سينما در موبايل
برنامه سينماي هوشمند
فناوري و دانش، هر روز در حال پيشرفت و ترقي است. زماني كه الكساندر گراهام بل نخستين تلفن را اختراع كرد، چه كسي تصور چنين روزي را ميكرد كه فناوري بهگونهاي پيشرفت كند كه ما امروزه شاهد ارتباطات و مكالمات بيسيم باشيم؟! از همين رو در زمان توليد نسل اول گوشيهاي موبايل كمتر كسي تصوري از موبايلهاي امروزي داشت كه بتواند امكانات سختافزاري گوناگون را كه هر يك نقشي مستقل و مجزا در كاركرد ديگر دستگاهها داشتهاند در يك دستگاه گرد آورد.
موبايل امروزي تلفيقي از پخشكنندههاي موسيقي ديجيتال، دوربينهاي عكاسي و فيلمبرداري، سيستمهاي مكانياب ماهوارهاي، وسيله دسترسي به امكانات اداري و اينترنتي (ارسال ايميل، بررسي فايلهاي اداري و غيره) و همچنين پخشكنندهاي تصويري است.

امروز موضوع بحث و معرفي نرمافزار ما در مورد همين فايلها تصويري و پخشكنندههاي آنها است. نخستين نسل فايلهاي تصويري موبايل يعنيGP3 در بدو ورود گوشيهاي دوربينداري عرضه شد كه قابليت فيلمبرداري در آنها وجود داشت كه كماكان در برخي گوشيها، هنوز از همان قالب فايل استفاده ميشود. اما مشكل اين فايلها آن است كه كيفيت مطلوب و قابل قبولي ندارند. از همين رو برنامهنويسان و طراحان نرمافزاري با تكيه بر دانش روز و سيستم عاملي همچون سيمبيان و نيز با كمك سيستم فشردهسازي فايلهاي تصويري يعنيDivX ، توانستند برنامهاي را عرضه كردند كه گامي مثبت در اين زمينه بود و تصاويري را توليد و پخش ميكرد كه افزون بر كيفيت بالاي تصويري، حجم كمي داشت. اين نرمافزار كه اسمارت مووس(Smart Movie) نام دارد كه داراي يك اجراكننده و يك مبدل است. نقش مبدل تبديل فايلهاي تصويري با فرمتهاي گوناگون به فرمت .avi با قدرت فشردهسازي Divx و نقش اجرا كننده، اجراي اين فايلهاي فشرده تصويري در گوشيهاي موبايل است.

هماكنون آخرين نسخه از اين نرم نگارش 41.3 بوده كه كاملترين نسخه موجود از اين نرمافزار نيز هست و براي گوشيهاي داراي سيستم عامل سيمبيان نگارشهاي S06, S06 3rd Edition و UIQ عرضه شده است.
اكنون ما بهكوتاهي روش كار و مراحل توليد و اجراي اين فايلها را بررسي ميكنيم تا شما بتوانيد فايلي را براي اجرا در اين برنامه آماده و در گوشي خود اجرا كنيد.

پس از دريافت اين بسته نرمافزاري، شما در آن 2 قسمت را خواهيد ديد كه يكي از آنها اجرا كننده(Player) نام دارد و ديگري تبديل كننده(Converter) . نخست فايل موجود در بخش اجراكننده را بر حسب سيستم عامل گوشي خود انتخاب و در گوشي خود نصب كنيد. بعد از نصب گوشي خود را كنار گذاشته و به قسمت مبدل رفته و آن را بر روي كامپيوتر خود نصب كنيد. سپس برنامه را اجرا كرده تا به محيط اصلي اين برنامه وارد شويد. اكنون بر روي گزينهOpen كليك كرده، يك فايل ويديويي را براي تبديل انتخاب كنيد. پس از انتخاب شما شاهد شمايلي از آن در نمايشگر اين نرمافزار خواهيد بود. شما ميتوانيد با اين نرمافزار به انجام كارهاي زير بپردازيد:

1- بريدن بخشي از يك فايل ويديويي و تبديل آن به يك قسمت مستقل

2- افزايش صداي ويديو در هنگام پخش

3- حذف كل صدا از فايل مربوطه

4- توليد تصوير تمام صفحه يا كوچكتر براي اجرا

5- افزاش و يا كاهش كيفيت تصويري

6- افزايش يا كاهش كيفيت صوتي.

در آغاز كار و بهمنظور آزمايش، بهتر است تنظيمات را بهصورت پيشفرض رها كنيد تا پس از تبديل چند فايل ويديويي شيوه كاركرد آنها با گوشي شما مشخص شود. سپس شما ميتوانيد به تغيير در تنظيمات براي بهدست آوردن كيفيت بهتر بپردازيد. حال پس از تعيين يك فايل، به قسمت Optimize for برويد و نوع گوشي خود را انتخاب كنيد.
سپس بر روي دكمهConvert كليك كنيد. برنامه شروع به تبديل فايل ويديويي شما كرده و آن ذخيره ميكند. اگر در هنگام تبديل، تنظيمات بهصورت پيشفرض تنظيم شده باشد، خواهيد ديد كه حجم فايل ايجاد شده 20 درصد از حجم فايل وارده است. فايل را ميتوانيد به هر قسمت از گوشي كه بخواهيد انتقال دهيد. پس از انتقال برنامه اسمارت مووي موجود روي گوشي خود را اجرا كنيد.

در آغاز برنامه تنها فايلهاي ويديويي پيشفرض را نمايش ميدهد كه شما براي نمايش و يافتن فايلهاي جديد بايد ابتدا بر روي گزينه File و سپس گزينهRescan file system كليك كنيد. برنامه در بخشهاي گوناگون گوشي جستوجو را آغاز كرده و فايلهاي مربوطه را مييابد و بهنمايش ميگذارد. كافي است كه بر روي آن كليك كنيد تا پخش را شروع كند. همچنين ميتوانيد با بالا و پايين كردن جوياستيك موبايل اقدام به افزايش يا كاهش حجم صدا كنيد و يا با عقب جلو كردن آن تصاوير را به جلو و عقب ببريد. همچنين در اينجا دكمه وسط نقش توقف و اجراي دوباره فايلهاي را دارد. زمان بهپايان رسيدن ويديو نيز كنار تصوير نمايش داده ميشود.

از ديگر امكانات برنامه اجراكننده ميتوان عمودي و يا افقي كردن تصوير، تنظيم نور، نشان دادن موضوع در بالاي تصوير، اجراي دوباره پس از پايان و تعويض زبان نوشتاري برنامه را نام برد.

با توجه به ظرفيت حافظههاي امروزي ميتوان صدها فايل ويديويي را در گوشي موبايل خود نگه داريد و از آنجا كه اين نرمافزار در ميان دارندگان گوشيهاي موبايل محبوبيت بالايي دارد، بيشتر فايلهاي ويديويي موبايل موجود در اينترنت، با اين برنامه تبديل و براي استفاده عموم در اينترنت قرار گرفته است.

اما در پايان، بهعنوان يكي از كاربران اين برنامه، به شما يك پيشنهاد ميدهيم كه در هنگام تبديل اقدام به بالا بردن صداي يك ويديو نكنيد. زيرا اين كار ممكن است به بلندگوهاي گوشي شما آسيب وارد كند.

براي دريافت اين بسته نرمافزاري به نشاني زير برويد:
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]