نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: در گزارش هايم توازن را رعايت مي کنم

 1. #1
  کاربرسایت mina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  1,895
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  در گزارش هايم توازن را رعايت مي کنم

  - ديدگاه شخصي شما تا چه اندازه بر انتخاب سوژه تاثير مي گذارد؟

  رويموضوعات عام مشکلي نيست چون تمام همکاران من به آن مي پردازند، از آنجاييکه يک جو عمومي است و همه به سراغ خبرش مي روند، ديدگاه شخصي من چندانتاثير ندارد، ولي در موضوعات فيچر (گزارش) که خبر روز نيست، طبعاً نگاهشخصي من تاثير زيادي در انتخاب موضوع دارد. از آنجايي که من سال ها در صداو سيما، نماز جمعه را همزمان به انگليسي ترجمه مي کردم، حالا که ديگر آنجانيستم و کسي هم به من نگفته است که در اين باره بنويسم اما با اين حال بهخاطر گذشته ام سعي مي کنم هر هفته راجع به نماز جمعه مطلبي بنويسم و اخبارآن را پيگيري کنم و به خود مي بالم که تنها رسانه غربي که تقريباً هر هفتهدر اين باره مطلب چاپ مي کند، لس آنجلس تايمز است. علاقه شخصي من به تئاترو محيط زيست نيز باعث مي شود راجع به اين مسائل مقاله و يادداشت و خبربنويسم، البته به شرطي که آنها را بپرورانم در حدي که بشود در روزنامهکارشان کرد.

  - ما شنيده ايم که روزنامه شما، وبلاگ هم دارد.

  خبرنگارانلس آنجلس تايمز مقيم خاورميانه مطالب وبلاگ بابل و ماورا که متعلق به اينرسانه است را مي نويسند و به موضوعات خاورميانه با نگاهي مشخص تر ميپردازند.

  جالب اينجاست که در يک سال اخير اين وبلاگ از خود روزنامهپرطرفدارتر شده است. ما ويژگي هاي فردي، شخصي و دلمشغولي هايمان را دربلاگ مي نويسيم. موضوعاتي مثل پيدا شدن يک مار در تل آويو، کورتاژ کردن درلبنان، قطعي برق در تهران يا آمدن کريستين دي برگ را ما در بلاگ مي نويسيم.

  - در اين وبلاگ بيشتر به مسائل غيرسياسي مي پردازيد؟

  بله.سياست موضوعي است که به ما تحميل مي شود. البته مي توان در اين باره همنوشت اما با نگاهي مشخص تر و خبري به آن مي پردازيم. ما در وبلاگ به مينيماليست بودن روي آورده ايم. يعني موضوعاتي را مي نويسيم که در حد دوپاراگراف باشد و نمي توان آنقدر چاقش کرد که يک مقاله شود و نمي شود همکنارش گذاشت و کار نکرد.

 2. #2
  کاربرسایت mina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  1,895
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: در گزارش هايم توازن را رعايت مي کنم

  نماينده لس آنجلس تايمز در تهران؛

  در گزارش هايم توازن را رعايت مي کنم  روزنامه لس آنجلس تايمز 100 ساله، نزديک به 730 روز است که نماينده يي ثابت در تهران دارد تا قبل از آن تنها خبرنگارانش مي آمدند و گذرا به مسائل ايران مي پرداختند. رامين مستقيم به خود مي بالد که لس آنجلس تايمز تنها روزنامه غربي است که تقريباً هر هفته در مورد نمازجمعه تهران مي نويسد.

  ---

  - ملاحظات ملي کشور صاحب رسانه تا چه حد در کار حرفه يي شما تاثير مي گذارد؟

  ملاحظات ملي تاثيري در کار ما نمي گذارد چرا که اساساً اين مساله چندان براي رسانه امريکايي مفهومي ندارد، ولي ملاحظات شرکتي و رسانه يي مهم تر ديده مي شود. رسانه يي که من براي آن کار مي کنم به اين فکر مي کند که همکارانش در درازمدت بتوانند در کشور ميزبان کار و فعاليت کنند بنابراين ملاحظاتي در انتخاب موضوع اتخاذ مي شود. اينکه دولت امريکا از چه چيزي خوشش مي آيد و چه چيزي را نمي پسندد، به هيچ عنوان به ما مربوط نيست. اتفاقاً هر چه بيشتر بدش بيايد براي ما خبرسازتر مي شود. رسانه ها در امريکا هر بدي که داشته باشند، اين خوبي را دارند که به تنهايي حکومت مي کنند، البته خطا و اشتباه هم دارند.

  - مصداق هاي خبري که لس آنجلس تايمز استفاده مي کند با بسياري از رسانه هاي ديگر متفاوت است. معيار انتخاب اين مصاديق چيست؟

  مسلماً تفاوت دارد چرا که مخاطبان ما هم متفاوت هستند. ما سردبيران منطقه يي و کل داريم. اين سردبيران کل و منطقه يي به وسيله دادوستد و به قول امروزي ها تعامل با خبرنگاران مقيم موضوعات را انتخاب مي کنند. آنها موضوعاتي را مدنظر دارند که افکار عمومي امريکا به آنها توجه مي کند که به عقيده من کاملاً منطقي است. فرض کنيد نوع فوتبالي که در ايران بازي مي شود، در صورت سياسي شدن و وصل شدنش به ديپلماسي مورد توجه قرار مي گيرد. در غير اين صورت نفس فوتبال به معناي ورزش فوتبال مورد توجه مخاطبان لس آنجلس تايمز نيست. براي انتخاب سوژه سليقه مخاطب، مشورت سردبيران و خبرنگاران مقيم و ملاحظات روز سياسي که دغدغه هاي مخاطبان را شکل مي دهد، در نظر گرفته مي شود.

  - در تعاملي که گفتيد آيا تا به حال شده موضوعي به شما تحميل شود؟

  اگر منظورتان از تحميل اين است که راجع به موضوعي نوشته باشم که دوستش ندارم، بله اتفاق افتاده است. به خاطر اينکه هر کارمندي بايد از مقام بالادستش تمکين کند، اين اخبار را به رسانه ام فرستادم. گاه مغاير با سليقه ام مطلبي را دنبال کرده ام. معني گفته هايم اين نيست که آنچه نوشتم توازن نداشته است. من بر اين کلمه تاکيد مي کنم چرا که همکاران ايراني من در گزارش هايشان توازن را رعايت نمي کنند.

  - منظورتان از توازن چيست؟

  منظورم اين است که هر موضوعي را از چند زاويه نگاه کنيم. ببينيم فلان خبر را با چند ديد مي شود نگاه کرد. ما بايد به تمام ابعاد اشراف داشته باشيم، حتي اگر به آن دسترسي نداشته باشيم ولي تا جايي که مي شود، مي توان و تا زمان باقي است بايد اين کار را کرد.

  - پيش آمده است که مطلبي را تهيه کنيد که با سياست رسانه تان تفاوت داشته باشد؟

  تا به حال که پيش نيامده است.

  - مطالبي را که براي لس آنجلس تايمز مي فرستيد، سانسور هم مي شود؟

  موضوع خبر را سانسور نمي کنند. مفهوم سانسور در کار ما مثل مفهوم سانسور در ايران نيست که مطلبي را در 10 صفحه نوشته باشيد و سردبير آن را به دو صفحه تبديل کند. در ايران به اين کار سانسور يا مميزي گفته مي شود، در صورتي که اگر به محتوا و موضوع مطلب لطمه يي وارد نشده باشد، به عقيده من اسمش ويرايش، تدوين يا اديت است. بله مطالبي که مي فرستم همگي ويرايش مي شوند اما ويرايش به اين معنا نيست که بر محتواي اثر تاثير بگذارد؛ ويرايش تنها قيچي کردن کلمات اضافي و زياده گويي ها است.

  - اگر مساله يي براي رسانه شما مهم و با عرق ملي تان در تضاد باشد، چه مي کنيد؟

  اين اتفاق را تجربه کرده ام؛ همين موضوع تصويب کمک 400 ميليون دلاري و امثال اين اتفاق ها. به من برمي خورد. من ناراحت مي شوم که يک کشور راجع به سرنوشت کشور من تصميم بگيرد.

  - عکس العمل شما در اين مواقع چگونه است؟ چگونه اين مطالب را در رسانه تان کار مي کنيد؟

  سعي مي کنم رصد کنيم که جناح هاي مختلف در ايران راجع به اين داستان چگونه برخورد مي کنند. اصولگرايان، اصلاح طلبان، مقامات دولتي و... به چه شکل فکر مي کنند. من هم به عنوان يک ايراني ناراحتم که اين مساله تصويب شده است اما مجبورم در اين باره بنويسم چرا که واکنش و جنجال ايجاد کرده است. شما در روزنامه تان مي نويسيد که امريکا اشتباه کرده است، اما ما در کنار اينکه مي گوييم امريکا اشتباه کرده است، به صحبت هاي دولتي ها، دوم خردادي ها، روزنامه هايي مثل اعتماد و کيهان و... هم توجه مي کنيم و نظريات آنان را نيز مي بينيم و سعي مي کنيم با موضوعي که براي خودمان رنج آور است متوازن نگاه کنيم و مطلب مان را بنويسيم.

  - تا چه حد از ديدگاه شخصي تان در نوشته ها استفاده مي کنيد؟

  هر انساني عينک خودش را دارد. زماني که من نسبت به يک اتفاق زودتر از ديگر همکارانم حساسيت نشان مي دهم ناشي از تجربه، سن و زاويه ديدي است که هر فرد دارد. همين که شما مرا انتخاب مي کنيد يا ديگري را، نتيجه زاويه ديد شما است. شما به سراغ رسانه امريکايي آمديد؛ درست در زماني که مساله 400 ميليون دلار در امريکا تصويب شده است و مي خواهيد اين رسانه را با رسانه يي ديگر مقايسه کنيد.

  - ديدگاه شخصي شما تا چه اندازه بر انتخاب سوژه تاثير مي گذارد؟

  روي موضوعات عام مشکلي نيست چون تمام همکاران من به آن مي پردازند، از آنجايي که يک جو عمومي است و همه به سراغ خبرش مي روند، ديدگاه شخصي من چندان تاثير ندارد، ولي در موضوعات فيچر (گزارش لايي) که خبر روز نيست، طبعاً نگاه شخصي من تاثير زيادي در انتخاب موضوع دارد. از آنجايي که من سال ها در صدا و سيما، نماز جمعه را همزمان به انگليسي ترجمه مي کردم، حالا که ديگر آنجا نيستم و کسي هم به من نگفته است که در اين باره بنويسم اما با اين حال به خاطر گذشته ام سعي مي کنم هر هفته راجع به نماز جمعه مطلبي بنويسم و اخبار آن را پيگيري کنم و به خود مي بالم که تنها رسانه غربي که تقريباً هر هفته در اين باره مطلب چاپ مي کند، لس آنجلس تايمز است. علاقه شخصي من به تئاتر و محيط زيست نيز باعث مي شود راجع به اين مسائل مقاله و يادداشت و خبر بنويسم، البته به شرطي که آنها را بپرورانم در حدي که بشود در روزنامه کارشان کرد.

  - ما شنيده ايم که روزنامه شما، وبلاگ هم دارد. خبرنگاران لس آنجلس تايمز مقيم خاورميانه مطالب وبلاگ بابل و ماورا که متعلق به اين رسانه است را مي نويسند و به موضوعات خاورميانه با نگاهي مشخص تر مي پردازند.

  جالب اينجاست که در يک سال اخير از خود روزنامه پرطرفدارتر شده است. ما ويژگي هاي فردي، شخصي و دلمشغولي هايمان را در بلاگ مي نويسيم. موضوعاتي مثل پيدا شدن يک مار در تل آويو، کورتاژ کردن در لبنان، قطعي برق در تهران يا آمدن کريستي برگ را ما در بلاگ مي نويسيم.

  - در اين وبلاگ بيشتر به مسائل غيرسياسي مي پردازيد؟

  بله. سياست موضوعي است که به ما تحميل مي شود. البته مي توان در اين باره هم نوشت اما با نگاهي مشخص تر و خبري به آن مي پردازيم. ما در وبلاگ به ميني ماليست بودن روي آورده ايم. يعني موضوعاتي را مي نويسيم که در حد دو پاراگراف باشد و نمي توان آنقدر چاقش کرد که يک مقاله شود و نمي شود هم کنارش گذاشت و کار نکرد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تفاوت نرخ بليت اتوبوس با هزينه تمام شده
  توسط گنجینه در انجمن اخبار اقتصادی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۹ اسفند ۸۸, ۲۱:۴۲
 2. مظاهري:تورم بالاي 20 درصد به معناي سوء مديريت است
  توسط GHOLNAZ در انجمن بایگانی اخبار اقتصادی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۳ دی ۸۷, ۰۲:۵۳
 3. مظاهري:تورم بالاي 20 درصد به معناي سوء مديريت است
  توسط GHOLNAZ در انجمن بایگانی اخبار اقتصادی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۳ دی ۸۷, ۰۲:۵۳
 4. توان سازماندهی و مديريت شما چقدر است؟
  توسط M.MEDICAL در انجمن تست های روانشناسی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: جمعه ۲۵ آبان ۸۶, ۲۰:۵۲
 5. ايجاد حق تكثير بر روي محتواي يك سايت
  توسط hrg1356 در انجمن هك و امنيت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۹ آبان ۸۶, ۲۰:۵۰

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •