مسابقات فوتبال جام ملتهاي اروپا نه تنها دنياي ورزش بلکه سينما را نيز تحت تاثير قرار داده و بسياري ازتوزيعکنندهها ترجيح ميدهند تا پايان اين رقابتها از اکران فيلمهاي مطرح جديد خود در اروپا خودداري کنند.ورايتي اعلام کرد رقابتهاي يورو 2008 از روز شنبه در اتريش و سوئيس آغاز شد و تا 29 ژوئن ادامه دارد. در اين مدت تب فوتبال سراسر جهان و به خصوص قاره اروپا را فراميگيرد و با نبود رقباي تازه، فيلمهايي چون "اينديانا جونز و قلمرو جمجمه بلورين" و "جنسيت و شهر" فرصت دارند کنترل بازار سينماي اروپا را در دست داشته باشند.
به گزارش مهر، آلمان، ايتاليا، فرانسه، روسيه و اسپانيا که از بازارهاي سينمايي مهم اروپا هستند، در مسابقات يورو 2008 حاضرند، هر چند بريتانيا ديگر بازار مهم اروپا از راهيابي به اين رقابتها بازماند. کارشناسان هفتهاي نه چندان پرفروغ را در بريتانيا پيشبيني ميکنند و به نظر نميرسد هيچيک از فيلمهاي تازه از راه رسيده توانايي مقابله با "اينديانا جونز" و "شهر" را داشته باشند.فيلم جنجالي "رفته عزيزم رفته" اولين تجربه کارگرداني بن افلک يکي از اين فيلمهاست که پس از هفت ماه تاخير بالاخره در بازار بريتانيا توزيع شده است. افلک نمايش فيلم خود را به خاطر شباهت بسيار زياد داستان آن با ماجراي واقعي ناپديد شدن مادلين مککان دختر بچه بريتانيايي به تعويق انداخت.

"مغول" سرگئي بودروف درباره ظهور چنگيزخان امپراتور مغول ديگر فيلم تازه اکران شده در بريتانياست. اين فيلم يکي از پنج نامزد بخش بهترين فيلم غيرانگليسيزبان اسکار بود. در ايتاليا نيز بيترديد "اينديانا جونز 4" و "شهر" صدر جدول را در اختيار ميگيرند و به نظر ميرسد فيلمهاي "گومورا" و "ستاره" که هر دو در کن جايزه بردند، همچنان در اين بازار موفق باشند.

کمدي رومانتيک "بعد مرا پيدا کرد" به کارگرداني و با بازي هلن هانت، يکي از فيلمهاي تازه به نمايش درآمده در ايتاليا است. کالين فيرث، بت ميدلر و متيو برودريک از ديگر بازيگران اين فيلم هستند که با وجود استقبال نه چندان خوب منتقدان انتظار ميرود در ايتاليا موفق باشد.

فيلم ترسناک "يک تماس تلفني ناموفق" به کارگرداني اريک والت و بازسازي فيلمي ژاپني به کارگرداني تاکشي ميکه، فيلم برزيلي "يگان ويژه" که جايزه خرس طلايي جشنواره فيلم برلين را برد و "سالي که پدر و مادرم به تعطيلات رفتند" به کارگرداني چائو همبرگر برزيلي ديگر فيلمهايي هستند که از اين هفته در ايتاليا به نمايش درآمدهاند.

با توجه به نمايش چند فيلم هنري جديد در آلمان انتظار ميرود اين هفته نيز "اينديانا جونز" و "شهر" پرفروشترين فيلمهاي اين بازار باشند. "روياي کاساندرا" وودي آلن با بازي کالين فارل و يوان مگرگور طرفداران فيلمساز قديمي را به سينما ميکشاند.

فيلم زندگي نامهاي "فالکو" ساخته تامس راث درباره زندگي و مرگ تراژيک يوهان "فالکو" هولزل ستاره پاپ اتريشي، "پنهلوپه" با بازي کريستينا ريچي و جيمرمکآووي و "کلهچرميها" جرج کلوني نيز از اين هفته در آلمان اکران شدهاند.

تريلر "21" با نقشآفريني کوين اسپيسي و لارنس فيشبرن در روز اول اکران در فرانسه حدود 380 هزار دلار فروخت و شروعي پرقدرت داشت. فيلم کمدي JCVD با بازي ژان کلود وان دم، "ماجراي خانوادگي" ساخته کلوز درکسل و کمدي "48 ساعت در روز" کاترين کاسل نيز از اين هفته در فرانسه اکران شدهاند.

در اسپانيا نيز به نظر ميرسد راه براي صدرنشيني چهارمين فيلم مجموعه "اينديانا جونز" باز باشد. تنها فيلمي که مي تواند خود را کمي به فيلم اسپيلبرگ نزديک کند، "کله چرميها" کلوني است که در 128 سينما اکران ميشود. دو فيلم "شهر" و "هالک" نيز زودتر از 20 ژوئن در اين کشور اکران نمي شوند.