يكي از بهترين بازي هاي معمايي امسال

اگر دنبال انگيزه براي خريدن Wii مي گرديد، بوم بلاكس مي تواند انگيزه خوبي باشد. اين بازي بسيار زيبا و سرگرم كننده دقيقا همان چيزي است كه به عنوان هدف نينتندو از ساخت Wii معرفي شده بود. بوم بلاكس به دقت از قابليت هاي حسگرهاي حركتي Wii استفاده مي كند و يك بازي معمايي جالب را به وجود مي آورد كه همه اعضاي خانواده ميتوانند در كنار هم آن را بازي كنند و لذت ببرند.
به تصاوير و پيش نمايش هاي بوم بلاكس كاري نداشته باشيد. تا وقتي وي موت را به دست نگيريد و بيست مرحله از بوم بلاكس را بازي نكنيد به هيچوجه نخواهيد فهميد بوم بلاكس بازي كردن چه لذتي دارد. از نظر گرافيكي بازي اصلا زيبا نيست. همه چيز بسيار ساده و پيش پا افتاده هستند و بعضي وقت ها به نظر ميرسد يك بازي نسل قبل را داريد انجام ميدهيد. اما همه چيز گرافيك نيست. مهمترين شاهكار بوم بلاكس، پياده كردن يك سيستم فيزيك بسيار دقيق و كارآمد است. معماها همه بر اساس اين سيستم فيزيك طراحي شده اند و بازي با دقت زيادي سرعت، زاويه برخورد و اندازه حركت پرتاب هاي شما را محاسبه مي كند.

همان طور كه مي دانيد ايده بازي توسط استيون اسپيلبرگ خلق شده است. او قبلا اعلام كرده بود كه قرار داد ساخت سه بازي رايانه اي را با الكترونيك آرتز بسته و بوم بلاكس اولين بازي از اين قرارداد است. وقتي از اسپيلبرگ پرسيدند چرا به سراغ يك بازي معمايي ساده رفته او پاسخ داد: «دلم مي خواهد يك بازي اي بسازم كه بتوانم با پسر آن را بازي كنم!» اسپيلبرگ در اين كار كاملا موفق شده است.

روند بازي بوم بلاكس عالي است. بخش تك نفره از چهار حالت داستان مختلف تشكيل شده كه هر كدام يك نوع معماي فيزيكي دارند. هر مرحله شامل تعداد زيادي بلوك است كه با چيدمان هاي مختلف روي هم قرار گرفته اند و شما بايد يك بلايي سرشان بياوريد. اين بلا هم بيشتر منتج به خراب كردن و تركاندن اين چيدمان ها مي شود. دقيقا همان كاري كه هر كس در ذات خودش علاقه به انجام آن دارد: خراب كاري و به هم ريختن چيزها مرتب و منظم! به همين دليل هركس دسته بازي بوم بلاكس را به دست بگيرد به سرعت عاشق آن خواهد شد.

بلوكه ها انواع مختلفي دارند. بعضي از آنها انفجاري هستند و بعضي ها فقط وقتي با بلوك هم رنگ خود برخورد كنند منفجر مي شوند. شما هم از روش هاي مختلف براي خراب كردن چيدمان ها استفاده ميكنند. ممكن است بخواهيد يك بلوكه مهم را از يك ساختمان بيرون بكشيد و يا با پرتاب كردن توپ بيسبال به يك نقطه حساس، كل بنا را به هم بريزيد. دقت بالاي دسته هاي Wii در اين بازي كاملا به چشم ميآيند. تقريبا ضربات نهايي شما همان راهي را ميروند كه از قبل برايشان برنامه ريزي كرده ايد. از طرفي چون فيزيك بازي شباهت فوق العاده زيادي به فيزيك واقعي دارد، بوم بلاكس به شما كمك زيادي مي كند تا بتوانيد برخوردها و نتيجه آنها را در دنياي واقعي خود تحليل كنيد و نتيجه را در دنياي مجازي بازي ببينيد.

بخش تكنفره بسيار جالب است. تقريبا هر كاري كه در مراحل بوم بلاكس انجام بدهيد، بازي يك جايزه برايتان در نظر مي گيرد و اين باعث مي شود براي ادامه كار بيشتر تشويق شويد. بخش چند نفره گزينه بسيار خوبي براي دور هم جمع شدن دوستان و لذت بردن از يك سرگرمي فوقالعاده ساده و اعتيادآور است. يك اديتور جالب هم در بوم بلاكس وجود دارد كه اگر حوصله داشته باشيد مي توانيد مراحل مورد علاقه خودتان را بسازيد و يا مراحل موجود بازي را تغيير بدهيد. لطفا از نوشتن اسم خودتان با بلوكه ها خودداري كنيد كه خيلي ضايع است!