هيچ چيز كامل نيست!
با آمدن نسخه جديد مرورگر محبوب فايرفاكس يعني فايرفاكس 3 بسياري از امكانات و قابليتهاي مورد نياز كاربران در اين مرورگر در نظر گرفته و ايجاد شد اما با اين حال هنوز هم امكانات و قابليتهايي وجود دارد كه همه كاربران آن را نميپسندند و يا به دنبال استفاده از آن هستند. در اين مطلب قصد داريم 3 ترفند و راه حل براي استفاده بهتر از اين مرورگر محبوب را به شما آموزش دهيم.
كنترل فهرست سايتهاي مشاهده شده: يكي از امكانات موجود در مرورگر فايرفاكس نمايش فهرستي از 12 سايت مشاهده شده اخير است. با استفاده از اين قابليت ميتوانيد براحتي به 12 سايت مشاهده شده اخير دسترسي داشته و مجددا آنها را مشاهده نماييد. اگر بخواهيد تعداد سايتهاي اخير در اين فهرست را كم يا زياد كنيد ميتوانيد به روش زير عمل كنيد: ابتدا در نوار آدرس عبارت about:config را وارد نموده و پيام امنيتي به نمايش در آمده را تاييد نماييد.سپس در كادر Filter عبارتbrowser.urlbar.maxRichResults را وارد نموده و پس از تاييد آن روي گزينه به نمايش در آمده دو بار كليك نماييد و مقدار مورد نظر خود را به جاي عدد 12 وارد كنيد.

بيهودههاي درد سر ساز : يكي از ديگر قابليتهاي موجود در مرورگر فايرفاكس نمايش فهرست سايتهاي مورد علاقه و يا سايتهاي مشابه عبارت وارد شده در نوار آدرس است. اين قابليت به اين شكل عمل مينمايد كه هنگام وارد نمودن يك آدرس در نوار آدرس چنانچه آدرسهاي مشابه حاوي آن عبارت يافت شود فهرستي از اين آدرسها به نمايش در ميآيد اما اين فهرست در صورتي كه سايتهاي زيادي در فهرست سايتهاي مورد علاقه شما باشد و يا سايتهاي زيادي را مشاهده نموده باشيد بسيار طولاني خواهد شد و دردسرساز است. براي جلوگيري از اين مشكل ميتوانيد از هك مخصوص اين كار استفاده نماييد. هك Hide Unvisited پس از نصب، اين قابليت را در اختيار شما قرار ميدهد تا سايتهايي كه پس از پاكسازي تاريخچه مرورگر به آنها مراجعه نكردهايد در فهرست آدرسهاي مشابه براي شما به نمايش در نيايد و به اين ترتيب هر سايتي در هنگام وارد نمودن يك آدرس به شما نشان داده نشود.براي دانلود اين هك ميتوانيد به لينك [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] مراجعه كنيد.

حفظ حريم شخصي شما: ذخيرهسازي رد پاي گشت و گذارهاي اينترنتي در مرورگرها يك قابليت قديمي است كه در مرورگر فايرفاكس نيز وجود دارد. تاريخچه مرورگرها به كاربر اين امكان را ميدهد تا به فعاليتهاي گذشته خود دسترسي داشته و فهرست سايتهاي مشاهده شده در روزها و حتي ماههاي قبل را مشاهده كند. اما اين قابليت در صورتي كه چندين نفر از يك رايانه استفاده كنند كمي دردسرساز است چرا كه حريم شخصي افراد را به خطر مياندازد. براي رفع اين مشكل در خود مرورگرها امكان پاكسازي اين تاريخچه وجود دارد، اما در اثر استفاده از اين قابليت ردپاي گشت و گذار تمام كاربران حذف ميشود در صورتي كه شايد كاربران ديگر مايل به انجام اين كار نبوده و بخواهند تاريخچه سايتهاي مشاهدهشده خود را در اختيار داشته باشند. هك Distrust به اين منظور طراحي شده است. اين هك به شما اين امكان را ميدهد تا هر وقت كه بخواهيد آن را فعال نموده و هر وقت كه بخواهيد آن را غيرفعال كنيد. هك فوق قادر است تا تمام فعاليتهاي انجام شده در بازه زماني فعال تا غيرفعال بودن خود را ذخيره كرده و پس از غير فعال شدن تمام ردپاهاي مربوط به آن بازه زماني را حذف كند.به اين ترتيب نه تنها نيازي نيست هميشه تمام تاريخچه خود را حذف كنيد بلكه فقط مواقعي كه به كارهاي شخصي ميپردازيد و مايل نيستيد فعاليتهاي شما در تاريخچه مرورگر ثبت شوند ميتوانيد اين قابليت را فعال كنيد.براي دانلود اين هك به لينك [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] مراجعه كنيد.