل مواضع خصمانه غرب و ارتجاع منطقه، بايستي روند فلج شدن را طي كرده و مستعد ضربهپذيري ميبود. در پي سفر مرزبان به پاريس و اطلاع بختيار از شرايط تازه كشور، بني عامري نيز در روز پانزدهم اسفند ايران را به قصد فرانسه ترك كرد. او در پاريس به اعضاي ستاد نظامي بختيار يعني تيمسار امير فضلي (رييس هواپيمايي ملي در دولت شريف امامي) و سرهنگ باي احمدي و پاليزبان و نيز با خود بختيار، جواد خادم و ... ملاقات و گفتگو كرد. گزارش بنيعامري از تداركات فراهم شده در نيروهاي مسلح، مكمل تحليل مرزبان از وضعيت آسيبپذير جمهوري اسلامي شد و ستاد بختيار را به اين نتيجه رساند كه در بهار آينده (1359) اين «تزلزل» در اوج است و چون از يك سو جمهوري اسلامي در بعد داخلي رو به فرسايش است و در بعد خارجي با فشارهاي سنگين سياسي و اقتصادي ناتو و آمريكا، و خطر نظامي رژيم عراق مواجه است و از سوي ديگر زمينههايي نيز بين برخي از نظاميان و «رجال» سياسي و تعدادي از روحانيون فراهم آمده، لازم است طرح اول تا نتيجه انجام «كار بزرگ» به بوته تعويق سپرده شود. كم و كيف «كار بزرگ» به واسطه فرار قادسي (از مسؤولين كودتا) از ايران همچنان پوشيده ماند ولي پس از شكست ماجراي طبس و متعاقب ملاقات سفراي آمريكا و انگليس در پاريس با بختيار براي كودتا، ضربالاجل آن تعيين گرديد. البته حق تقدم كودتا نسبت به طرحهاي ديگر از قبيل حمله عراق به ايران و تصرف خوزستان و اعلام «ايران آزاد»، پس از مسافرت بنيعامري به پاريس در 15 اسفند 1358، مشخص شده بود. لازم به توضيح است كه در تصويب اولويت كودتا نظرات نمايندگان «سيا»ي آمريكا و «موساد» اسرائيل و «استخبارات» عراق نقش مهمي داشت. وظيفه سه نماينده مذكور به ترتيب عبارت بود از: هماهنگي برنامههاي ستاد بختيار با سياستهاي آمريكا، قراردادن تجربيات جنگي برقآساي رژيم اشغالگر قدس و بهرهجويي از نيروهاي هوايي در ضربات نخست تهاجم توسط گروه نظامي ستاد، و ايجاد هماهنگي ميان ستاد كودتا و نيروهاي پاليزبان و طرحهاي تجاوزگرانه رژيم عراق.
  در مورد ديگر افرادي كه در كودتا مشاركت داشتند، در يكي از اسناد محرمانه سپاه پاسداران چنين آمده است:
  «آقاي مهندس اسفنديار درويش، مشاور صنعتي رياست جمهوري، به همراه افرادي كه از ديدگاه ما كاملاً مشخص ميباشند، در كودتاي نافرجام نوژه نقش فعال داشته با منوچهر قربانيفر، سرشاخه مالي كودتاچيان همكاري نزديك دارد و قبل و بعد از كودتا ميليونها تومان پول رد و بدل كرده است. 6
  لازم به توضيح است كه منوچهر قربانيفر از سال 1974 جزو منابع سري سازمان «سيا» بوده است.
  ديگر اسناد و مدارك كشف شده حاكي از آن بود كه احمد روناس و منوچهر مسعودي (مشاور حقوقي بنيصدر) محور ارتباط بنيصدر و دفتر وي با بختيار و گروه به اصلاح اپوزيسيون بودند. احمد روناس از اعضاي كنفدراسيون (دانشجويان خارج از كشور) بود كه بعد از انقلاب به ايران رفت و آمد داشت.
  ستوان ناصر ركني در بخشي از اعترافاتش در مورد رابطه حملات عراق به ايران در بهار سال 1359 با طرح كودتا ميگويد:
  «آشنايي كامل آمريكا با امكانات و مشخصات و نارساييهاي ارتش ايران باعث ميگرديد پيشنهادات بنيعامري، مهديون و محققي به سرعت مورد قبول قرار گرفته و روي آن اقدام لازم به عمل آيد. براي روشن شدن مطلب ناچارم يك مسأله را دقيقاً شرح دهم ... محققي و مهديون نگران اين موضوع بودند كه چنانچه روابط خصمانه ايران و عراق به حالت عادي تبديل شود، مهمات سنگين هواپيماها از روي آنها پياده شده و به انبارها منتقل گردد؛ در نتيجه در روز كودتا، هواپيماي مسلح در اختيار نباشد، و به همين دليل به حكومت جمهوري اسلامي فرصت مجهز شدن و مقابله داده شود. از اين رو به بنيعامري پيشنهاد كردند كه از طريق پاريس اين مشكل حل شود تا حالت خصمانه هم چنان داغ نگه داشته شود.»
  حملات گاه به گاه هوايي يا توپخانه ارتش عراق در بهار سال 1359 (قبل از كودتا)، ناشي از درخواست بنيعامري و هماهنگي نمايندگان «سيا» و «موساد» و عراق بود تا ارتش و نيروي هوايي (ايران) مجبور باشند هواپيماها را در زير مهمات سنگين نگهدارند.
  «كودتاي نوژه»، كه نمونههاي بسيار كوچكتر آن رژيمهاي بسياري را در سراسر جهان سرنگون كرده بود و به جرأت ميتوان ادعا كرد كه كودتاي 28 مرداد 1332 در مقايسه با آن بازي كودكانهاي بيش نبود، در تاريخ 18 تير ماه 1359 خنثي شد. اما «سيا» و «اينتليجنس سرويس» از اين شكست درس نگرفتند و به تلاشهاي خود براي اجراي طرحهاي براندازي ديگر ادامه دادند. در فاصله شكست «كودتاي نوژه» تا «كودتاي قطبزاده ـ شريعتمداري» (فروردين 1361)، يعني در طول 5/1 سال، سه توطئه كودتائي ديگر نيز به سرنوشت «نوژه» دچار شد.
  حجتالاسلام ريشهري، رئيس وقت دادگاه انقلاب ارتش، در گزارش مطبوعاتي خود گفت :
  ... اولين گروه براندازي «پارس» بود، كه مخفف «پاسداران رژيم سلطنتي» است. دومين گروه براندازي «نمارا» بود و سومين گروه «نيما» نام داشت و چهارمين گروه كه آقاي قطبزاده نام آن را «نجات انقلاب ايران» گذارده بود. ارتباط تمامي اين گروهها با واسطهيابي واسطه به سازمان جاسوسي «سيا» و شيطان بزرگ برميگردد. طبق مداركي كه در دست است، شخصي بنام آرمين با نام مستعار «آرش» ضمن تماس با خانوادة منحوس پهلوي در مصر و ژنرال علا در آن كشور گروه «پارس» را تشكيل ميدهد، كه اعضاي اين گروه حدود يكسال و نيم قبل دستگير شدند. از اعضاي اين باند، مهاجري با قطبزاده تماس داشته است. پس از دستگيري اين باند، متوجه توطئه باند و شبكه ديگري بنام «نمارا» شديم. عامل ارتباطي اين شبكه پزشكپور بود، كه در تماس مستقيم با اسرائيل بود و رهبر آن سرهنگ رضازاده بود. بعد از دستگيري اينها شبكه ديگري بنام «نيما» كشف شد، كه حدود يك ماه قبل برادران سپاه موفق به كشف اين شبكه و دستگيري اعضايش شدند، كه در اين رابطه حدود 25 نفر شناسائي و دستگير شدند. خط ارتباطي اين شبكه با سازمان «سيا»، «جبهه ملي» و دكتر منوچهر شايگان بوده است. جالب اين است كه اين افراد حتي كابينه خود را هم تشكيل داده بودند.» 7
  اين طرحهاي ناموفق كودتائي براي «سيا» هزينههاي بسيار سنگيني دربرداشت. در پي چنين شكستهاي متوالي بود كه «بنياد هريتج» اعلام داشت :
  «انقلاب ايران خود را مستحكم كرده و مخالفين خود را در هم كوبيده تا حدي كه يك انقلاب يا كودتا در آينده نزديك غيرممكن است.» 8

  ------------------
  پينويسها:
  1ـ شهيد سرافراز محمد نوژه از خلبانان نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلا مي ايران بود كه در پي فرمان امام (ره) براي كمك به دكتر مصطفي چمران در سركوب تجزيه طلبان مسلح و در حالي كه روزه بود در 20/5/1358 به پرواز درآمد كه هواپيمايش در آسمان كردستان ايران ـ منطقه عمومي پاوه ـ توسط نيروهاي ضد انقلاب سقوط كرد و به شهادت رسيد. در پي اين واقعه و به پاس اولين شهيد نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، پايگاه سوم شكاري همدان به پايگاه «شهيد نوژه» تغيير نام يافت.
  2ـ كيهان هوائي، 25/4/1365.
  3ـ كيهان هوايي.
  4ـ همان.
  5ـ سيد علي موسوي، كودتا و ضد كودتا، تهران دفتر نشر فرهنگ اسلامي، 1363، ص 189
  6ـ غائله چهاردهم اسفند 1359، ظهور و سقوط ضد انقلاب، ص 188.
  7ـ كيهان، 31/1/1361.
  8ـ كيهان هوائي، 12/12/1366.
  بدرود _ پیروز و خرسند باشید _ یا علی
  شاه سعید مبشری

 4. #4
  کاربرسایت kingsaeid آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۱-۰۹
  محل سکونت
  تهران - kingsaeidmobashery@yahoo.com
  سن
  32
  نوشته ها
  3,498
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 16 در 16 پست

  کودتای نوژه

  درود بر همه یاران

  سرتیپ خلبان شهید آیت محققی

  * به تاریخ ۲۰ تیر ۱۳۵۹ در یک برنامه تلویزیونی ابوالحسن بنی صدر و سرهنگ جواد فکوری فرمانده نیروی هوایی از کشف یک کودتا نام بردند.

  کودتای نوژه

  18 تیر ماه سال 1359 خورشیدی طرحی که بعد ها به نام کودتای نوژه شناخته شد با شکست مواجه شد .در این طرح نظامی که با نام نجات قیام انقلاب بزرگ طراحی شده بود تنی چند از افسران ارتش شاهنشاهی ایران با تمرکز افسران نیروی هوایی برای بازگردانی شاپور بختیار به ایران و بر اندازی نظام اسلامی شرکت داشتند که با لو رفتن آن بسیاری عوامل و دست اندرکاران این اقدام قبل از هر اقدامی با شکست مواجه شدند و اعدام شدند.ساختار سازمانی کودتای نوژه در ایران و پاریس پی ریزی شده و نیروهای مخالف داخلی و خارجی نیز جریان های سیاسی مخالف در داخل وخارج کشور شناسایی و یک هسته اطلاعاتی وسیع به منظور اجرای کودتا پی ریزی شد. کودتای نوژه توسط ستادی از پاریس به رهبری شاهپور بختیار هدایت می شد، این ستاد با هدف جذب سید کاظم شریعتمداری یکی از مراجع تقلید وقت، فعالیت می کرد.در دی ماه ۱۳۵۸، یکی از هواداران شاپور بختیار به نام مهندس قادسی (شهردار آبادان پس از کودتای ۲۸ امرداد ۱۳۳۲)، نمودار سازمانی را تهیه کرد و نام آن را نقاب گذاشت. نقاب متشکل از حروف اول نجات قیام انقلاب بزرگ بود. او در آبان ماه وارد ایران شد.پایگاه شاهرخی همدان به عنوان مبدا و محور عملیات انتخاب شد. این پایگاه به خاطر : دارا بودن هواپیما ، نزدیک بودن به تهران ، خارج از شهر قرار داشتن و وجود عناصر مستعد و قابل جذب برای کودتاچیان انتخاب شد. با شروع عملیات قرار بود ابتدا منطقه مسکونی جماران که منزل آیت اله روحالله خمینی نیز در آن منطقه بود، به صورت وسیع بمباران شود. پس از بمباران هوایی، صدا و سیما، ستاد نیروی زمینی ارتش، ستاد کل ارتش، پادگان حر، پادگان قیصر، پادگان جمشیدیه و زندان اوین باید توسط کماندوهای تیپ ۲۳ نوهد تسخیر می شدند.پس از این پیروزی با اعلام حکومت نظامی به مدت ۳ روز با ترفند ارعاب مردم فریب مردم از طریق تایید کودتا بوسیله روحانیون همراه با کودتا و باج دهی به مدافعین انقلاب قدرت توسط نظامیان قبضه مهار شود. این کودتا از لحاظ تجهیزات نظامی به کار گرفته شده در تاریخ کودتاهای جهان بی سابقه بود به طوری که سیا موفقیت آن را قطعی می دانست. امید به موفقیت کودتا تا بدان حد بود که حتی اعلامیه پیروزی آن نیز آماده شده و خانهای نیز برای انتقال سید کاظم شریعتمداری به تهران اجاره شده بود. سید کاظم شریعتمداری باید در این خانه مستقر می شد و بعنوان رهبر مذهبی کودتا آن را تایید می کرد.کلیه برنامه ها تا ۴۸ ساعت قبل از کودتا طبق برنامه پیش می رفت، اما شب قبل از حادثه یکی از خلبانانی که برای کودتا پیش بینی شده بود دچار تردید شده و پس از مشورت با مادرش شدت تردید‏‏ها و تشویق های او با مخالفت مادرش افزایش می یابد و سرانجام وی موفق به ملاقات با سید علی خامنهای شده و اطلاعات موثر و کارا از کودتا را تا مقدار زیادی افشا می کند. همچنین یکی از درجه داران تیپ ۲۳ نوهد هم به ستاد مشترک مراجعه و جریانی مشابه را بازگو می کند. بلافاصله ستادی مرکب از واحدهای سپاه پاسداران، گروه مهندسی، انجمن اسلامی نیروی هوایی ارتش و تعدادی از پرسنل نیروی زمینی ارتش و عدهای از کماندوهای تیپ ۲۳ نوهد به نام ستاد خنثی سازی کودتا تشکیل می شود. بلافاصله پس از بررسی اطلاعات، طرح حمله به پایگاه نوژه و پارک لاله که محل تجمع ۴۰ تن خلبانان کودتا بود، کشیده شد عملیات خنثی سازی کودتا با حضور نیروهای سپاه پاسداران و عده ای از کارکنان ارتش آغاز شد و پس از محاصره پایگاه نوژه، نیروها وارد عمل شدند و همه کودتاگران را دستگیر کردند. همه عوامل و رهبران این کودتا از جمله سرهنگ زادنادری، سرهنگ هادی ایزدی، سرهنگ ایرج خلف بیگی، تیمسار محققی، ستوان ناصر رکنی،سرهنگ داریوش جلالی، استوار عبدالعلی سلامت، استوار غلامحسین قایق ور، سرهنگ رحمت الله خلیفه سلطانی، سرگرد کوروش آذرتاش و... در دادگاههای انقلاب در سال ۱۳۵۹ محکوم به اعدام محکوم شده و تیرباران شدندسر انجام این کودتا در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۵۹ خنثی شد و آیتالله خمینی پس از عملیات خنثی سازی کودتا (۲۰ تیر ۱۳۵۹) در حسینیه جماران در سخنانی عنوان کرد: « ...توطئه ای که معلوم است چنانچه موفق به کشفش هم نشده بودیم و قیام هم کرده بودند مردم آن را خفه می کردند.ما از این امور ترس نداریم. ما از قشرهای خودمان می ترسیم شما صنف روحانیت اگر چنانچه کارهایی خدا نخواسته انجام دهید که از چشم ملت نیفتد ولو در دراز مدت، آن روز است که دیگر فانتوم لازم نیست خود ملت شما را کنار می زنند و ملت هم بی هادی کاری نمی تواند انجام بدهد...من خوفم از این است که ما نتوانیم، روحانیت نتواند آن چیزی که بر عهده اوست صحیح انجام دهد... »
  * کودتاچیان قصد بمباران مناطقی مانند بیت رهبری و پادگان های نظامی را داشتند.پس از بمباران هوایی، صدا و سیما، ستاد نیروی زمینی ارتش، ستاد کل ارتش، پادگان حر، پادگان قیصر، پادگان جمشیدیه و زندان اوین باید توسط کماندوهای تیپ ۲۳ نوهد به فرماندهی کورس آذرتاش تسخیر می شدند.

  * درباره کشف این کودتا حرف و حدیث های زیادی وجود دارد مدتی کیانوری و حزب توده مدعی لو دادن این ماجرا بودند مدتی مسعود رجوی و مجاهیدن خلق آن را از افتخارات خود می پنداشت و تا این اواخر هم سعید حجاریان کشف کودتای نوژه را از افتخارات خود می دانست ولی حقیقت ماجرا این است که یکی از خلبانان دچار حالت تردید می شود و موضوع را با مادرش در میان می گذارد مادر او نیز او را منع می کند و او را تشویق می کند تا به پیش آیت الله خامنه ای که در آن زمان در سپاه پاسداران بودند بروند. و کودتا لو می رود.

  * سرتیپ آیت محققی که فرمانده عملیات هوایی بود افسر بازنشسته و در گذشته فرمانده پایگاه شکاری یک مهرآباد و همچنین دو سال حضور در تیم آکروجت ایران را در پرونده خویش داشتند.

  * به نظر می رسد آیت الله شریعتمداری از جریان این کودتا اطلاع داشتند و این موضوع با بیت ایشان در میان گذاشته شده بود.

  * سرهنگ مقبل زاده از افسران طرفدار حزب پان ایرانیست به اتهام دخالت در کودتای نوژه اعدام شدند.

  آنها به جرم میهن پرستی جان در راه آزادی ایران دادن یادشان جاودانه گرامی باد.

  کودتای نوژ
  از جمله اقدامات براندازانه آمريكا پس از شكست حمله نظامي به طبس، طرح ريزي کودتای
  نوژه در هيجدهم تيرماه ١۳۵۹ بود كه قبل از هر اقدامي با شكست مواجه شد.

  سایت مرکز امور زنان و خانواده - دولت آمريكا براي طرح ريزي و اجراي اين كودتا،
  هزينه هاي سنگيني در نظر گرفته بود. کودتای نوژه توسط يك ستاد از پاريس به رهبري
  شاهپور بختيار هدايت مي شد، اين ستاد داراي شاخه هاي متعدد سياسي، نظامي و مالي -
  لجستيكي بود. شاخه سياسي ستاد تحت نظارت رضا مرزبان و ابوالقاسم خادم با هدف جذب
  كاظم شريعتمداري يكي از مراجع وقت، روحاني نماها و برخي از علماي طرفدار وي، فعاليت
  مي كرد. شاخه نظامي آن نيز زير نظر احسان بني عامري، با هدف نفوذ در ارتش، نيروي
  هوايي، جذب عناصر نظامي و نيروهاي سازمان اطلاعاتي ساواك و شاخه مالي - لجستيكي با
  مسئوليت منوچهر قرباني فر و با هدف تأمين مخارج مالي كودتا، تهيه و ارسال كمك هاي
  تسليحاتي و تداركاتي از طريق عراق و قاچاقچيان به عوامل كودتا در داخل كشور انجام
  وظيفه مي كردند.
  آمریکایی ها براي اجراي موفقيت آميز اين طرح، ده ها ميليون دلار و صدها ميليون
  تومان هزينه كردند، كارشناسان اين كودتا را از لحاظ تجهيزات نظامي كه قرار بود از
  داخل و خارج براي آن بكار گرفته شود، در تاريخ كودتاهاي جهان بي سابقه و کودتای
  ٢٨مرداد ١٣٣٢را در مقايسه با آن يك بازي كودكانه مي دانند؛ از اين رو آژانس جاسوسي
  بين المللي آمريكا به موفقيت اين كودتا بي اندازه مطمئن بود. آنها حتي پيامي را كه
  پس از كودتا در روز ٢١تير ١۳۵۹ از طريق رسانه ها خوانده مي شد، تهيه كرده بودند! در
  اين پيام آمده بود:
  «همقطاران عزيز، ساعت موعود فرا رسيد. ارتش وطن پرست ايران، حكومت پوسيده آخوندها
  را برچيد. كليه واحدهاي ارتش، ژاندارمري، شهرباني اعلام همبستگي نمودند. هرگونه
  مقاومت به شدّت سركوب خواهد شد. آماده اخذ دستورات بعدي باشيد. (شوراي نظامي كشور)

  كودتاگران همچنين خانه اي را براي انتقال و استقرار كاظم شريعتمداري به تهران اجاره
  كرده بودند تا به عنوان يك رهبر مذهبي، كودتا را تأييد كند. امّا به لطف خداوند،
  قبل از اين كه كودتا وارد فاز اجرايي خود شود، طي يك عمليات بسيار دقيق و موفقيت
  آميز، كشف و تمامي عوامل آن در داخل كشور دستگير شدند. آمریکایی ها بعد از آن نيز
  چهار کودتای ناموفق ديگر را تجربه كردند کودتای نخست مربوط به گروه برانداز «پارس»
  بود كه مخفف «پاسداران رژيم سلطنتي» است. عامل اين گروه شخصي بود به نام آرمين، با
  نام مستعار آرش كه با خانواده منحوس پهلوي و قطب زاده در ارتباط مستقيم بود. دومين
  گروه برانداز گروه «نمارا» بود كه از سوي شخصي به نام سرهنگ رضازاده كه مستقيماً با
  اسرائيل در تماس بود، رهبري مي شد. گروه سوم «نيما» نام داشت كه با سازمان جاسوسي
  سيا جبهه ملّي و دكتر منوچهر شايگان مستقيماً در ارتباط بود. اين افراد حتي كابينه
  خود را هم تشكيل داده بودند. گروه چهارم از كودتاچيان، گروه «نجات انقلاب ايران»
  بود كه تحت رهبري قطب زاده اداره مي شد.

  کودتای نوژ
  در روز های نخستین انقلاب اقدامات فراوانی برای سرنگونی رژیم انجام شد، تا
  جمهوری اسلامی پیش از قدرتمند شدن و تثبیت موقعیت از بین برود. یکی از مهمترین
  این اقدامات کودتای نافرجام نوژه بود، که در دی ماه 1385، یکی از هواداران شاپور
  بختیار به نام "مهندس قادسی" ، نمودار سازمانی را تهیه کرد و نام آن را نقاب
  گذاشتنقاب متشکل از حروف اول نجات قیام انقلاب بزرگ بود. از نظر رهبران نقاب، فتح
  تهران مساوی با پیروزی در سراسر کشور تلقی می شد. آنان با تجربه و تصویری که از
  چگونگی کودتای 28 مرداد 1332 و پیروزی انقلاب در بهمن 57 داشتند، تصور می کردند
  که با سقوط تهران، مراکز نظامی-اداری دیگر شهرها، با توجه به ضرباتی که همزمان با
  عملیات تهران توسط شاخه های کودتا در سراسر کشور بر آن ها وارد می شود و به تبعیت
  از تغییر قدرت در مرکز، با رهبران کودتا اعلام همبستگی نموده و منتظر فرمان های "
  شورای نظامی " می شوند. لذا در صدد شناسایی پایگاهی بر آمدند که دارای ویژگی های
  زیر باشد1- دارای هواپیماهای جنگنده باشد. 2-به تهران نزدیک باشد. 3- خارج از شهر
  باشد. 4-عناصر مستعد و قابل جذب داشته باشد. 5-رهبران عملیات هوایی آشنایی کامل
  با کارکنان و اماکن آن داشته باشند ... و با توجه به ویژگی های بالا " پایگاه
  هوایی شهید نوژه " انتخاب شداین پایگاه در 60 کیلومتری همدان (دور از دسترس مردم)
  قرار داشت. به علاوه تیمسار محققی، تیمسار سعید مهدیون، سروان حمید نعمتی، سروان
  بیژن ایران نژاد و برخی دیگر از رهبران کودتا در آن جا خدمت کرده بودند و اماکن و
  کارکنان پایگاه را می شناختندبرای تصرف پایگاه نوژه به عنوان کلید عملیات کودتا،
  12 تیم مرکب از کلاه سبزهای تیپ نوهد (نیروهای ویژه هوابرد ارتش) که حدود 100 نفر
  می شدند، 300 تا 400 نفر از افراد ایل بختیاری و 12 نفر راهنما (از داخل پایگاه)
  به فرماندهی سرگرد کوروش آذرتاش فرمانده تیپ23 نوهد پیش از انقلاب جهت سقوط
  پایگاه نوژه سازماندهی می شوندقرار بود پس از تصرف پایگاه، تیمسار محققی برای
  شروع و رهبری عملیات هوایی در اتاق فرماندهی استقرار یابد و همزمان با استقرار او
  در پست فرماندهی، سروان حمید نعمتی، سروان محمد ملک، سروان کیومرث آبتین و سروان
  فرخزاد جهانگیری که هرکدام سرپرست یک تیم بودند، آماده به پرواز در آوردن نخستین
  اسکادران هوایی شامل 16 هواپیما از 53 فروند هواپیمای مجهز به سلاح سنگین که برای
  عملیات در نظر گرفته شده بود می شدند یکی از نیازهای اساسی این بود که در روز
  کودتا جنگنده ها مسلح و آماده پرواز باشند. وجود جو خصومت بین ایران و عراق می
  تواند زمینه ساز چنین تمهیدی باشد. قرار این بود که در پی حملات هوایی عراق، آژیر
  قرمز پایگاه که در عین حال به معنای رمز عملیات هوایی کودتا بود به صدا در آید و
  کارکنان هوایی به آماده کردن جنگنده ها مشغول شوند. پس از آماده سازی جنگنده ها و
  به دنبال روشن شدن هوا، خلبانان وابسته به کودتا که در ظاهر برای حرکت به سمت
  مرزها و تلافی حملات عراق و در واقع برای حرکت به سوی تهران و بمباران اهداف از
  پیش تعیین شده از روی باند پرواز می کردنداهداف تعیین شده برای بمبارانپس از
  رسیدن هواپیماها به تهران نقاط زیر مورد حمله قرار می گرفتبیت حضرت امام خمینی در
  جماران، فرودگاه مهرآباد، دفتر نخست وزیری، ستاد مرکزی سپاه پاسداران انقلاب
  اسلامی، ستاد مرکزی کمیته انقلاب اسلامی، پادگان حضرت ولی عصر، پادگان امام حسین
  و چند پادگان دیگرپس از بمباران مهرآباد و جماران، و " با هدف سلب قدرت مقابله
  هوایی " ، با شکستن دیوار صوتی در آسمان تهران، پیروزی نخستین مرحله کودتا (مرحله
  هوایی) به نیروی زمینی ارتش اعلام و علامت آغاز مرحله دوم کودتا یعنی تسخیر مراکز
  زمینی به وسیله کماندوهای تیپ 23 نوهد داده می شدحمله به بیت حضرت امام مرکز ثقل
  کودتا را تشکیل می داد. زیرا تا وقتی که امام زنده بود مردم با کوچکترین اشاره ای
  به خیابان ها می ریختند و کودتا را عقیم می کردند. به همین دلیل برای منهدم شدن
  کامل جماران مهمات سنگین بیشتری در نظر گرفته شده بود زیرا مهمترین هدف هم جماران
  بودپس از بمباران هوایی، صدا و سیما، ستاد نیروی زمینی ارتش، ستاد کل ارتش،
  پادگان حر، پادگان قیصر، پادگان جمشیدیه و زندان اوین باید توسط کماندوهای تیپ 23
  نوهد تسخیر می شدندافشای کودتایکی از خلبانان 3 روز مانده به موعد کودتا متوجه می
  شد که خود برای ایفای نقش در کودتا در نظر گرفته شده است و باید در تهران با
  سروان حمید نعمتی ملاقات می کرد. به دنبال این دیدار، سروان نعمتی به او می گوید:
  در بمباران جماران ما می توانیم تا 5 میلیون نفر را بکشیمگویا شگرد سروان نعمتی
  در جذب عوامل این بود که در نخستین دیدار توجیهی کودتا، چنین جمله ای را می گفت
  تا از میزان آمادگی (در صورت کشتار میلیونی) آنها برای شرکت در کودتا اطلاع یابد.
  خلبان یاد شده در مقابل نوع ماموریت و وسعت کشتار غافلگیر و مردد می شود.اما به
  دلیل تصوری که از قدرت و تعدا کودتا گران داشت، بیمناک می گردد که اگر واکنش منفی
  نشان دهد، درمعرض خطر قرار گیرد. بنابراین تشویش و نگرانی بر جان او چنگ می
  اندازد. او در برابر این وضع احساس بلاتکلیفی می کرد و می خواست این موضوع را با
  کسی در میان بگذارد. اما با چه کسی؟ چهره مادرش در نظرش نقش بست. اما مادرش چه
  کمکی می توانست بکند. اما چاره ای نداشت. در هنگام استیصال و درماندگی او پناهی
  به جز مادر نداشت. به خانه می رود و در حضور برادر کوچک همه چیز را به مادرش می
  گوید. مادرش هم در جواب می گوید: تو نه تنها نباید این کار را بکنی بلکه باید خبر
  بدهی و جلوی این کار را بگیری و اگر اطلاع ندهی شیرم را حلالت نمی کنمدقیقه های
  آخرروز سه شنبه و نخستین لحظات سحرگاه چهارشنبه روز سرنوشت ساز کودتا، پس از پرس
  و جوهای مختلف و دوندگی های متعدد، حدود اذان صبح خود را به منزل آیت الله خامنه
  ای می رساند. خلبان شرح کودتا و پول هایی که به افراد داده اند و جریان بمباران
  جماران و... را به طور کامل بازگو کرد. خستگی و سراسیمگی در چهره اش مشهود بود.
  آیت الله خامنه ای پس از شنیدن مساله خیلی سریع آن را پیگیری می کنند. و در این
  بین احتمال می دادند که قضیه یک سیاست باشدپس از این ماجرا یکی از درجه داران
  تیپ23 نوهد هم به ستاد مشترک مراجعه و جریانی مشابه را بازگو می کند و یک پاکت
  حاوی بخشی از طرح عملیات را در اختیار کمیته فوق قرار می دهدبدین ترتیب در فاصله
  چند ساعت، چشمان انقلاب نسبت به خطری که در چند قدمی اش کمین کرده بود گشوده می
  شود بلافاصله ستادی مرکب از واحدهای سپاه پاسداران، گروه مهندسی، انجمن اسلامی
  نیروی هوایی ارتش و تعدادی از پرسنل نیروی زمینی ارتش و عده ای از کماندو های
  مومن تیپ 23 نوهد به نام " ستاد خنثی سازی کودتا " تشکیل می شود. بلافاصله پس از
  بررسی اطلاعات، طرح حمله به پایگاه نوژه و پارک لاله که محل تجمع 40 تن خلبانان
  کودتا بود، کشیده شدعملیات خنثی سازی کودتا با حضور نیروهای سپاه پاسداران و عده
  ای از کارکنان ارتش آغاز شد و پس از محاصره پایگاه نوژه، نیروها وارد عمل شدند و
  همه کودتاگران را دستگیر کردندهمه عوامل و رهبران این کودتا از جمله سرهنگ
  زادنادری، سرهنگ هادی ایزدی، سرهنگ ایرج خلف بیگی، تیمسار محققی، ستوان ناصر
  رکنی،سرهنگ داریوش جلالی، استوار عبدالعلی سلامت، استوار غلامحسین قایق ور، سرهنگ
  رحمت الله خلیفه سلطانی، سرگرد کوروش آذرتاش و... در دادگاه های انقلاب در سال
  1359 محکوم به اعدام و تیرباران شدندامام خمینی پس از خنثی سازی کودتا در تاریخ
  1359/4/20 در حسینیه جماران در سخنرانی خود گفتمی خواهند توطئه بکنند و آن هم
  توطئه ای که معلوم است اگر چنانچه موفق به کشفش نشده بودیم، مردم خفه می کردند آن
  ها را ... اگر این فانتوم ها بلند شده بودند، این ها می خواستند چه بکنند، پدر
  این ها در می آوردند، مگر ملت نشسته که یک فانتوم و دو فانتوم کاری انجام بدهد .
  بدرود _ پیروز و خرسند باشید _ یا علی
  شاه سعید مبشری

 5. #5
  کاربرسایت kingsaeid آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۱-۰۹
  محل سکونت
  تهران - kingsaeidmobashery@yahoo.com
  سن
  32
  نوشته ها
  3,498
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 16 در 16 پست

  کودتای نوژه

  درود بر همه یاران

  دوستان عزیز من ترجیح می دهم اگر بنده را در بی طرفی این مطلب قبول داشتید این مطلب را ادامه بدم چون اگر مخاطب مطلب را بی ارزش بداند کار بی فایده ای صورت گرفته است برای همین من این مطلب را دو هفته دیگر در صورتی که شما بنده را بی طرف در این مطلب بدانید ادامه می دهم .

  بدرود - یاعلی - سعید مبشری
  بدرود _ پیروز و خرسند باشید _ یا علی
  شاه سعید مبشری

 6. #6
  کاربرسایت kingsaeid آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۱-۰۹
  محل سکونت
  تهران - kingsaeidmobashery@yahoo.com
  سن
  32
  نوشته ها
  3,498
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 16 در 16 پست

  Re: کودتای نوژه

  درود بر همه یاران

  این پست به منظور درج نام تایپیک در منوی آبشاری سایت برای آگاهی کاربران و حضور آنها در تایپیک نوشته شده و هیچ ارزش دیگری ندارد .

  در همین جا از دوستان و کاربران عزیز درخواست دارم دیدگاهای خود را درباره این تایپیک بیان نمایند .

  بدرود - سعید مبشری - یاعلی
  بدرود _ پیروز و خرسند باشید _ یا علی
  شاه سعید مبشری

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •