نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: کامپوزیتهاو کاربردهای انان

 1. #1
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  کامپوزیتهاو کاربردهای انان

  پانل های ساندویچی

  پانلهاي ساندويچي اصطلاحاً به آن دسته از ساختارهايي اطلاق ميشود که از يک هسته مرکزي ضعيف و لايههاي خارجي قوي تشکيل شده باشد. معمولاً در ساخت اين قبيل پانلهاي ساندويچي از کامپوزيتهاي الياف شيشه (فايبرگلاس) و اخيراً از کامپوزيتهاي الياف طبيعي کمک گرفته ميشود. مطلب زير که برگرفته از سايت [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] ميباشد، به اين مسئله ميپردازد:

  1) پانلهاي ساندويچي

  يک پانل ساندويچي در حقيقت از دو بخش اصلي تشکيل شده است: نخست هستة مياني که ضعيف و معمولاً حجيم است. ديگري پوستههاي واقع در دو طرف هسته که قوي و معمولاً نازک هستند. معمولاً هستة ضعيف مياني از جنس فوم يا لانه زنبوري ميباشد و پوستههاي واقع در دو طرف هسته از کامپوزيتهاي الياف شيشه يا الياف طبيعي، ساخته ميشوند. اين ساختار به ظاهر ساده که به علت شباهت ظاهريش با ساندويچ به همين نام خوانده ميشود، مزيتها و قابليتهاي فوقالعادهاي از خود نشان ميدهد.

  يک ساختار ساندويچي، مقاومت بسيار بالاتري نسبت به تکتک اجزاي خود دارد و از سبکي فوقالعادهاي نيز برخودار است. همچنين هزينة نسبتاً پاييني داشته و به سرعت و سهولت ميتواند در ساختوساز مورد استفاده قرار گيرد.

  بعد از پروفيلهاي پالتروژن و محصولات تهيه شده به روش قالب باز، پانلهاي ساندويچي مهترين مورد استفادة کامپوزيتها در صنعت ساختمان است.

  گرچه اين پانلها در گذشته از طريق لايهچيني دستي و روش قالب باز تهيه ميشدند، اما امروزه به مدد فرآيندهاي ماشيني، سرعت و کيفيت توليد اين محصولات تا حد فوقالعادهاي افزايش يافته است. همين مسئله موجب کاهش هزينه و افزايش استقبال از اين محصولات گرديده است.

  علاوه بر ساختوساز، موارد استفادة زيادي از پانلهاي ساندويچي را در صنايع هوافضا، خودرو، کشتيسازي و غيره ميتوان مشاهده نمود.

  2) مزيتهاي پانلهاي ساندويچي براي مصارف ساختماني

  آنچه پانلهاي ساندويچي را به عنوان گزينههاي مناسب در ساختمانسازي کشورهاي جهان مطرح ساخته است به شرح زير است:

  2-الف) سبکي فوقالعاده

  به علت استفاده از مواد سبک در هستة اين پانلها، وزن پانل به شدت کاهش مييابد. يک ديوارة ساندويچي در مقايسه با نمونة مشابه سيماني يا آجري گاه تا50 برابر سبکتر است. اين مسئله به ويژه در سبکسازي بنا، مقابله با زلزله و کاهش هزينة زيرسازي بسيار مهم است.

  2-ب) مقاومت بالا

  عليرغم سبکي فوقالعادة پانلهاي ساندويچي، اين محصولات مقاومت فوقالعادهاي در برابر انواع بارهاي فشاري و ضربهاي دارند. اين پانلها نيروي وارده را به خوبي جذب کرده و مقاومت بالاتري نسبت به چوب از خود نشان ميدهند. اين مسئله در ساخت ديوارهها و سقفهاي کاذب از اهميت ويژهاي برخوردار است.

  2-ج) مقاومت در برابر خوردگي و پوسيدگي

  اين قبيل پانلها بر خلاف ديوارههاي متداول بتني در برابر رطوبت هوا و شرايط خورندة محيطي دچار آسيبهاي ناشي از خوردگي نميشوند. اين مسئله باعث حداقل شدن هزينة تعميرونگهداري ميگردد. در مقايسه با پارتيشنهاي چوبي اين پانلها از طول عمر چندين برابر در محيطهاي مرطوب برخوردارند. همچنين به علت عدم پوسيدگي، از نظر بهداشتي نيز مطمئن بوده و جاي نگراني براي تجمع ميکروب در ساختمان باقي نميگذارد.

  منبع
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  به قلم حسن علمخواه
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 2. #2
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : کامپوزیتهاو کاربردهای انان

  کاربرد کامپوزيتها در سازههاي ساحلي و فراساحلي

  مهمترين دليل استفاده از کامپوزيتها در صنعت ساختمان، مقاومت بالاي آنها در برابر خوردگي است. به کارگيري پروفيلها و آرماتورهاي توليدشده به روش پالتروژن باعث افزايش عمر وکاهش هزينههاي ساختوساز در محيطهاي خورندة ساحلي و دريايي گرديده است. متن زير که برگرفته از شمارههاي 1، 3، 4 و 5 مجلة کامپوزيت است، به معرفي کاربرد کامپوزيتها در شرايط خورندة آبهاي شور و سواحل دريايي ميپردازد:

  آمارهاي موجود نشان ميدهد که ساليانه در جهان بالغ بر دو ميليارد دلار صرف جبران خسارات خوردگي در سازههاي نظامي و غيرنظامي در حاشية دريا ميشود. نياز به کاهش هزينة تعمير و نگهداري سازههاي عظيم و متعدد ساحلي و فراساحلي، مهندسان و سازندگان بناها را به سمت بهرهگيري از مواد نوين سوق داده است.

  ضعف سازههاي سنتي

  هنگامي که يک سازة فلزي در مجاورت آبهاي شور قرار گيرد، سطح فلز طي يک واکنش الکتروشيميايي شروع به زنگ زدن و خورده شدن مينمايد و به سرعت، ظرف کمتر از چند سال از بين ميرود.

  سازههاي بتنآرمه نيز در مجاورت محيط خورندة دريايي دچار پوسيدگي زودرس ميشوند. از يک سو خوردگي موجب از بين رفتن مقاومت و ازدياد حجم اسکلت فلزي داخل سازه ميشود که نهايتاً به ترکخوردن داخلي و شکست آن منجر ميگردد. از سوي ديگر بافت بتني نيز در اثر تماس با رطوبت محيط، انسجام خود را از دست ميدهد و شروع به ترک برداشتن خارجي و گسيختن مينمايد. تغييرات دماي محيطهاي دريايي نيز به نوبة خود با انقباض و انبساط موجب خستگي و از کار افتادن سازه ميشود.

  برخلاف مصالح سنتي، مواد مرکب در برابر محيطهاي خورندة شديد همچون آبهاي شور دريايي، سيالات شيميايي، نفت و گاز مقاومت فوقالعادهاي از خود نشان ميدهند. اين مواد به عنوان يک راهکار جديد در ساخت سازههاي ساحلي و دريايي که تاکنون به وسيلة بتن، فولاد و چوب ساخته ميشدند مطرح شدهاند.

  برخلاف بتن و فولاد يک سازة دريايي ساخته شده از کامپوزيتها (FRP)، هم در برابر خوردگي شيميايي و بيولوژيک ناشي از ميکروارگانيسمهاي دريايي مقاومت بالايي دارد و هم در اثر تغييرات دمايي آب دچار تغيير طول و انقباض و انبساط سازهاي نميشود. اين سازهها نياز چنداني به تعمير و بازرسي ندارند و تا چندين برابر سازههاي متداول عمر ميکنند.

  آرماتورهاي کامپوزيتي

  آرماتورهاي کامپوزيتي (FRP) به دليل مزيتهايي که دارند در ساخت ساختمانهاي بزرگ مورد توجه مهندسين عمران قرار گرفتهاند. خواصي همچون استحکام و سبکي بالا، قيمت مناسب و قابليت بالاي جذب لرزه موجب استفادة روزافزون آنها در صنعت ساختمان شده است.

  علاوه بر اينها مقاومت عالي آرماتورهاي کامپوزيتي در برابر خوردگي، آنها را به عنوان يکي از بهترين مصالح نوين ساخت بناهاي ساحلي معرفي نموده است. اين آرماتورها در تقويت ستونهاي بتني سکوها، ساخت پلها و ساير سازههاي آبي مصرف بالايي دارند و طول عمر چندين دهساله دارند.

  در کشور ما نيز موارد فراواني از خسارات خوردگي در مناطق ساحلي جنوب كشور مانند اسکلهها و بنادر بارگيري گزارش شده است. در اسکلهاي واقع در بندر امامخميني قبل از اتمام قسمتهاي نهايي اسکله، آثار خوردگي در قسمتهاي اولية بنا مشاهده شده است که خود حکايت از شدت خسارت خوردگي دارد.

  از مهمترين موانع استفاده فراگير از آرماتورهاي کامپوزيتي (FRP) توسط مهندسين عمران، عدم وجود آييننامههاي مدون مشابه دستورالعملهاي كاربرد مصالح ساختماني سنتي بوده است. در سالهاي اخير موسسه بتن آمريکا (ACI) آييننامهاي براي طراحي و ساخت ساختمانهاي بتنآرمه با ميلگردهاي کامپوزيتي (FRP) ارائه کرده است که گام مهمي در جهت گسترش کاربرد اين آرماتورها به شمار ميرود. علاوه بر آمريکا کشورهايي همچون ژاپن و کانادا نيز آييننامههايي را در ارتباط با نحوة استفاده از ميلگردهاي کامپوزيتي در ساختمانهاي بتني ارايه کردهاند. اين آييننامهها به تشريح ملزومات طراحي و ساخت بتنهاي تقويتشده با آرماتورهاي کامپوزيتي در ساخت بناهاي بلند و مرتفع ميپردازند.

  با توجه به شرايط آب و هوايي خورندة مناطق جنوبي و مرکزي کشور، پروژهاي ملي جهت توليد آرماتورهاي کامپوزيتي در گروه کامپوزيت پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران در حال اجراست. اما با توجه به معضل اشاره شده لازم است تا همگام با توليد اين آرماتورها، تدوين آييننامههاي مرتبط با به کارگيري آنها نيز از سوي مراجع ذيربط مورد توجه قرار گيرد.

  پروفيلهاي پالتروژن

  علاوه بر آرماتورهاي کامپوزيتي که معمولاً داخل بتن مورد استفاده قرار ميگيرد، پروفيلهاي کامپوزيتي نيز از ديگر محصولات توليد شده به روش پالتروژن هستند که در ساخت سازههاي دريايي کاربرد فراوان دارند. اين پروفيلها به اندازههاي لازم بريده شده و به کمک اتصالات خاص خود به راحتي در محل احداث بنا مونتاژ ميشوند.

  استفاده از اين پروفيلها در مقايسه با نمونة فلزي ميتواند وزن سازه نهايي را تا حد نصف تقليل دهد. در شرايط خورنده عمر چنين سازههايي چندين برابر سازه فلزي تخمين زده ميشود و با احتساب هزينه تعميرونگهداري در طول عمر بنا ميتوان گفت که هزينه نهايي حداقل 10 الي 15 درصد کاهش مييابد.

  پروفيلهاي پالتروژني امروزه در ساخت انواع معابر، نردهها و حفاظها، پنجرهها و پلها مورد استفاده واقع شدهاند. استفاده از آنها جهت ساخت پلهاي آبي و سازههاي اسکلهاي به شدت مورد توجه اروپاييان قرار گرفته است. اين پروفيلها به عنوان بهترين گزينهها جهت ساخت سازههاي دريايي در کشورهاي امريکايي نيز مطرح شده است. دلايل اين امر را به اختصار در 4 عامل زير ميتوان خلاصه نمود:

  1) قيمت اولية مناسب

  2) تعمير و نگهداري اندک

  3) عمر کاري بالا

  4) سادگي و سرعت نصب و کاربري

  هماکنون بيش از دهها پل در کشور انگلستان با بهرهگيري از پروفيلهاي پالتروژني ساخته شده است و در کشوري همچون کانادا سرمايهگذاريهاي عظيمي جهت توليد پروفيلهاي مقاوم به خوردگي به روش پالتروژن صورت گرفته است. هند، چين، مالزي و بسياري كشورهاي آسيايي ديگر نيز فعاليتهاي گستردهاي را جهت توليد و استفاده از اين محصولات در ساختوساز انجام دادهاند.

  سازههاي فراساحلي

  صنايع نفتي دريايي يکي از بازارهاي عظيم براي کامپوزيتها است.

  کشف ذخاير نفتي در آبهاي ساحلي، شرکتهاي نفتي را وادار به برپايي سکوهاي حفاري و استخراج در محيطهاي خورندة دريايي نموده است. هرچه کاوش درآبهاي عميقتر انجام شود، سازههاي سنگينتر، مستحکمتر و بزرگتري مورد نياز است. تلاش براي ورود كامپوزيتها به اين بازار از دهة 90 آغاز گرديد و امروز پس از گذر يک دهه، مقادير متنابهي از کامپوزيتها براي سکوهاي نفتي به بازار عرضه شده است.

  حجم اصلي اين قبيل محصولات را پروفيلهاي تهيه شده توسط فرآيند پالتروژن تشکيل ميدهد. اين پروفيلها درساخت چارچوبها، کف، دکلها، نردهکشيها و پانلهاي ديوارهاي مورد استفاده قرار ميگيرند. هماکنون در سکوهاي حفاري فراساحلي متعلق به کشور ما نيز حجم بالايي از محصولات پالتروژني مصرف ميشود که تماماً از خارج مرزها و بالاخص کشورمالزي تامين ميگردد.

  به تازگي کامپوزيتها در ساخت لولههاي انتقال نفت در سکوها نيز مورد توجه قرار گرفتهاند. لولههاي فولادي درکنار آبهاي شور دچار خوردگي ميشوند و بازرسي و تعميرونگهداري آنها بسيار هزينهبر، دشوار و نيازمند قطع توليد نفت براي بيرون آوردن لولههاست. تنها ميزان نياز متوسط يک سکوي حفاري به لولههاي انتقال نفت از زير زمين، بالغ بر 27 کيلومتر لوله است. در صورت استفاده از کامپوزيتها هر سکو تقريباً 500 تن لولة کامپوزيتي براي استخراج نفت احتياج دارد.

  ساخت مخازن ذخيره نيز از ديگر موارد به کارگيري کامپوزيتها درسازههاي فراساحلي است

  منبع
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  به قلم محمد رضا آبادیان
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 3. #3
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : کامپوزیتهاو کاربردهای انان

  كاربرد كامپوزيتها در سازههاي غيرباربر ساختماني

  صنعت ساختوساز از نظر ميزان مصرف مواد كامپوزيت, رتبة دوم در ميان صنايع مختلف را به خود اختصاص دادهاست. موارد مصرف كامپوزيتها در ساختوساز را در دو دسته اصلي سازههاي باربر و غيرباربر ميتوان تقسيمبندي كرد. آنچه در اينجا ميآيد معرفي سازههاي غيرباربر و موارد مصرف كامپوزيتها در ساخت آنها است که برگرفته از مجلهکامپوزيت, شمارههاي 1, 2, 3 و 5 است:

  قابليتهاي کامپوزيتهاي غيرباربر

  صنعت ساختمان در پاسخ به تغيير سبك و مد, مدام در حال تغيير است. طراحان هميشه در جستجوي مواد و روشهاي توليد جديد هستند تا روياهاي خود را به واقعيت نزديكتر سازند. آنچه كه براي اين طراحان بسيار مهم بوده, استفاده از موادي است كه علاوه بر استحكام بسيار زياد بهراحتي قابل شكلپذيري باشند و با قيمت تمامشده پايينتري عرضه شوند و علاوه بر اينها داراي طول عمر بالا و استهلاک پايين باشند. اين ديدگاه امروز کاربرد مواد مرکب در مصارف غيرباربر را توجيه ميکند.

  لفظ غيرباربر که به اين سازهها اطلاق ميشود, بيشتر به اين معنا تاکيد دارد که در ساخت اين سازهها, توجه به استحکام سازه, در اولويت طراحي سازندگان قرار نداشته است و به مسايلي مانند شکلپذيري, زيبايي, طول عمر و مقاومت در مقابل شرايط طبيعي و خوردگي, توجه بيشتري شده است. بهطور كلي خصوصيات زير را ميتوان دليل استقبال از كامپوزيتها در ساخت سازههاي غيرباربر در صنعت ساختمان برشمرد:

  1ـ قابليت قالبگيري در شكلهاي پيچيده: با استفاده از كامپوزيتها, معماران و طراحان, دنياي جديدي از اشكال هندسي كه خلق آنها با مواد معمول غيرممكن يا بسيار گران است را ميتوانند بوجود آوردند.

  2ـ تنوع سطح: سطح نهايي كامپوزيتها ميتواند بهصورت انواع الگوهاي طبيعي و مصنوعي در انواع رنگها و طراحها شكلدهي شود.

  3ـ سبكي: استفاده از كامپوزيتها نسبت به مواد سنتي متداول بهشدت از وزن سازه ميكاهد.

  4ـ مقاومت به خوردگي و عمر زياد: كامپوزيتها مقاومت شيميايي بسيار بالايي دارند و در انواع شرايط خورنده سالها دوام ميآورند.

  5ـ يكپارچگي اجزاء: با كامپوزيتها ميتوان چند بخش از سازه را در يك قالب شكلدهي و تركيب كرد.

  با توجه به خصوصيات فوق, كامپوزيتهاي پليمري (FRP) براي كاربردهاي غيرباربر كاملاً مناسبند. استخرهاي شنا, برجهاي خنككننده, قطعات ساندويچي، تابلوهاي بزرگراهي, خانههاي پيشساخته, مجسمه و سازههاي غيرمعمول معماري, تجهيزات بهداشتي, در و قاب پنجره و غيره كه بهعنوان كاربردهاي اين نوع فرآوردههاي كامپوزيتي شناخته شدهاند, امتحان خود را در مرحلة عمل پس دادهاند.

  با وجود آنكه كيفيت پايين پلاستيكهاي تقويتشده با الياف شيشه (GRP) كه روزگاري در دهة 1970 مصرف ميشدند، بر ذهنيت بازار در استفاده از اين فرآوردهها تأثير منفي فراواني بهجاي گذاشته بود، اما كامپوزيتهاي با كيفيت نوين جاي خود را در صنعت ساختمان بازكردهاند و اين صنعت از نظر ميزان مصرف كامپوزيتها هماكنون در مقام دوم قرار دارد و پس از صنعت حملونقل داراي بالاترين ميزان مصرف فرآوردههاي كامپوزيتي است. آنچه كه در ذيل ميآيد معرفي تعدادي از كاربردهاي فرآوردههاي كامپوزيتي در مصارف غيرباربر ساختماني است كه اينك بيش از نيمي از آمار مصرف كامپوزيتها در صنعت ساختمان را شامل ميشود:

  کابردهاي کامپوزيتهاي غيرباربر

  ويژگيهاي منحصر بهفرد كامپوزيتها, سبب استفاده روزافزون آنها در مصارف ياد شده گرديده است:

  1ـ استخرهاي شنا و برجهاي خنككننده: سازندگان اين قبيل مصنوعات در طراحي اجزاي استخرهاي شنا و برجهاي خنككننده, هميشه در جستجوي موادي بودند كه در مقابل شرايط طبيعي كه در آن قرار ميگيرند مقاومت بيشتري از خود نشان دهند. فرآوردههاي كامپوزيتي با دوام و مقاومت فوقالعادة خود در برابر خوردگي و رطوبت, خود يك انتخاب رويايي براي ساخت اين وسيلهها كه در محيطهاي مرطوب و نمناك جاسازي ميشوند, گرديده است و بهطور حتم در آيندهاي نزديك جايگزين مطمئني براي بتون, فلزات و مواد سنتي خواهد شد.

  2ـ تجهيزات بهداشتي: اين تجهيزات كه بيشتر شامل وانهاي حمام و چاهكهاي دستشويي و ظرفشويي ميباشند يكي از پرمصرفترين موارد استفاده از كامپوزيتها در صنعت ساختمان بوده و حدود 11 درصد از كل مصرف كامپوزيتها در اين صنعت را شامل ميشود. عواملي چون زيبايي, مقاومت در برابر خوردگي, سبكي وزن, قابليت قالبگيري آسان و تنوع سطح نهايي كامپوزيتها سبب استفاده آنها در اين مورد شده است.

  3ـ درهاي كامپوزيتي: يكي ديگر از مصارف مفيد كامپوزيتها در داخل ساختمان, ساخت درهايي با مزيتهاي زيبايي, سبكي وزن، مقاوم در برابر رطوبت و هزينه كم ميباشد. درهاي كامپوزيتي گاه تا حدود 20 درصد ارزانتر از درهاي چوبي بفروش ميرسند و عمر مفيد اين درها چندين برابر عمر مفيد درهاي چوبي ميباشند.

  4ـ مجسمه سازي: زيبايي فرآوردههاي كامپوزيتي, قابليت قالبگيري در شكلهاي پيچيده, تنوع سطح نهايي كامپوزيتها كه ميتوانند بهصورت رنگي، متاليك, مرمر/ گرافيتي, برجستهكاري و غيره باشند، سبكي و يكپارچگي اجزاء كامپوزيتها كه اين امكان را به طراحان ميدهد كه چند بخش از سازه را در قالبهاي مختلف شكلدهي و تركيب كنند و عمر بالاي اينگونه مواد و مقاومت خوب آنها در شرايط محيطي خورنده, موجب شده است تا مواد كامپوزيتي بهعنوان يك جايگزين خوب براي مواد سنتي متداول در مجسمهسازي پذيرفته شوند. تنديس "اسكايلايت" كه در اسكلهاي واقع در شهر لندن قرار دارد يكي ديگر از اين نوع سازهها است. ساخت اين سازه با مواد معمول بسيار مشكل و پرهزينه بود و در نهايت پس از بررسيهاي فراوان, از كامپوزيتها كمك گرفته شد.

  5ـ ساخت سازههاي متقارن: ساخت گنبدهاي مساجد كه معمولاً سطح نهايي بسيار تزييني و پرزرقوبرقي دارند با مواد كامپوزيتي نمونه بارز بكارگيري كامپوزيتها در هنر معماري و ساخت سازههاي متقارن است. اين گنبدها از FRP قالبگيري شده و با تنوعي از سطح نهايي (مانند رنگ طلايي, متاليك و غيره) ساخته ميشوند. براي كاهش هزينه و سادگي انتقال قطعات معمولاً يك گنبد بزرگ بهصورت چندين قطاع كروي همشكل ساخته ميشوند و سپس در محل مورد نظر اين قطعات بههم متصل شده و شكل كروي گنبد پديد ميآيد. سپس با توجه به سبكي گنبد, بهراحتي به بام مسجد منتقل ميشوند.

  6- ساخت سازههاي غير معمول: علاوه بر اينها طراحان سازههاي غيرباربر كامپوزيتي براي نشان دادن هنر كامپوزيتها، اقدام به ساخت سازههايي با اشكال هندسي پيچيده كردهاند كه مزيتهاي فرآوردههاي كامپوزيتي را نسبت به مشابه سنتي آنها نمايان ميسازد. ساختمان "هزاره" لندن يكي از اين سازهها است. در ابتدا قرار بود اين ساختمان يك سازة فولادي با پوشش آلومينيومي باشد كه پس از بررسيهاي زياد مشخص گرديد كه استفاده از كامپوزيت علاوه بر آنكه اقتصاديتر است، آزادي عمل بيشتري نيز در اختيار طراحان قرار ميدهد. به اين ترتيب نهايتاً براي شكلدهي اين سازة غيرمتداول و پرانحنا، كامپوزيتها به خدمت گرفته شدند.

  منبع
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  به قلم محمد رضا آبادیان
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •