نرمافزار ارسال متون فارسي
بياييد فارسي را پاس بداريم!در نشستي كه در تاريخ 28/11/86 توسط هيات دولت برگذار گرديد، قرار بر اين شد كه بهمنظور فرهنگسازي و بسط و گسترش خط و زبان فارسي، تعرفه ارسال پيامك فارسي براي مشتركان ارتباطات سيار ( همراه اول ) به 89 ريال تغيير پيدا كند.
همچنين تعرفه ارسال پيامكهاي انگليسي تا تير ماه امسال از 142 ريال به 222 ريال افزايش يابد. اما مشكل و پرسش اينجا بود كه با وجود گوشيها و موبايلهايي كه زبان نوشتاري و ديداري فارسي را پشتيباني نميكنند، چگونه اين امر ميسر خواهد شد تا كاربران بتوانند از اين امكان بهره جسته و در راه پاسداري از زبان پارسي گام بردارند؟

در تابستان امسال نرمافزاري توسط مركز تحقيقاتي «فناوري اطلاعات و ارتباطات پيشرفته دانشگاه صنعتي شريف» به سفارش شركت ارتباطات سيار (همراه اول) تهيه و طراحي گرديد. بنا به گفته برنامهنويسان، اين نرمافزار براي فشردهسازي پيامكهاي فارسي از «پروتكل ابرمتن فارسي انتقالپذير، جهت بسترهاي ارتباطي محدود» شركت پارسآسانافزار استفاده ميكند. اين برنامه بهزبان جاوا نوشته شده است و از آنجا كه بيشتر گوشيهاي موجود اين سيستم را پشيتباني ميكنند، اين برنامه قادر خواهد بود كه بر روي تمامي آنها نصب و اجرا گردد. اين برنامه در تاريخ 30 تير سال 1387 بهروزرساني شد كه ويژگيهاي ويرايش جديد بهشرح زير است:

1 - امكان دسترسي به دفترچه تلفن

2 - امكان درج شكلكها

3 - درج تاريخ شمسي در پيامها

4 - اضافه شدن جعبه ذخيره پيامها

5 - امكان ويرايش الگوها

6 - اضافه كردن ميانبرها به منوها و گزينهها و صفحات

7 - درج آيكونهاي گرافيكي نشان دهنده وضعيت پيامكها در جعبهها

8 - تسهيل تايپ با صفحه كليد فينگليش

9 - امكان تنظيم سرعت تايپ

10 - اجراي خودكار برنامه با دريافت پيامك (بدون سوال از كاربر)

11 - حذف سوال و جوابهاي امنيتي از كاربر هنگام اجراي برنامه يا ارسال پيامك (برنامه داراي تاييديه امنيتي ديجيتال است.)

12 - امكان ارايه گزارش Delivery البته ارايه اين قابليت در نرمافزار تعبيه شده ولي استفاده از آن نيازمند تغييراتي در سرورهاي مراكز پيامك SMSC است. در صورت انجام اين تغييرات توسط شركتهاي نگهداري سرورهاي مراكز پيامك همراه اول، اين ويژگي، بلافاصله در نرمافزار فعال خواهد شد.

اكنون ما نگاهي به بخشهاي گوناگون اين برنامه خواهيم داشت و شما را با زواياي مختلف اين برنامه آشنا خواهيم ساخت.پس از نصب و اجراي نرمافزار برنامه كه كاملا به زبان فارسي است براي شما نمايان ميگردد. شما قادر خواهيد بود كه به ارسال متون فارسي بپردازيد همچنين در قسمت ارسال شما اين امكان را داريد كه از شكلكهاي مختلف در متون خود استفاده كنيد و آن را براي ديگران بفرستيد. در ديگر گزينهها، گزينهاي بهنام الگوها موجود است كه متوني از پيش تعريف شده در آن وجود دارد. شما ميتوانيد در مواقع ضروري بدون صرف وقت اقدام به ارسال آنها كرده، از اتلاف وقت خود جلوگيري كنيد. متون اين قسمت بنا به دلخواه قابل تغيير و قابل افزايش هستند.در بخش پيشنويسها شما ميتوانيد متنهاي خود را از قبل نوشته و ذخيره كنيد تا در وقت دلخواه و مناسب آن را براي ديگران بفرستيد. از ديگر گزينههاي مهم اين برنامه ميتوان به قسمت تنظيمات اشاره كرد كه شما ميتوانيد در آن بهدلخواه سايز قلمهاي خود را بزرگ يا كوچك كنيد، چيدمان حروف صفحه كليد را تغيير دهيد، سرعت تايپ برنامه را بر اساس سرعت تايپ خودتان تغيير دهيد و يا حافظه برنامه را پاك و يا بازبيني كنيد. پاك كردن حافظه منجر به پاك شده كليه پيامكهاي ذخيره شده در اين برنامه ميشود. پس در استفاده از اين گزينه دقت لازم را داشته باشيد.اين برنامه صرفا براي ارسال متون فارسي بهوجود نيامده است و شما ميتوانيد با نگه داشتن كليدهاي ستاره يا مربع در موقع نوشتن متن، زبان نوشتاري آن را به انگليسي و يا فارسي تغيير دهيد. يكي از محاسن (و شايد هم معايب!) اين برنامه اين است كه پيغامهاي ارسالي و دريافتي در قسمت پيامكهاي اصلي خود گوشي(Messaging) نمايش داده نميشود و اين برنامه از قسمت مجزايي براي پيامكهاي خود استفاده ميكند.از ديگر معايب اين نرمافزار ميتوان به 2 مورد زير اشاره كرد:

1- اين برنامه داراي حافظه محدود است كه امكان ذخيرهسازي محدودي از پيامكها را به كاربر ميدهد و در صورت پر شدن حافظه اين برنامه، پيامكهاي جديد جايگزين پيامكهاي قديميتر خواهد شد.

2- امكان رونوشت گرفتن ( كپي كردن ) قسمتي از متون پيامك و انتقال آن به نقطهاي ديگر امكانپذير نيست.

اميد بر آن است كه به مرور زمان معايب و ايرادات موجود در برنامه رفع شده و همچنين بر امكانات و ويژگيهاي اين برنامه افزوده شود تا بتواند كمك بزرگي در راستاي حفظ و پاس داشتن زبان شيرين مادريمان «فارسي» باشد.
همچنين بهمنظور گسترش اين برنامه شما ميتوانيد با مراجعه به نشاني زير اقدام به دريافت و نصب اين نرمافزار بر روي گوشي خود كنيد.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]