نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: ماشینکاری با لیزر

 1. #1
  YAS
  کاربرسایت YAS آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۸
  نوشته ها
  1,482
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  ماشینکاری با لیزر

  دستگاه لیزر شامل سه قسمت اصلی است:

  1- ماده لیزر: منظور ماده ای است که در اثر تحریک و تشعشع اشعه لیزر تولید می کند

  2- قسمت تولید تحریک و تولید معکوس جمعیت (مثال فلاش لامپها و تخلیه های الکتریکی)

  3-سیستم موازی کننده اشعه: در دو طرف اتاقک لیزر دو آینه یکی کاملاً بازتابدهنده و دیگری با بازتاب دهندگی جزئی وجود دارند که بخشی از اشعه را ازخود عبور می دهد. این آینه ها با عبور دادن مرتب اشعه از داخل ماده لیزریک حالت خود انگیخته ایجاد می کنند.

  هر اتم ماده لیزر دارای چندینسطح انرژی است که حداقل یکی از این سطوح نیمه پایدار است. با تحریک خارجیایجاد شده بسیاری از الکترونها جهش کرده و اتمها به صورت برانگیخته در میآیند. در حین برگشت الکترونها به لایه های اولیه، برخی در سطوح نیمهپایدار به دام می افتند. اگر تحریک به اندازه کافی باشد معکوسجمعیت(population inverse) اتفاق می افتد یعنی تعداد اتمهای نیمه پایداراز اتمهای پایدار بیشتر می شوند. اگر در یکی از این اتمهای نیمه پایدارالکترون از سطح نیمه پایدار به سطح اولیه خود بازگردد یک فوتون آزاد خواهدشد. اگر این فوتون آزاد شده از اتم نیمه پایدار دیگری عبور کند آن راتحریک کرده و آن اتم یک فوتون با همان سرعت و فاز و جهت فوتون اولیه ساطعمی کند که این دو فوتون یک موج اولیه را می سازند و با عبور از دورناتمهای دیگر آنها را تحریک کرده و شدت پرتو افزایش می یابد. چون ممکن استکه فوتون توسط یک اتم پایدار جذب شود و تنها اتم را برانگیخته کند و هیچفوتونی آزاد نشود، حالت معکوس جمعیت الزامی است.

  وقتی که یک اتم از حالت تحریک شده که دارای انرژی است به سطح پایین تر انرژی می رسد یک کوانتوم با فرکانس منتشر می کند به صورت:


  که h در این معادله ثابت پلانک است. اتم دیگری هم در صورت رسیدن این انتشار به آن می تواند انتشاری با فرکانس مشابه داشته باشد.

  هر دو انتشار تحریک کننده و تحریک شده دارای جهت و قطبیت مشابه هستند. این مسئله اساس کار لیزر است.

  برخیاز لیزرهای حالت جامد به صورت چهار مرحله ای کار می کنند. در اینجا یونهابا ارسال نور و رفتن به سطح چهارم انرژی تحریک می شوند. سپس آنها تا سطحسوم کاهش یافته و در مرحله بعد در خلال کاهش به سطح دوم اگر معکوس جمعیتبین دو سطح وجود داشته باشد عمل لیزر صورت گرفته و یونها به سطح اولیهانرژی خود باز می گردند. تنها درصد کمی از یونهای سطح خنثی انرژی لازم استکه تحریک شوند تا معکوس جمعیت اتفاق بیافتد این مسئله را با لیزر سه مرحلهای مقایسه کنید که در آنجا به تحریک 50% از یونها نیاز بود. در نتیجهسیستم های چهار مرحله ای به میزان پمپینگ (ارسال) بسیار کمتر نیاز داشته وآستانه لیزر آنها بسیار پایین تر است. یکی از اعضای معروف لیزرهای چهارمرحله ای یون است که از اجزای لیزرهای YAG (کریستالهای که در آنها کاشتهشده) است.

  در لیزرهای سه مرحله ای یک کاهش غیر رادیو اکتیو در سطحبالاتر انرژی رخ داده و عمل لیزینگ در خلال کاهش انرژی به سطح اولیه رخ میدهد که به نوبه خود باعث افزایش تعداد یونهای موجود در سطح بالاتر انرژیمی شود. برای این امر باید حداقل 50% یونها به سطح بالاتر انرژی بروند تابا وجود حالت خنثی عمل معکوس جمعیت اتفاق بیافتد. این عمل لیزینگ سه گانهنیاز به ارسال های پر انرژی ایجاد شده به صورت پالسی را دارد.

 2. #2
  YAS
  کاربرسایت YAS آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۸
  نوشته ها
  1,482
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: ماشینکاری با لیزر

  1- لیزر یاقوت:

  در این لیزر اکسید کروم ماده لیزر، نور سفید عامل تحریک کننده و کریستال یاقوت اتاقک تشدید کننده است.

  2- لیزر Nd:YAG:

  (Neodymium ion in yttrium Aluminum Garnet)

  توان آنها بین 100 تا 1000 وات است می توان با آن پالسهایی تا 10 کیلووات تولید کرد. مهمترین شاخصه آن طول موج کوتاه آن 06/1 میکرومتر است. میله لیزر یک تک کریستال از جنس YAG است که اتمهای نئوداییوم با دقت روی آن کاشت شده اند. این میله قابلیت عبور نور فلاش و فوتونهای تولید شده و در نتیجه تحریک اتمهای نئوداییوم را داراست. همگی اتاقک در یک محفظه آبگرد قرار دارد تا میله را خنک کرده و از شکسته شدن آن تحت حرارت جلوگیری کند. پالسهای جریان در لامپ تبدیل به پالسهای نور سفید می شوند و توسط مجموعه منعکس کننده به داخل میله رانده می شود و اتمهای نئوداییوم را جهت تولید خود به خودی اشعه تحریک می کند. اگر به صورت پالسی بکار برده شوند پیکهایی با قدرت بالا بوجود می آورند که ماشینکاری مواد با ضخامت بالا را هم ممکن می سازد. هر چه زمان پالسها کوتاهتر باشد برای ماشینکاری مواد نازکتر مناسب است.

  3- لیزر دی اکسید کربن:

  توانهای خروجی در حدود 5/0 تا 25 کیلووات است. مقدار کمی گازهای هلیم و نیتروژن به دی اکسید کربن اضافه می کنند تا طول موجهای زائد را گرفته و باعث تولید بیشتر فوتون شوند. برای تحریک هم از جریان یکنواخت DC استفاده می کنند. این لیزر برای برشکاری ظریف ورقها با سرعت مناسب است.

  در باب مقایسه باید گفت که توان خروجی و بازده لیزر بیشتر ازNd:YAG بوده و قابلیت اعتماد و کار با آنها و بیشتر است. طول موج کمتر Nd:YAG باعث می شود تا درصد بیشتری از انرژی جذب قطعه کار شود و همچنین باعث می شود تا لیزر را براحتی از طریق فیبر نوری انتقال داد. در چگالی توان و سرعت برابر عمق نفوذ Nd:YAG به دلیل جذب بیشتر توسط قطعه، بیشتر است.

  میزان انعکاس پرتو به عواملی چون طول موج انتشار لیزر و شرایط و خواص ماده از جمله میزان پرداخت سطح، میزان اکسید شدن سطح و دمای آن بستگی دارد. به طور مشخص بازتاب دهندگی بالای برخی مواد در طول موجهای مشخص آنها را برای ماشینکاری نامناسب می کند. .به طور عمومی هر چه طول موج پرتو بیشتر شود میزان بازتاب دهندگی ماده نیز افزایش می یابد.

  انرژی لیزری که منعکس نمی شود به داخل ماده جذب می شود. جذب نور در فلزات با یک اثر نوری- الکتریکی داخلی اتفاق می افتد که الکترونهای موجود در باند رسانش فلزات را به سطوح انرژی بالاتر می برد. اکنون میانگین زمان (Mean Free Time) بین برخوردها برای الکترونهای رسانایی به تا ثانیه می رسد. بدین صورت در یک نانوثانیه الکترونها تا

  برخورد بین خود انجام خواهند داد. به دلیل اینکه این زمان در مقایسه با کوتاهترین زمان پالس لیزر بسیار کوتاه است ، انرژی جذب شده توسط الکترونها از پرتو لیزر به سرعت به شبکه کریستالی انتقال می یابد.

  هدایت گرمای ناشی از لیزر به داخل قطعه یک اثر بی نهایت پیچیده است. به همین دلیل هیچ تئوری مناسبی برای هدایت گرمای ناشی از ماشینکاری لیزر ارائه نشده است.

  تغییر متالورژیکی اصلی که در قطعات ماشینکاری شده با لیزر رخ می دهد در ناحیه HAZ است. پس در این صورت باید منطقه HAZ را در خلال ماشینکاری با لیزر با کنترل فاکتورهای مختلف کوچکتر کنیم. افزایش سرعت و کاهش توان لیزر منجر به این امر می شود. وانگ و همکاران در ماشینکاری ورق فولادی پوشش دار با لیزر به این نکته رسیدند افزایش فشار اکسیژن منجر به بزرگتر شدن HAZ می شود. در ماشینکاری تیتانیوم و آلیاژهای آن به این نکته می رسیم که حداقل HAZ زمانی به دست می آید که انرژی پالس متوسط، فرکانس پالسها بالا، سرعت برش بالا و گاز کمکی آرگون پر فشار باشد، در حالی که استفاده از گاز اکسیژن به عنوان گاز کمکی HAZ بزرگتری را نسبت به نیتروژن و آرگون می دهد. در ماشینکاری لیزر آلیاژهای آلومینیوم دیده می شود که با افزایش عمق سوراخ ایجاد شده HAZ بزرگتری خواهیم داشت. در ورقهای ضخیم سوپر آلیاژهای نیکل هر چه ضخامت و انرژی پالس کمتر باشد HAZ کوچکتر می شود در حالی که در این مورد فرکانس پالسها تقریباً بی تأثیر است. ژنگ و همکاران بیان می کنند که در برش با لیزر پالسی، طول موج کم با عرض پالس کم HAZ کوچکتری را در مقایسه با طول موج بلند همراه با عرض پالس بزرگ می دهد. در سوراخکاری سوپر آلیاژ TBC نیکل با لیزر Nd:YAG می بینیم که هر چه زاویه پرتو نسبت به سطح بیشتر می شودHAZ، لایه دوباره منجمد شده و ضخامت لایه اکسیدی کمتر می شود البته این روند تا ادامه دارد و بعد از آن تقریباً به یک حالت ثابت می رسیم. شکل13

  با توجه به اینکه بخش عمده ماده در خلال LBM با بیرون رانی مذاب برداشته می شود، مذابی که از حفره خارج نمی شود دوباره منجمد شده و یک لایه دوباره منجمد شده را روی دیواره ها و در ته حفره تشکیل می دهد که خواص آن به طور کلی با ماده پایه متفاوت است. پس هدف اینست که این لایه به حداقل رسانده یا حذف کنیم. در سوراخکاری آلیاژهای با پایه نیکل و تیتانیوم ضخامت این لایه ها در قسمت شروع سوراخ بیشترین است. مطالعه پارامترها نشان داده که با افزایش فرکانس و انرژی پالس ضخامت لایه کم می شود در حالی که افزایش ضخامت ماده تأثیر منفی بر این امر می گذارد. تأثیر زاویه پرتو روی ضخامت لایه دوباره منجمد شده مشابه تأثیر آن بر روی HAZ است به طوری که در برش با لیرز ورقهای سرامیکی ضخیم زاویه و فاصله بهینه ای وجود دارد که به طور کلی لایه دوباره منجمد شده را حذف می کند.

  در حالت ذوب، سوختن و دمش از گاز اکسیژن یا مخلوطهایی شامل گاز اکسیژن استفاده می کنیم که علاوه بر ذوب ماده وقتی به دمای سوختن می رسیم اکسیژن با مذاب ترکیب شده و تشکیل اکسید در سطح می دهد سپس توسط دمش ایجاد شده لایه اکسیدی به سمت پایین شیار رانده شده و مذاب را همراه با خود خارج می شود. اگر سرعت حرکت لیزر کمتر از سرعت اکسید شدن باشد، اکسید فرصت یافته و به سمت کناره ها گسترش می یابد در نتیجه لایه ای از اکسید در لبه لرش مشاهده می شود.

  شکست در اثر تنشهای گرمایی در مواد شکننده اتفاق می افتد به این صورت که با تاباندن لیزر در یک محدوده کوچک و ایجاد تنشهای گرمایی، انبساط و تنشهای کششی متعاقب را به دنبال خواهد داشت. اگر ترکی در منطقه مورد نظر وجود داشته باشد باعث تمرکز تنش شده و ترک در جهت نقطه لیزر شروع به رشد می کند. سرعت، دقت و کیفیت سطح بسیار عالی است. در نزدیکی لبه ها نحوه اشاعه ترک بسیار پیچیده می شود و کمی کنترل مشکل می شود. تنها مشکل ایجاد پروفیلهای بسته مانند آینه بغل اتومبیل است زیرا سرعت اشاعه مستقیم ترک بدون توجه به جهت زیاد است. انرژی مورد نیاز آن پایین است.

  به این صورت است که شیارها و یا سوراخهایی سراسری یا محدود در قطعه ایجاد می کنیم همین اندازه که قطعه را ضعیف کند و با نیروی مکانیکی جدا کردن را انجام دهیم. منطقه HAZ بسیار کوچکی داشته و پالسهای با توان بسیار بالا برای تبخیر آنی یک نقطه استفاده می کنیم ولی انرژی مورد نیاز در کل کم است.

  در این فرایند از لیزر Excimer توان بالا استفاده می شود که در محدوده ماوراء بنفش است. انرژی فوتون ماوراء بنفش در حد انرژی پیوند بیشتر مواد آلی است پس می تواند این پیوندها را بشکند. اگر جریان فوتونها به اندازه کافی باشد می تواند برشی را در ماده ایجاد کند. به خصوص در پزشکی برای برداشتن تومورها این شیوه جدید بسیار جذاب شده است.

  چنانکه در بالا نیز ذکر شد بازده ماشینکاری با لیزر در صورت استفاده از گاز کمکی اکسیژن بهبود می یابد. این تکنیک بر پایه استخراج واکنشهای گرماده شیمیایی است که در یک مشعل اکسی استیلن کامل در برش فلزات اتفاق می افتد. با این تأثیر گفته شده، ذوب و اکسید شدن اولیه با گرمای بوجود آمده توسط شعله اتفاق می افتد. با گرمای آزاد شده ناشی از فرایند اکسید شدن و با جاری شدن جریان گاز که اکسید را از ناحیه تحت برش می زداید، برش اتفاق می افتد.

  در شکل هم می بینیم که استفاده از گاز خنثی کیفیت سطح را بهبود بخشیده اما نرخ براده برداری را کاهش داده و هزینه را افزایش می دهد.

  دو پارامتر مهم در LBM که کیفیت سطح ماشینکاری را تعیین می کند عرض برش/ قطر سوراخ و شکل گیری مخروط است. با توجه به طبیعت همگرا- واگرای لیزر تقریباً همیشه حالت مخروطی وجود خواهد داشت. آزمایشاتی با سه گاز متفاوت اکسیژن، نیتروژن و آرگون در فشار بالا انجام داد و به این نکته رسید که در برش با لیزر عرض شیار برش با افزایش چگالی توان لیزر و کاهش سرعت برش، افزایش می یابد. همچنین به این مطلب رسید که هوا و اکسیژن نسبت به گاز خنثی عرض برش بیشتری را تولید می کنند. برای لیزر Nd:YAG یافته اند آنها همچنین دریافتند که با افزایش فرکانس عرض شیار برش کمتر می شود.

  در لیزر پالسی Nd:YAG زمانهای پالس کوتاه تر میزان مخروطی شدن کمتری را در شیار برش نتیجه می دهند. عرض شیار برش کمتر یا قطر کمتر سوراخ میزان مخروطی شدن را کم می کند.

  در جوشکاری با لیزر فولاد HSLA برای ورقهای با ضخامت کم (1.5 میلی متر) اگر کانون لیزر روی سطح ورق باشد کمترین عرض شیار برش را خواهیم داشت این مسئله برای ورقهای ضخیم (3.5 میلی متر) زمانی است که کانون لیزر را در درون ورق تنظیم کنیم. باندیوپادهیای همکاران هم بیان کرده اند که قطر سوراخ و زاویه مخروط برای مواد مختلف متفاوت است و با کاهش ضخامت افزایش می یابند. زاویه مخروط با افزایش فرکانس پالس کاهش می یابد در حالی که انرژی پالس هیچ اثری را روی مخروط نشان نمی دهد.

  زبری سطح با افزایش سرعت برش و فرکانس و همچنین با کاهش توان لیزر و فشار گاز، کاهش می یابد. همچنین نیتروژن صافی سطح بهتری نسبت به اکسیژن می دهد. در یک سرعت بهینه زبری سطح حداقل بوده و در این حالت توان لیزر تأثیر بسیار کمی روی زبری سطح داشته و تقریباً روی خط بندی سطح بی تأثیر است. اینکه استفاده از نیتروژن به عنوان گاز کمکی و شدت کمتر توان لیزر میزان زبری سطح را کاهش می دهد. برش لیزر پالسی نتایج بهتری نسبت به حالت پیوسته می دهد.

  شرایطی که "optical piping" نامیده می شود که پروفیل سوراخ را تغییر داده که به طور مکرر در سوراخکاری ظاهر می شود. این اثر با عمیق تر شدن سوراخ به دلیل انعکاسهای داخلی پدیدار می شود. به طور معمول کانون لیزر روی سطح سوراخ متمرکز می شود. متعاقباً نور در ورودی سوراخ واگرا می شودو به وسیله دیواره ها منعکس می شود که باعث زاویه برخورد کوچک می شود. در پاشنه سوراخ زاویه برخورد معمولی است و بیشتر نور در نواحی قبلی جذب شده است. حداکثر عمق قابل دستیابی سوراخ به دلیل از دست رفتن انرژی در حین انعکاس از دیواره ها کاهش می یابد البته کاهش اندازه دهانه هم بر روی این امر تأثیر گذار است.

  سعی می شود که پرتو لیزر را دباره در هر پالس دوباره متمرکز کنند تا عمق سوراخ بدست آمده افزایش یابد. (چون از انعکاس پرتو به وسیله دیواره ها تا حدی جلوگیری می کند)

  اثر دیگر زیان آور، تولید بخار و دود در داخل حفره است که انرژی لیزر را بیش از فلز جذب می کند. در نتیجه سوراخ کم عمق و سطحی بدست می آید. برای اجتناب از این مشکل و رسیدن به قطر و عمق مشخص سوراخ نیاز است که از پالسهای متوالی استفاده کنیم. گاگلیانو و همکاران همچنین بیان می کنند که استفاده از لیزر پالسی سطح انرژی لازم برای رسیدن به سوراخ ایده آل را کاهش داده و میزان مخروطی شدن را هم کم می کند. با توجه به علاقه زیاد به سوراخکاری با لیزر لازم است که مکانیزم به خوبی شناسایی شود. گاگلیانو و همکاران به این نتیجه رسیده اند در حالت مشخص استفاده از موج شوکی که به صورت غیر جهت دار به داخل ماده انتشار می یابد میزان ماده برداشته شده را بیشتر می کند.

  ماشینکاری هایی که ترکیب از دو یا چند ماشینکاری هستند توجه زیادی را به خود جلب کرده است و در ماشینکاری های نوین مواد مهندسی کاربردی شده است. این فرایندها به منظور بهره برداری از امتیازات و حذف کردن مضرات ماشینکاری های تکی گسترش داده شده اند. عمدتاً کارکرد ماشینکاری مرکب بهتر از مجموع کارکرد همان فرایندها به صورت تکی و با تنظیمات مشابه است. در فرایندهای مرکب علاوه بر کارکرد تک تک فرایندها، فوایدی ناشی از اثر متقابل فرایندها بر هم دیگر هم بوجود می آید. بیشتر فرایندهای ماشینکاری مرکب با ترکیب فرایندهای ماشینکاری سنتی و غیر سنتی با LBM و USM پدید آمده اند.

  لیزر به عنوان منبع انرژی (انرژی گرمایی) در ترکیب با فرایندهای تراشکاری و فرزکاری و سنگ زنی جهت نرم کردن ماده قطعه کار به کار برده می شود. در تراشکاری همراه با لیزر، پرتو لیزر برای گرم کردن قسمت ماشینکاری نشده جلو ابزار بر روی این قسمت متمرکز می شود. اضافه شدن گرما باعث نرم شدن لایه سطحی مواد مشکل زا در تراشکاری شده و تغییر شکلها از حالت شکننده به تغییرشکل نرم در حین برش تبدیل می شود. این فرایند باعث نرخ براده برداری بیشتر همراه با کیفیت سطح و دقت ابعادی بهتر می شود. اساساً این فرایند باعث کم شدن سایش ابزار و هزینه ماشینکاری به دلیل کاهش ساعت کاری ماشین و اپراتور به ازای هر قطعه می شود.

  ترکیب LBM با سایر فرایندهای ماشینکاری غیر سنتی از نظر کیفیت ماشینکاری هم مفید است. اولتراسونیک همراه با لیزر (UALBM)، ماشینکاری الکتروشیمیایی همراه با لیزر (LAECM)، ماشینکاری تخلیه الکتریکی همراه با لیزر (LAEDM) و اچ کردن همراه با لیزر (LAE) نمونه هایی از این نوع ترکیبها هستند. ژنگ و هوانگ دریافتند که هر دوی نسبت شکل ( عمق به قطر) و پرداخت سطح دیواره میکرو سوراخها در حالت ترکیب لیزر-اولتراسونیک به نسبت لیزر به تنهایی، بهبود یافته اند. همچنین یو دریافت که در سوراخکاری لیزر-اولتراسونیک ضخامت لایه دوباره منجمد شده (recast layer) بسیار کمتر از سوراخکاری با لیزر است. در LAECM پرتو لیزر، انحلال الکتروشیمیایی را شتاب بخشیده و منطقه ماشینکاری را در حد چند میکرون موضعی متمرکز می کند که باعث افزایش دقت و بهره وری می شود. لی و آچارا دریافتند که ماشینکاری با لیزر-شیمیایی (ماشینکاری لیزر در محلول نمک) ناحیه تحت تأثیر از گرما و ضخامت لایه دوباره منجمد شده را - نسبت به حالت ماشینکاری لیزر در هوا- کم کرده و همزمان نرخ براده برداری را افزایش می دهد.

  لی و همکاران LBM و EDM را به صورت متوالی جهت میکرو سوراخکاری نازلهای سوخت رسانی استفاده کرده اند. آنها ابتدا لیزر را برای ایجاد میکرو سوراخها بکار برده و سپس از EDM برای لبه دار کردن (rimming) میکرو سوراخهای ایجاد شده استفاده کردند. آنهابه این نکته رسیدند که این ترکیب لایه دوباره منجمد شده و ناحیه تحت تأثیر از گرما ناشی از سوراخکاری با لیزر را حذف می کند و همچنین 70% از زمان سوراخکاری را نسبت به سوراخکاری با EDM کاهش می دهد. فرایندهای اچ کردن شیمیایی و الکتروشیمیایی جهت متمرکز و موضعی شدن اچینگ با لیزر ترکیب شده که این کار توانایی برداشتن مواد به صورت انتخابی را ممکن می کند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ساخت لیزری فوق مدرن در ایران
  توسط ERG در انجمن اخبار علمی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۷ مرداد ۹۰, ۰۱:۲۵
 2. آموختن تمرکز کردن مثل یک اشعه لیزر
  توسط موفقيت در انجمن مجله ورزشی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۲۷ شهریور ۸۸, ۱۴:۲۰
 3. لیزر
  توسط hamid192 در انجمن مطالب جامع وکاربردی فیزیک
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: یکشنبه ۰۷ تیر ۸۸, ۲۰:۳۵
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۷ خرداد ۸۸, ۱۳:۱۱
 5. روابط ایران و بیزانس در دورۀ ساسانیان
  توسط kingsaeid در انجمن تاریخ ایران باستان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۲۸ شهریور ۸۷, ۱۳:۰۷

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •