كارت گرافيكي، بدون صدا
يك نمونه كارت گرافيك توسط شركت Gigabyte توليد شده است كه ويژگي اصلي آن استفاده از سيستم خنك كننده غير فعال با استفاده از لوله هاي خنك كننده به جاي فن معولي است.
اين كارت كه با نامGV-NX69T215HP به بازار عرضه شده، از يك حرارت گير غير فعال بهره مي برد. اين حرارت گير از لوله هاي خنك كننده اي تشكيل شده است كه به دو بخش فلزي متصل شده اند.
خنك كننده غير فعال اين كارت داراي توانايي هاي زيادي بوده و به همين دليل قادر است پردازندههاي گرافيكي 9600Geforce GT را به راحتي خنك كند. ويژگي هاي بسياري كه توسط گيگابايت در اين سري از كارت ها پيش بيني شده، باعث شده است كارت هاي گرافيكي اين خانواده ويژگيهاي رقابتي زيادي داشته باشند. اولين و مهمترين ويژگي اين لوله هاي خنك كننده بي صدا بودن آنهاست. به علاوه اين كارتهاي گرافيك 76 درصد خنك تر از نمونه ي اصلي عمل ميكنند. در نهايت به دليل عدم استفاده از قطعات متحركي مانند فن طول عمر اين سيستم خنك كننده بيشتر از سيستمهاي خنك كننده متعارف خواهد بوده است.

شركتGigabyte قصد دارد با همكاري شركت Zalman تغييراتي در اين سيستم خنك كننده ايجاد كند و در آينده آنرا با ويژگي هاي بهتر و توانايي هاي بيشتري به بازار عرضه كند.