[align=center][/align]

نحوه صحیح شارژ باتری های قابل شارژ بسیار مهم است. با توجه به قیمت نسبتا بالای این باتری ها طریقه شارژ صحیح این نوع باتری میتواند بسیار کارساز باشد. ما باتری های قابل شارژ را در تلفن های همراه / تلفن های خانگی/ MP3 PLAYER ها دوربین های عکاسی و ... داریم.
نکاتی که باید در مورد باتری های قابل شارژ مورد توجه قار بگیرند این است که ابتدا به تاریخ مصرف آنها توجه شود. بعد در مرحله بعد ی با توجه به نیاز خود آمپر ساعت باتری را مشخص و خریداری کینم.

البته همیشه هر چه آمپر ساعت باتری بیشتر شود توان بیشتری نسبت به زمان خواهد داشت.

آمپر ساعت چیست؟
همیشه روی باتری ها را که بخوانیم اعداد مختلفی نوشته شده است. مثلا نوشه 3.6 ولت 800 mAh و یا .... نیروی باتری را این آمپر ساعت تعیین میکند هیچ وقت یک باتری با آمپر ساعت پایین را جایگزین باتری با آمپر ساعت بالاتر نکنید.!

مفهوم آمپر ساعت این است که باتری مورد نظر ما دریک ساعت توانایی X آمپر را دارد اگر بار متاسب با آن 2 ساعت به آن وصل شودX/2 آمپر میدهد و به همین ترتیب.

نحوه شارز باتری ها:

معمولا تمام وسایلی که از باتری های قابل شارژ استفاده میکنند دارای وسیله ایی بنام شارزر هستند شارژر ها هم دنیایی دارند. شارژر ها به دو دسته اتوماتیک و معمولی تقسیم میشوند. شارژر های اتوماتیک نحوه کارشان به این صورت است که پس از اتمام عملکرد شارژ باتری خود به خود مدارات خود را خاموش میکنند نمونه شارژر های اتوماتیک همین شارزر های تلفن های همراه هست. اما نمونه دیگر که غیر اتوماتیک هستند رو باید طبق زمان خاص (بسته به چندمین بار شارژ) از برق خارج کرد.

[align=center][/align]

اگر شارژر شما غیر اتوماتیک باشد همواره باید برای شارژ اول باتریتان به اندازه 15 الی 20 ساعت مداوم در برق بماند. اگر مایل باشید که طول عمر باتریتان زیاد شود تنها راه همین است.

سوال:

پرسیده میشود که ما شارژرمان اتوماتیک بود و باتری را برای بار اول هم خوب شارژ کرد اما طول عمر باتریمان کم شده چرا؟؟

جواب:

میدانید که باتری های قابل شارژ را میتوان با توجه به جنس و کیفیت آنها تا 1000 بار هم شارژ کرد و استفاده کرد. اما عامل تخریب باتری چیست؟
دوستان همیشه این نکته را به خاطر بسپارید که بعد از شارز کامل باتری هایتان تا آخرین حد (خاموشی) از آنها استفاده کنید و سپس دوباره شارز کنید. مشکلی که وجود دارد این است که اغلب مردم مثلا در تلفن های رومیزیشان بعد از مکالمه دوباره تلفن را روی شارژر میگذارند که همین اشتباه محض است و باتری را خراب میکند. شما میبایست که تلفن را کنار گذاشته و بعد از یک یا 2 روز که دیده شد تلفن باتریش در حال اتمام است آن وقت دوباره کمتر از شارز اول بعنی 7 یا 8 ساعت زیر شارز بگزارید.

این قضیه در مورد تمام باتری های قابل شارژ صدق میکند.