به گزارش فارس در حال حاضر تعداد كل مشتركان حقيقي و حقوقي اينترنت پرسرعتدر اين كشور از 132 هزار نفر فراتر نمي رود كه رقم قابل قبولي محسوب نميشود.
با اين حال دولت اين كشور براي حل اين مشكل طي يك سال اخير تلاشهاي جدي به عمل آورده و با شناسايي موانع پيش رو براي استفاده مردم ازفناوريADSL تلاش كرده تا استفاده از خدمات اينترنت پرسرعت را همه گير كند.

* كاهش تعرفه ها
از جمله مهم ترين موانع بر سر راه استفاده ازاينترنت پرسرعت در پاكستان تعرفه هاي بالاي دسترسي به خدمات مذكور در اينكشور است. شركت مخابرات پاكستان موسوم به PTCL به منظور حل اين مشكل خودراسا وارد عمل شد و از تابستان سال قبل ارائه سرويس هاي پرسرعت و باكيفيتADSL را در اين كشور آغاز نموده است. سرويس هاي اين شركت هم اكنون درشهرهاي اسلام آباد، پيشاور، لاهور، كراچي و 9 شهر ديگر مهم پاكستان بهسادگي و با قيمت مناسب در دسترس است.

* اينترنت يك مگابيت ماهانه 28 هزار تومان
شركتمخابرات پاكستان براي ارائه اين خدمات هيچ هزينه اي بابت نصب مودم و ديگرتجهيزات دريافت نمي كند و هيچ محدوديت ترافيكي نيز براي كاربران خود وضعنمي كند.
سرويس هاي ADSL شركت مخابرات پاكستان در سه نوع 512كيلوبايتي، يك و دو مگابيتي عرضه مي شود. به عبارت بهتر اين شركت سرعتاتصال كمتر از 512 كيلوبيت به اينترنت را پرسرعت محسوب نمي كند!
اما تعرفه اين خدمات به شرح زير است:
•اينترنت 512 كيلوبيت نامحدود همراه با نصب رايگان، هر ماه 1199 روپيه ( معادل حدودا 17 هزار تومان )
•اينترنت يك مگابيت نامحدود همراه با نصب رايگان، هر ماه 1999 روپيه ( معادل حدودا 28 هزار تومان)
•اينترنت دومگابيت نامحدود همراه با نصب رايگان، هر ماه 4999 روپيه ( معادل حدودا 72 هزار تومان )
گفتنياست كه براي بهره مندي از اين خدمات تنها كافي است با شماره 0800 80800تماس حاصل شده يا فرم مربوطه توسط متقاضي به صورت آنلاين پر شود.

* كاهش تعرفه هاي ISP ها و چهار برابر شدن مشتركان ADSL در يك سال
اينابتكار عمل شركت دولتي مخابرات پاكستان باعث شده تا ديگر ISP هاي پاكستانكه تعداد آنها از 35 شركت فراتر مي رود مجبور به كاهش تعرفه هاي خدمات خودشده و از دريافت هزينه هاي اضافي به بهانه نصب مودم و تجهيزات نيز خودداريكنند. در حال حاضر هزينه استفاده از خدمات اينترنت پرسرعت ديگر ISP هاياين كشور نيز تقريبا برابر با تعرفه هاي شركت مخابرات اين كشور است
بررسيهاي شركت مخابرات پاكستان نشان مي دهد در حالي كه تا تابستان سال 2007تنها 35 هزار نفر در اين كشور مشترك خدمات اينترنت پرسرعت بوده اند اينرقم تا ابتداي تابستان امسال حدودا 4 برابر شده و پيش بيني مي شود تا دوسال ديگر تعداد مشتركان اينترنت پرسرعت در پاكستان به نيم ميليون نفربرسد.
كارشناسان معتقدند تداوم اين وضعيت و رقابت فشرده ISP ها برايجلب نظر كاربران هزينه هاي دسترسي به اينترنت پرسرعت در پاكستان را باز همكاهش خواهد داد.

* افزايش نقاط تحت پوشش
در كنار هزينه هايبالاي دسترسي به اينترنت، پوشش محدود سرويس دهندگان اينترنت پرسرعت مشكلديگري بود كه باعث شده بود تنها ساكنان مناطق شهري و به ويژه شهرهاي بزرگبتوانند به اينترنت دسترسي پيدا كنند و در مقابل ساكنان شهرهاي كوچك وروستاها از اين خدمات بي بهره مانده بودند.
شركت دولتي مخابراتپاكستان براي حل اين مشكل نيز وارد عمل شده و با صرف هزينه هاي كلان درحال ايجاد شبكه هاي ديتا در سرتاسر پاكستان است. استفاده از تجهيزات بيسيم راه حل ديگري است كه دولت اين كشور به آن روي آورده است. به همينمنظور نصب تجهيزات WiMax براي تسهيل دسترسي بي سيم به اينترنت در نواحيروستايي در دستور كار دولت پاكستان قرار دارد. اولين بار شركت خصوصي وطنتلكام در دسامبر سال 2007 خدمات WiMax را در پاكستان معرفي كرد و تنها درعرض 4 ماه 10 هزار مشترك حقيقي و حقوقي از اين خدمات بهره مند شدند.

* مرور تعرفه هاي چند ISP مشهور در پاكستان
سايبرنت يكي از مشهورترين ISP هاي كشور پاكستان است كه طيف گسترده اي از خدماتاينترنتي و تحت وب را به مشتريان خود ارائه مي دهد. خدمات اينترنت پرسرعتاين شركت طيف گسترده اي از سرعت 64كيلوبيت در ثانيه تا 8مگابيت در ثانيهرا شامل مي شود كه البته سرعت هاي بسيار بالا به علت كاركردهاي خاص ومشتريان محدودتر تنها به شركت هاي تجاري ارائه مي شود. هزينه ماهانه بهرهمندي از سرويس 256 كيلوبيتي اين شركت معادل 1500 روپيه ، (حدود 21 هزارتومان) است.

Cube XS ديگر ISP پاكستاني است كه سرويس هاي 512،768 و 1024 (يك مگابيت) كيلوبيت در ثانيه ارائه مي دهد. هزينه ماهانهاستفاده از اين خدمات براي كاربران خانگي به ترتيب حدودا 28، 108 و 287هزار تومان در ماه است. حداقل حجم ترافيك هر يك از اين سرويس ها نيز بهترتيب 6، 24 و 72 گيگابايت در ماه در نظر گرفته شده است.

Pak Netديگر ISP پاكستاني است كه سرويس هاي 256، 512 و 1024 كيلوبيت در ثانيه خودرا به قيمت ماهانه حدودا 17، 28 هزار تومان و 72 هزار تومان ارائه مي دهد.

و در نهايت LINK DSL، خدمات اينترنت 512 كيلوبيتي و نيز 1 و 2مگابيتي خود را به قيمت حدودا 17، 29 و 56 هزار تومان در ماه و بدونمحدوديت ترافيكي ارائه مي كند.

مقايسه اين تعرفه ها با تعرفه هايخدمات اينترنت پرسرعت در ايران كه براي حداكثر سرعت 128 مگابيت در ثانيهدر بهترين حالت و با اعمال محدوديت هاي ترافيكي و قطع و وصل مكرر به حداقل18 هزار تومان مي رسد گوياي واقعيات بسياري است كه توجه بيشتر مسئولان بخشدولتي و خصوصي و كارشناسان عرصه فناوري اطلاعات را طلب مي كند.

* ارزش يك روپيه پاكستان معادل 145 ريال ايران است.