مظلوميت فلسطين در سينماي ايران
جام جم آنلاين: سينماگران ايراني به تبع رويکرد جهاني در جوامع اسلامي وقايع مستند سرزمين فلسطين را محور آثار خود قرار دادهاند که البته کميت اين آثار در مقايسه با اهميت موضوع و ريشههاي مشترک مذهبي انگشتشمار به نظر ميرسد. فلسطين و اتفاقات متأثر از آن همواره در مرکز توجه جوامع جهاني قرار گرفته و سينما و سينماگران ايراني هم به تبع نيازهاي دروني هر هنرمند اين بستر را محور برخي آثار خود قرار دادهاند، ولي به نظر ميآيد کميت اين آثار در مقايسه با اهميتي که اين سرزمين و ريشههاي جنگ دائمي آن همواره در ايران داشته و دارد، انگشتشمار است.
به گزارش مهر، "بازمانده" به نويسندگي و کارگرداني سيفالله داد در سال 1373 ساخته شد. فيلمي که مکان و زمان واقعي قصه را در خارج از ايران بازسازي کرده و از حضور بازيگران غير ايراني بهره برده است. اين فيلم با توجه به سوژهاي سفارشي توانست اوج و فرود دراماتيک مناسب به روايت ببخشد و مخاطب را با قصه و پيچشهاي آن همراه کند.
داستان فيلم "بازمانده" سال 1948 در شهر اشغالي حيفا در فلسطين اتفاق ميافتد. پزشکي به نام سعيد همراه با همسرش لطيفه و نوزادشان فرهان در اين شهر زندگي ميکند. او همبازي يهودي دوران کودکي خود (شمعون) را هنگام بمبگذاري در يک قطار ميبيند اما مطلع کردن پليس دردسرهايي را براي او و خانواده اش پيش ميآورد.

سکانسي که مادربزرگ قصد نجات او را از دست يهوديان دارد و آية الکرسي را برايش ميخواند از صحنههاي تأثيرگذار فيلم است که در پيوند با نجات کودک و گريههاي او بر پسزمينه عبور قطار، پرونده فيلم را با پاسخگويي به انتظارات ايجاد شده ميبندد. "بازمانده" جايزه بهترين فيلمنامه و فيلم و تقدير از بازي سلما مصري را از چهاردهمين جشنواره فيلم فجر به دست آورد.

"تولدي ديگر" به نويسندگي هادي مقدمدوست و عباس رافعي به کارگرداني رافعي سال 86 ساخته شد. اين فيلم هم با بازيگران غيرايراني خارج از ايران توليد شد و داستان آن درباره ملواني به نام زهير است که براي کسب درآمد بيشتر از لبنان خارج و با يک کشتي عازم آفريقاي جنوبي ميشود. ولي وقتي باخبر ميشود همسرش گم شده به سرزمينش برميگردد.

طلال جوردي، دارين حمزه، علي طهان، ادوارد هاشم، مونا کريم و پل سليمان بازيگران، مسعود کراني فيلمبردار، بهروز معاونيان صدابردار، محمدرضا قومي گريمور، عباس حاجيدرويش طراح صحنه و لباس، مصطفي مسجدي مدير توليد، اصغر پورهاجريان طراح جلوههاي ويژه و فريد کلهر دستيار کارگردان فيلم هستند.

اين فيلم که در جشنواره بيست و ششم فجر به نمايش درآمد نخستين همکاري مشترک بخش خصوصي فيلمسازي ايران و لبنان محسوب ميشود. سرمايهگذاري فيلم توسط شبکه الکوثر انجام شده و تهيهکننده آن رافعي است.

"زخم زيتون" با فيلمنامه رضا مقصودي به کارگرداني محمدرضا آهنج سال 83 ساخته شد. فيلم داستان زني است که همسرش از مبارزان عليه اشغالگري اسرائيل است و با وجود مخالفت زن مجبور ميشود در جريان مبارزه قرار بگيرد و در اين راه آنقدر پيش ميرود که مجبور به يک تصميم غير منتظره ميشود. تصميمي که باعث تحول شخصيت او و اطرافيانش ميشود.

در اين فيلم که به زبان عربي ساخته شده ياسمين ارناووط، عدي رعد، فيونا فياض، سعد حمدان، علي طحان، وليد سعدالدين ، حسام صباح و انجو ريحان به ايفاي نقش ميپردازند. مصطفي احمديان مدير فيلمبرداري، حسن روح پروري طراح صحنه و لباس و حميد دژاکام صدابردار "زخم زيتون" هستند که به سفارش شبکه جهاني سحر ساخته شده است.

"هيام" با فيلمنامه محمد درمنش، عباس طهماسبي و غلامحسين دريانورد به کارگرداني درمنش سال 82 ساخته شد. فيلم داستان دانشجو مهندسي و تبعه انگلستان به نام حسان است که براي ازدواج با هيام عازم اردوگاه جنين در فلسطين اشغالي ميشود. جشن عروسي آنها در يک محفل کوچک اما گرم برگزار ميشود، ولي حمله اسرائيل به اردوگاه آرامش را از زوج جوان ميگيرد.

جهاد سعود، ريم علي، کفاح الخلوص و سام عمران بازيگران اصلي، حسين ناظريان مدير فيلمبرداري، محمدرضا عليقلي آهنگساز ، حسين زندباف تدوينگر، مهدي همايونفر تهيه کننده و محسن روشن صدابردار اين فيلم هستند که محصول اداره کل برون مرزي سازمان صدا و سيما است.

دو مستند "قانا" محمدرضا عباسيان و "فلسطين" شاهد سلطاني نيز از آثاري هستند که فلسطين و شرايط بحراني آن را محور خود قرار دادهاند. "قانا" مستندي 34 دقيقهاي به تهيهکنندگي مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي است که در بخش فيلمهاي منتخب آسيا جشنواره فيلم سه قاره نانت نيز به نمايش درآمد.

از عوامل توليد اين مستند که درباره حمله رژيم صهيونيستي به مهاجران فلسطيني در روستاي قانا در سال 1996 است، ميتوان به محمدرضا عباسيان فيلمنامهنويس، احمد جانميرزايي تصويربردار، وحيد باقرزاده تدوينگر، وحيد بقراط پور صداگذار و سيامک سپهري آهنگساز اشاره کرد. اين مستند تاکنون بيش از 10 حضور بينالمللي را تجربه کرده است.

"فلسطين" به نويسندگي و کارگرداني شاهد سلطاني و تهيه کنندگي سيد احمد ميرعلايي يک فيلم مستند داستاني است که در سال 84 توليد شده و به وقايع فلسطين ميپردازد.