نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: حفظ محرمانگي

 1. #1
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  حفظ محرمانگي

  شبكه
  حفظ محرمانگي
  زماني است كه شما شبكه كوچك خصوصي و محدودي داريد كه همه چيز آن تحت كنترل شماست. تمام اعضاي شبكه ميتوانند به همه اطلاعات موجود دسترسي داشته باشند و از آنها استفاده كنند. تنها دليل تشكيل شبكه نيز سادگي برخي امور، صرفهجويي در برخي هزينهها و... بوده است. در اين نوع شبكه، امنيت دادهها و محرمانگي مطرح نيست، اما همين كه اين شبكه بخواهد به شبكه ديگر يا اينترنت متصل شود و يا اينكه يكسري مسائل محرمانه يا شخصي مطرح شود، مساله محرمانگي و امنيت اطلاعات نيز اهميت پيدا ميكند.

 2. #2
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: حفظ محرمانگي

  امنيت از ديدگاههاي مختلف

  پيش از اين در مورد انواع امنيت دادهها در شبكه صحبت كرده بوديم. گفتيم كه يكي از ابعاد امنيت، مساله محرمانگي و جلوگيري از سرقت دادهها و دسترسي به آنهاست و ديگري امنيت فيزيكي دادهها و حفظ آنها در برابر خطر نابودي است كه مورد دوم را به طور مشروح بررسي كرديم و براي آن راهحلهايي همچون RAID ارائه كرديم.
  اين بار ميخواهيم امنيت دادهها را از ديدگاه ديگر بررسي كنيم. يعني حفظ دادهها در برابر دسترسي افراد غيرمجاز، سرقت و سوءاستفاده از آنهاست كه اين خود از دو جنبه قابل بررسي است. يكي حفظ دادههاي ذخيره شده و ديگري حفظ دادههاي در حال انتقال.

 3. #3
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: حفظ محرمانگي

  حفظ دادههاي ذخيره شده

  در يك شبكه مبتني برClient/ Server ، هر كاربر به سرويسدهنده متصل ميشود و بعد از شناسايي شدن و به عبارتي login به سرويسدهنده، ميتواند به اطلاعات شخصي خود در آن دسترسي پيدا كرده و از امكاناتي كه براي شخص وي در نظر گرفته شده است، استفاده كند. در اين حالت سرويسدهنده موظف به حفظ دادههاي شخصي كاربران است و براي اين كار بايد تماميراههاي نفوذ افراد غيرعضو به سيستم را بسته و يا دسترسي اعضا به اطلاعات ديگر اعضا را منع كند. در اين حالت، دادهها در يك نقطه مجتمع هستند و تمام تدابير امنيتي بايد براي آن نقطه انديشيده شود و اگر آن نقطه امن شود به معناي آن خواهد بود كه خطري، اطلاعات شخصي افراد را تهديد نميكند.

 4. #4
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: حفظ محرمانگي

  حفظ دادههاي در حال انتقال

  در يك شبكه، هميشه اطلاعات محرمانه در يك جا متمركز نيست، گاهي لازم است يك داده محرمانه از يك نقطه به ديگر ارسال شود و اين مساله نيز وجود دارد كه تنها مبدا و مقصد از محتويات دادههاي ارسالي باخبر شوند. به عبارتي دو نقطه قصد دارند با يكديگر ارتباط امن برقرار كنند تا شخص ديگري متوجه ارتباط آنها نشود. اما انتقال از طريق خطوط ارتباط انجام ميشود راهي براي امن كردن خطوط ارتباطي وجود ندارد. هر كس ميتواند در بين راه قرار گرفته و دادهها را به سرقت برد.

  بنابراين مساله ديگري مطرح ميشود كه تحت عنوان رمزنگاري از آن ياد ميشود. در اين حالت، اطلاعات طبق يك قرارداد تغيير ميكند و اطلاعات تغيير يافته از طريق شبكه منتقل ميشود. در مقصد نيز با توجه به قراردادي كه طرفين بر سر آن به توافق رسيدهاند اطلاعات به حالت اول برميگردد. نميتوان گفت كه دادهها در ميان راه به سرقت نرفته است. اما با توجه به ميزان توان قرارداد رمزنگاري، ميتوان اطمينان داشت كه دادههاي به سرقت رفته براي سارق كاملا نامفهوم و بيمعنا بوده و به اين ترتيب محرمانگي دادهها حفظ ميشود.

  تاكنون براي رمزنگاري دادهها روشهاي بسياري طراحي شده است كه بسياري از آنها قابل نفوذ برخي ديگر بسيار قدرتمند هستند. معمولا الگوريتمهاي رمزنگاري از جانب مراكز امنيتي و نظامي كشورها طراحي ميشوند و پس از مدتي در اختيار ديگران قرار داده ميشود. اما آنزمان هنگامي است كه روش جديدي را براي رمزنگاري دادههاي خود طراحي كردهاند. در حقيقت آنها براي روشهاي خود يك تاريخ مصرف و يك تاريخ انقضا در نظر ميگيرند كه بعد از آن ميتوان روشهاي ياد شده را براي كاربردهاي كم اهميتتر بهكار برد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •