آژانسهای فضایی فعالیتهای خود را هماهنگ میکنند
نمایندگان 11 آژانس فضایی از سراسر جهان، ماه گذشته در مونترآل کانادا جمع شدند تا راجع به توسعهی کاوشهای انسانی و رباتی در منظومهی شمسی به تبادل نظر بپردازند.

در سال 2007، نشست چندجانبه­ی آژانس­های فضایی منجر به تهیه­ی «استراتژی جهانی کاوش­های فضایی– چهارچوبی برای همکاری» شد. این سند همکاری بر مکان­هایی در منظومه­ی شمسی تاکید می­کند که ممکن است روزی مقصد انسان­ها جهت زندگی و کار کردن باشند. تدوین این سند قدم مهمی در همکاری­های فضایی به شمار می­رود. در همین راستا «گروه بین­المللی هماهنگی کاوش­های فضایی» (International Space Exploration Coordination Group – ISECG) تشکیل شده است تا به تسهیل روند همکاری­ها کمک نماید.

در نشست اخیر ISECG در مونترآل، که به میزبانی آژانس فضایی کانادا برگزار شد، شرکت­کنندگان در بسیاری از زمینه­ها به پیشرفت­های قابل توجهی دست پیدا کردند که همکاری­ها را تسهیل خواهد کرد. از جمله­ تاسیس دبیرخانه ISECG که در ابتدا به وسیلهی آژانس فضایی اروپا (ESA) اداره خواهد شد.

شرکت­کنندگان همچنین به تبادل نظر در مورد رابطههای لازم برای همکاری با یکدیگر جهت تکمیل زیرساخت­های فضایی نظیر سفینه­ها، ماه­نوردها و سکونت در ماه پرداختند. در صورت استاندارد شدن این رابطههاٰ زمینه­های همکاری­های بین­المللی بیش­ از پیش افزایش خواهد یافت. همچنین آژانس­های فضایی شرکت­کننده بر لزوم حفظ ارتباط و گفتگوهای چندجانبه در طی مدتی که برنامه­های فضایی هر یک به تنهایی مشغول پیشرفت است، تاکید کردند.

در نشست مونترآل، نمایندگان کشورهای استرالیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کره­ی جنوبی، اوکراین، انگلستان، آمریکا و آژانس فضایی اروپا حضور داشتند.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]