فارس- دانشجويان دانشگاه MIT آمريكا در حال كار بر روي پروژه كامپيوترهاي روميزي 12 دلاري هستند كه احتمالا رقيب سرسخت لپ تاپ هاي 100 دلاري خواهد بود.
دانشجويان دانشگاه ام آي تي آمريكا كه نوآورترين دانشگاه فناوري اطلاعات نيز شناخته مي شود در حال تمام مراحل پاياني رايانه هاي 12 دلاري هستند كه به منظور گسترش فناروي هاي اطلاعاتي و ارتباطي در كشورهاي توسعه نيافته ساخته مي شود.
اين پروژه كه توسط يك تيم از دانشجويان كارشناسي ارشد و دكتري مهندسي سخت افزار در اين دانشگاه اجرا مي شود توسط گروه كامپيوتر و رييس دانشگاه حمايت مي شود و هدف آن گسترش فناوري اطلاعات در كشورهاي فقير و آفرقايي عنوان شده است.
با اينكه هنوز هيچ جزئيات دقيقي از اين رايان ها اعلام نشده است اما رسانه هاي آمريكايي مشخصات فني آن را قوي تر از لپ تاپ هاي 100 دلاري عنوان كرده و آن را رقيبي سرسخت براي لپ تاپ هاي ارزان قيمت محسوب كرده اند.
بر اساس اعلام رسان هاي امريكايي اين رايانه 12 دلاري به احتمال زياد از اوايل سال آينده ميلادي در بازار قابل دسترسي باشد.
اين رايانه ارزان قيمت با ويندوز XP و پردازنده اينتل عرضه خواهد شد اما دانشگاه ام آي تي از ارايه اطلاعات بيشتر در اين باره خود داري كرده است.
عده اي ديگر از رسانه هاي فناوري اطلاعات در آمريكا و اروپا با انتشار اين خبر انجام چنين پروژه اي را غير ممكن دانسته و آن را محكوم به شكست دانسته اند.