آشنايي با نرم افزار Picasa
لذتداشتن عكسهاي منظم
تازه دوربين ديجيتال خريده ايد و كلي ذوق عكاسيتان هم گل كرده است. تعطيليهاي آخر هفته هم فرصت خوبي بوده تا با دوربين عزيزتان بدون نگراني از نداشتن فيلم و هزينههاي ديگر دوربينهاي آنالوگ تا ميتوانيد عكاسي كنيد.حالا شما ماندهايد و چند گيگابايت عكس! مفت بوده است ديگر! همين طور فلاش زدهايد و الان در ميان آنها گم شدهايد. هر جاي رايانه تان سرك ميكشيد عكسها بدون هيچ نظمي ريخته شدهاند.
از عكسهاي دايي و عمو گرفته تا عكسهاي گل و بلبل و دشت و صحرا! اگر هم بخواهيد عكس كسي را پيدا كنيد بايد يك چند ساعتي وقت صرف كنيد تا دنبال عكسها در پوشههاي مختلف بگرديد. اگر ميخواهيد تا آخر عمر در ميان اين عكسها گم نشويد بايد از يك نرم افزار مديريت عكس استفاده كنيد.استفاده از اين نرم افزارها باعث ميشود كه عكسهاي شما با صرف كمي وقت هميشه مرتب باشند و شما بتوانيد خيلي سريع به آنها دسترسي پيدا نماييد.

يكي از نرم افزارهاي خوب در اين زمينه Picasa است. آخرين ويرايش اين برنامه را ميتوانيد به صورت رايگان با حجم فقط حدود 6 مگابايت دانلود كنيد و براي هميشه آدم منظمي شويد.براي دانلود پيكاسا به آدرس [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] برويد.

بعد از نصب،اولين سوالي كه پيكاسا از شما ميپرسد اين است كه ميخواهيد كجاي رايانهتان جستجو شود. پيشنهاد اول كه معمولا هم بهتر جواب ميدهد همان گزينه اول يا كلهارد ديسك است. بعد از اين انتخاب روي Continue كليك كنيد. جستجوي كلي كمي زمان ميبرد. بعد از پايان جستجو پيكاسا به صورت پيش فرض همه عكسهاي شما را بر اساس تاريخ و پوشههاي آنها مرتب مينمايد.

اول يك نگاه خريدارانه به پنجره اصلي پيكاسا بيندازيد. در ستون سمت چپ ليست پوشههاي شما و تاريخ آنها ديده ميشود. احتمالا با كلي عكس نامنظم مواجه هستيد.در قدم اول بهتر است پوشههايي كه عكسهاي آن برايتان مهم نيستند و قصد سر و سامان دادن به آنها را نداريد از جستجوي پيكاسا حذف كنيد.براي اين كار به منوي Tools برويد و روي Folder manager كليك كنيد.در پنجره باز شده مشاهده ميكنيد كه كنار همه پوشههاي رايانه شما علامت تيك وجود دارد.براي جدا نمودن پوشهها يا درايوها از جستجوي پيكاسا آنها را انتخاب كرده و سپس گزينه Remove From Picasa را زده و روي OK كليك نماييد. اگر ميخواهيد عكسهايي را همين حالا از دوربين ديجيتال و يا اسكنرتان به مجموعه اضافه كنيد ميتوانيد روي كليد Import در بالاي صفحه يك كليك ناقابل كرده و مثلا دوربين تان را كه به رايانه متصل است انتخاب كنيد. بقيه كارها خودكار انجام ميشود.

در قسمت وسط و اصلي صفحه پيش نمايش عكسها يا همان Thumbnail وجود دارد. اندازه پيش نمايش عكسها را ميتوانيد از دسته طراحي شده در پايين و و سمت راست صفحه استفاده كنيد. قسمت پايين صفحه و يا Photo Tray يك جورهايي كليدهاي ميانبر را در اختيار شما گذاشته است. حالا شما بايد براي عكسهاي ارزشمندتان كمي وقت صرف كنيد تا آنها را سر و سامان بدهيد.ميتوانيد در اولين قدم عكسهايتان را به صورت موضوعي آلبوم كنيد.به عنوان مثال روي يكي از عكسهاي خانوادگي كليك راست كرده و در قسمت Add to album روي گزينه NewAlbum كليك كنيد.در پنجره مشخصات آلبوم نام آن مثلا Family photos را وارد نماييد.در قسمت بعدي ميتوانيد به صورت اختياري تاريخ آلبوم،محل عكاسي و يا توضيحات ديگري را اضافه اكنيد.

حالا بعد از تشكيل آلبوم روي هر عكسي را كه فكر ميكنيد بايد متعلق به اين آلبوم باشد كليك راست كرده و در قسمت Add to Album روي گزينه Family Photos كليك كنيد تا عكس به آلبوم شما اضافه شود. اگر ميخواهيد چند عكس را هم زمان با هم به يك آلبوم اختصاص دهيد بعد از انتخاب اولي كليد Ctrl را نگه داريد و عكسهاي بعدي را انتخاب كنيد. اگر كليك راست هم برايتان سخت است همان پايين صفحه كليد Add to را بزنيد و بعد نام آلبوم تان را انتخاب كنيد.به همين ترتيب شما ميتوانيد آلبومهاي مختلفي را براي موضوعهاي متفاوت تشكيل دهيد.حالا بهتر است به عكسهاي موجود رسيدگي كنيد.

اگر روي هر عكس كليك كنيد شما به پنجره View and Edit پيكاسا ميرويد. در اين قسمت شما ميتوانيد عكس تان را ويرايش و اصلاح نماييد.اين پنجره داراي سه تب است. قسمت اول Basic Fixes است كه شما ميتوانيد با گزينه Crop كادر عكس را به دلخواه خودتان تغيير دهيد.با زدن گزينه Straighten شما ميتوانيد زاويه عكس در كادر را تغيير دهيد.گزينه Redeye به شما امكان ميدهد كه بتوانيد اثر نور فلاش را در چشمها از بين ببريد.گزينههاي Auto Contrast و Auto Color هم كه به صورت خودكار رنگ عكس شما را تنظيم ميكنند.با ابزار fill light هم ميتوانيد نور عكس را تغيير دهيد.

در تب بعدي يعني Tuning شما بايد كمي حرفهايتر باشيد.در اين قسمت ميتوانيد اصلاح تنهاي رنگ را انجام دهيد.در تب Effect شما ميتوانيد از فيلترهاي معروف براي تغيير عكس استفاده كنيد.مثلا با استفاده از Sepia ميتوانيد رنگها را به صورت عكسهاي قديمي درآوريد.

در قسمت زير عكس شما با كليك روي Make a Caption ميتوانيد توضيحات عكس را وارد كنيد.وارد نمودن اين توضيحات باعث ميشود كه بعدها بتوانيد به راحتي ميان عكسها جستجو كنيد.مثلا بنويسيد:«جاده چالوس:بابا،عمو حسين،فرزاد».حالا ميتوانيد به پنجره قبلي برگرديد.

در پنجره اصلي پيكاسا و در قسمت بالا منوي جستجو قرار دارد كه حتما خيلي از آن استفاده خواهيد كرد.اگر توضيحات عكس را وارد كرده باشيد با وارد نمودن كلمه كليدي ميتوانيد از ميان هزاران فايل عكس مورد نظرتان را سريع پيدا كنيد. مثلا اگر حالا كلمه «حسين» را وارد كنيد همه عكسهايي كه در قسمت Caption آن (از جمله عكس پاراگراف قبل) كلمه حسين را وارد كرده ايد برايتان خيلي سريع رديف ميشود. اين جوري سريع به عكسهاي عمو جان ميرسيد.

كار ديگر كه ميتواند جستجوي شما را سرعت دهد استفاده از ستاره است! وقتي عكسي را انتخاب كرده ايد در قسمت پايين ميتوانيد براي اعطاي ستاره روي علامت آن كليك كنيد.عكسها در اينجا مثل مشقهاي كلاس اول هستند كه شما با دادن ستاره آنها را تشويق ميكنيد! اين كار باعث ميشود كه عكسهاي ستاره دار كه كيفيت خوبي دارند در هنگام جستجو قبل از بقيه عكسها نمايش داده شوند.

شما ميتوانيد با انتخاب يك آلبوم يا يك پوشه خاص و زدن Slideshow در بالاي صفحه عكسها را به صورت پشت سر هم مشاهده كنيد.

با زدن گزينه Timeline در بالا ميتوانيد به نوع ديگري عكسهايتان را مشاهده كنيد.در اين نوع نمايش همه چيز بر اساس تاريخ فايلها مرتب ميشود. اين نوع نمايش بعضي از وقتها خيلي به درد بخور است و ميتواند سريع كاري بكند كه بگوييد:«يادش بخير، 5 سال گذشت!»

علاوه بر اينها پيكاسا كارهاي ديگري را هم انجام ميدهد.اگر شما داراي آدرس ايميل در سايت gmail هستيد ميتوانيد با كليك روي Email در پايين صفحه از پيكاسا بخواهيد تا عكسهاي شما را به صورت اتوماتيك خودش از طريق Gmail ارسال كند.شما فقط كافي است شناسه كاربري و كلمه عبورتان را براي يكبار در پيكاسا وارد نماييد تا ديگر خودش بقيه كارها را انجام دهد.پيكاسا عكسهاي انتخابي شما براي ارسال را فشرده كرده و همراه متني ارسال مينمايد.

امكان ديگر پيكاسا ساخت فيلم از عكسهاي شما ميباشد.عكسهاي مورد نظرتان را انتخاب كرده و به منوي Create برويد.حالا روي گزينه Movie كليك كنيد.پيكاسا فايلي با پسوند Avi براي شما تهيه ميكند كه به راحتي آن را روي هر رايانهاي ميتوانيد مشاهده كنيد. اگر فيلم راضي تان نميكند ميتوانيد عكسهايي كه دوست داريد را انتخاب كنيد و در همين منو Screensaver را انتخاب كنيد تا اين نرم افزار براي شما يك محافظ صفحه نمايش تهيه كند تا در موقع بيكاري رايانه آنها روي صفحه نمايش داده شوند.

حالا ديگر وقت هديه دادن عكسهايي است كه در تعطيلات گرفتهايد. بالاخره فاميل و دوستان از شما انتظار دارند.عكسهايي را كه ميخواهيد هديه دهيد انتخاب كرده و سپس در بالاي صفحه روي گزينه Gift CD كليك كنيد.پيكاسا خودش همه فن حريف است و سيدي هديه شما رايت هم ميكند! با رفتن به منوي هديه سي دي در بخش اول ميتوانيد اگر فايلي از قلم افتاده با زدن گزينه Add more به مجموعه اضافه كنيد.اگر ميخواهيد حسابي دوستانتان را ذوق مرگ بكنيد ميتوانيد يك Slideshow هم به مجموعه عكسها اضافه كنيد. در قسمت
Picture size ميتوانيد اندازه عكسها را تغيير دهيد.در بخش دوم ديگر فقط بايد نام سي دي را تايپ كنيد،يك سي دي خام درون درايو بگذاريد و Burn disk را بزنيد.

عكسهاي شما خاطراتي هستند كه ديگر هيچ كس نميتواند آنها را براي شما تكرار كند.با اين كارها نوهها، نتيجهها و نديدههايتان براي مرور خاطرات ميتوانند به راحتي روي آلبومهاي شما كليك كرده و لذت ببرند. همه چيز ديجيتال شده است ديگر!