[align=center]روشهای خلاقانه برای ترغیب فرزندان به مطالعه[/align]روشهایی که در این نوشته برای ترغیب دانش آموزان به مطالعه می آید، ممکن است همگی برای هر دانش آموزی موثر واقع نشود، ولی به هر حال تعدادی از آنها را برای فرزندان یا دانش آموزان خود مناسب و مفید خواهید یافت. هر چند این توصیه ها والدین را مخاطب قرار داده اند، ولی می توانند توسط معلمان نیز مورد استفاده قرار گیرند.


1. تحقیقات انجام شده در مورد مطالعه، عموماً در این مورد متفق اند که مهمترین جنبه مطالعه، احساسی است که فرد نسبت به خواندن دارد. تقویت مثبت توسط والدین و مربیان می تواند به ایجاد این احساس کمک کند. بچه ها نیاز دارند بدانند که بزرگسالان در زندگی شان به مطالعه علاقه مندند.
روشهای خلاقانه برای ترغیب فرزندان به مطالعه

2. تحقیقات همچنین توافق دارندکه در اکثر موارد، اجبار یک کودک به خواندن، نتیجه مثبت ندارد. بنابراین لازم نیست که هر روز بچه ها را مجبور کنیم که مطالعه نمایند، به ویژه اگر این اجبار به مطالعه برای لذت بردن از خواندن باشد. بعضی از خوانواده ها به این نتیجه رسیده اند که داشتن یک زمان معین برای مطالعه، که در آن کل خانواده به خواندن مشغول باشند، مفید است. حتی اگر بچه ای نسبت به این کار بی میل باشد، می داند که این زمان از قبل برای مطالعه کردن در نظر گرفته شده است. چنان چه مطلب دیگری نباشد، اجازه دهید تا وی مطالب سبک و ساده ای را برای خواندن انتخاب کند.

3. دادن کمک هزینه کتاب، ایده ای سودمند است. علاوه بر این می توانید با فرزندانتان قرارداد کنید که هر قدر از سایر هزینه ها و پول توجیبی هایشان ذخیره کنند، می توانند آن را برای خرید کتاب صرف نمایند. حتی اگر این کمک هزینه فقط به مقداری باشد که یک مجله یا کتاب در هفته خریداری شود، خواندن را تقویت خواهد کرد.

4. با بررسی منظم قفسه های مجلات مناسب و سودمند و خرید برخی از آنها، مطالب خواندنی را برای بچه ها فراهم کنید. والدین احتمالاً می خواهند بعضی از معیارها و داوری ها را در مورد خرید مطالب و مواد خواندنی اعمال نمایند. فراهم کردن مجلاتی که فرزندتان بهخواندن و خرید آنها علاقه نشان می دهد، توسط خودتان، هم یک روش خوب برای کنترل و دسترسی به منابع خواندنی مورد علاقه وی می باشد و هم مطالعه را تقئیت می کند.

5. مشترک کردن فرزندتان برای یک یا چند مجله نیز ایده ای سودمند برای ترغیب وی به مطالعه است. با این کار مقداری از حس مالکیت را در وی تحریک می کنید و برای خیلی از دانش آموزان دریافت نامه هیجان انگیز است.

6. خودتان الگوی خواندن باشید. بچه هایی که والدینشان را در حال خواندن می بینند، اغلب مطالعه کننده بار می آیند و این را می پذیرند که مطالعه کردن از فعالیتهای خیلی مهم است.

7. در هر سنی که فرزندتان قرار دارد، چنان چه مایل است با صدای بلند برایش کتاب یا مجله بخوانید، از این خواست او نترسید. خواندن برای بچه ها یکی از بهترین روشهایی است که علاقه به خواندن را در آنها تقویت می کند. برادرها یا خواهرهای بزرگترمی توانند برای بچه های کوچکتر بخوانند. اگر فرزند شما بزرگتر از آن است که برایش باید خواند ( به او بگویید که کسی بزرگتر از او نیست که برایش بخواند)، فقط گاه گاهی مقالاتی از روزنامه را برایش با صدای بلند بخوانید.

8. در اتاق فرزندتان جایی را مخصوص کتابهایش درست کنید. در این جا نیز احساس مالکیت دارای اهمیت است.

9. چنان چه به نظر می رسد که فرزندتان در مورد به دست آوردن کتابها از خود رغبتی نشان نمی دهد، بازدید منظم از کتابخانه ها را به صورت خانوادگی در برنامه هایتان بگنجانید.

10. فرزندتان را به کتابدار کتابخانه معرفی کنید و آن دو را با هم آشنا سازید. کتابداران مشتاق اند به بچه هایی که در جستجوی مطالبی برای خواندن اند، کمک کنند. مطمین شوید که فرزندتان کتابدار مدرسه را هم می شناسد.

11. به همه صور ممکن کتابها را برای فرزندتان معرفی کنید. میزان دشواری یک کتاب را برایش بیان کرده، به او اجازه دهید که تصمیم بگیرد آیا می خواهد آن را بخواند یا خیر.

12. اگر فرزندتان شروع به خواندن کتابی کرد و نتوانست آن را تمام کند، با این کار موافقت کرده، آن را بپذیرید. آیا برای خودتان این اتفاق نیفتاده است؟

13. کتابهایی برای خودتان بخرید و اجازه دهید فرزندتان از این کار شما مطلع شود.

14. اگر گاهی فرزندتان تصمیم می گیرد که چیزی را برای شما بخواند، صبور باشید و به او اجازه دهید تا برایتان آن مطلب را بخواند.

15. پیدا کردن کتاب از طریق شبکه جهانی اینترنت را فراموش نکنید. سایت amazon.com می تواند یک نقطه شروع عالی برای این کار باشد.

16. شما ممکن است فرزندانتان را در حال خواندن صفحاتی در شبکه جهانی اینترنت پیدا کنید. به آنها کمک کنید تا صفحاتی را متناسب با سن و علایق شخصی شان در این شبکه پیدا کنند.

17. این مهم است که بچه ها سرگرمی ها یا علایقی داشته باشند. به بچه هایتان کمک کنید که چنین علایقی را گسترش دهند و مطمین شوید که آنها مطالبی را در جهت این علایقشان می خوانند یا در جستجوی چنین مطلبی اند.

18. هنگامی که فرزندتان به خوبی می خواند، او را مورد تشویق قرار دهید. به عنوان مثال: وقتی یک کتاب طولانی یا مشکل را به پایان رساند، او را تحسین و ستایش کنید.

19. وقتی که یک موضوع مورد علاقه همه اعضای خانواده است، به عنوان مثال می توانید در یک سفر یا تعطیلات، کتابهایی را در ارتباط با این موضوع با خود ببرید و با هم در این مورد مشارکت کنید.

20. توجه داشته باشید که کتابهای استفاده شده ای (دست دوم) که در کتاب فروشیها یا سایر جاها به فروش می رسد، کتابهای خوبی اند که با قیمت خیلی ارزان می توان آنها را خرید.

21. با فرزندتان در مورد کتابهایی که برای هر یک از درسهای مدرسه می خواند، بحث و گفتگو کنید. خودتان نیز آن کتابها را مروری کنید.

22. هنگامی که شما و فرزندتان با هم مشغول کاری هستید، از او بخواهید که دستورالعملها، توصیه ها و برچسب ها را بخواند. بسیاری از الگوها و دستورهای آموزشی بهتر اجرا خواهد شد، وقتی که یک بچه آنها را با صدای بلند بخواند.

23. در مورد آرا و نظریات موجود در کتابی که فرزندتان می خواند بحث و گفت و گو کنید. برای انجام این کار در وقت مناسب، در مورد آرا، عقاید و ایده های موجود در کتابی که خودتان می خوانید، گفت و گو نمایید. همچنین کتابهایی را که فرزندتان می خواند، شما هم بخوانید.

24. در جایی از خانه تان کتاب های ممتاز را به نمایش بگذارید. به بچه ها اجازه دهید بدانند که کتابها جایگاهی والا در خانه دارند. همچنین توجه داشته باشید که کتاب ها را به چند موضوع خاص محدود نکنید، انتخابی سخاوتمندانه از کتابهای متنوع داشته باشید.

25. به دنبال آن دسته از برنامه های رایانه ای باشید که خواندن را تقویت می کنند.

26. نام فرزندتان را بر روی کتاب هایش قرار دهید. حس مالکیت خیلی مهم است! برخی از والدین حتی استفاده از برچسب های حاوی نام را برای این کار توصیه می کنند.

27. فرزندتان را یاری دهید که یک سرگرمی غیر ورزشی داشته باشد. سپس برای او کتاب هایی را به عنوان سرگرمی تهیه کنید. سرگرمی و مشغولیات به رشد کنجکاوی کمک می کنند.